Autor Wątek: Zabezpieczenia  (Przeczytany 2217 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Damiano_gt

  • Wiadomości: 1858
  • Xqwzts
Zabezpieczenia
« dnia: Listopad 29, 2015, 11:30:08 am »
Temat ogólny. O programach oczywiście.

Ale już na wstępie konkretne pytanie - co zamiast Avasta?

Kiedyś miałem bezpłatną wersję Avasta oraz jakiś znany firewall (nazwy nie pamiętam) i ich praca była niezauważana. No, może ten drugi czasem dawał się we znaki, ale antywirus działał sprawnie, a jego obecność od czasu do czasu sygnalizował tylko słynny komunikat:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Dp6xTW0G1z8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Dp6xTW0G1z8</a>

Dodatkowo od czasu do czasu przeskanowałem komputer programem do usuwania spyware i pięknie wszystko śmigało. Teraz jest tragedia. Jak mi komp zamula i zerkam na zużycie procesora to Avast ma pokaźną liczbę.

Szukam czegoś darmowego i nie wpływającego znacząco na pracę systemu. Możecie coś polecić? A może w ogóle zrezygnować z antywirusa? Jedyne strony ze śmieciami na jakie wchodzę to torrenty lub gdy szukam jakiegoś pliku, który jest rzadko spotykany.
Klasztor - Fechtmistrz

Legion

  • Redaktor
  • Wiadomości: 1666
  • make war, not love
Odp: Zabezpieczenia
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 29, 2015, 12:01:35 pm »
To ja zapytam jeszcze, co zamiast Avasta i AVG?
Dominium - Arcymag Ognia

Wiedźmiński Gladiator
Cytat: Nederland
Chyba was pojebało.

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Zabezpieczenia
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 29, 2015, 12:02:08 pm »
Osobiście sam szukam. Avasta nie używam od ponad 5 lat. Przez kilka lat używałem AVG, ale ostatnimi czasy mocno się pogorszył, dodatkowo ponoć gromadzi teraz dane użytkowników... Później ( a raczej na zmianę) używałem Aviry, niestety ilość fałszywych alarmów była oszałamiająca. Zapamiętanie, że "to nie jest wirus" nic nie dawało, kolejny restart i znowu to samo.
Dodatkowo testowałem pakiet UPC ( by F-secure), znowu fałszywe alarmy.
W tym momencie siedzę z Panda Free Antivirus. Ponoć w dzisiejszych czasach lepiej działa, 7 lat temu był beznadziejny.

Co z płatnymi pakietami Internet Security?
Rok temu: Bitdefender skutecznie blokował mi opcję przywracania systemu, myślałem , że szlag mnie trafi, jak raz system mi się posypał. Ten program nie ma głównego przycisku "wyłącz całkowicie ochronę".
Dwa lata temu: G-Data, zakupiony do firmy, śmigał pięknie. Posiada dwa silniki, używaliśmy tylko jeden, by za mocno nie obciążał kompa.
Z 5 lat temu: Trend micro również w firmie, brak problemów.

Testy: https://www.av-test.org/en/compare-manufacturer-results/

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Zabezpieczenia
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 29, 2015, 12:12:19 pm »
commodo z darmowych jest podobno niezłe.

Jeśli zaś idzie o komercyjne, rok temu testowałem po kolei triale wszystkich najpopularniejszych - NIS, ESET, BitDefendera i Kaspersky'ego. NIS i Bit poległy z tego samego powodu co u łowcy - uważały sie za mądrzejsze od użytkownika blokując jak popadnie i nie pozwalając odblokować lub czynić to wyjątkowo upierdliwym. ESET i Kaspersky były podobne, ale ostatecznie zdecydowałem się na tego drugiego, ze względu na przyaźniejszy interfejs (ESET wprawdzie pozwala skonfigurować chyba wszystko co możliwe, ale znalezienie tego co się potrzebuje było dla mnie katorgą)

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

C

  • Wiadomości: 1345
  • Masztalerz
Odp: Zabezpieczenia
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 29, 2015, 12:36:48 pm »
Chyba większość zarazków łapie się przez internet. Adblock zapobiega ładowaniu reklam, które mogą same w sobie zawierać wirusy albo prowadzić do szemranych stron witryn sieci Web. NoScript pozwala łatwo wyłączyć skrypty w JavaScripcie, które... sam nie wiem, w jaki sposób mogą zaszkodzić, poza tym chyba oferuje ochronę przed przechwytywaniem kliknięć.

Avasta używam w zasadzie tylko do ręcznego skanowania prawie każdego pobranego z sieci pliku, zanim go otworzę. Mam włączoną opcję pracy w tle, co oznacza, że nie słyszę już nawet "bazy wirusów programu Avast" ani nie widzę żadnych wyskakujących okienek. Nie polecam wybierać jakichkolwiek dodatkowych bajerów typu GrimeFightera w procesie instalacji. Sam antywirus jest jedyną rzeczą, która nas interesuje, reszta to jakieś śmieci potencjalnie spowalniające pracę systemu.

(click to show/hide)

Firewall routera jest czymś, co dobrze posiadać. Upewnijmy się, że nasze hasło do sieci jest dosyć długie, zabezpieczone protokołem WPA/WPA2 i zaszyfrowane w standardzie AES, a żadne nieużywane porty nie są niepotrzebnie pootwierane. Tak samo zmieńmy nazwę użytkownika i hasło do routera na inne, niż standardowe "admin/admin". Domyślnie wszystkie zasoby naszego komputera w Win8 (i pewnie Vista/7/10 też) są niedostępne dla innych maszyn w sieci, ale i tak należy pamiętać o tym, że to potencjalna furtka, którą ktoś może wykorzystać, by uzyskać nieupoważniony dostęp do naszych gothicowych fan-ficów.

Słyszałem, że Malwarebytes Anti-Malware jest bardzo dobry do odrobaczania naszego komputera, jeśli mamy na nim jakieś choróbska.

mieszkaniec piwnicy ('''podziemia''')

TheFlood

  • Wiadomości: 439
Odp: Zabezpieczenia
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 29, 2015, 13:46:18 pm »
Cytuj
Teraz jest tragedia. Jak mi komp zamula i zerkam na zużycie procesora to Avast ma pokaźną liczbę.



Hmm?

Używam avasta od lat i nie narzekam. Dodam, że wersji darmowej. W połączeniu z Chrome'em i odrobiną ogarnięcia przy wchodzeniu na podejrzane strony (plus adblock który blokuje większość reklam... Ale tryb incognito wyłącza adblocka, if you know what I mean ; >) nie złapałem żadnego robaka od lat. Pewnie jakieś adware czy inny szajs potrafi się przebić przez to bez problemu - ale sam osobiście nie zanotowałem spadków wydajności, plus żadne skany które raz na jakiś czas robię nigdy niczego nie znajdują. Ew. adwcleanerem czyszczę rejestr.


A ikoniczny dźwięk avastowskich aktualizacji można wyłączyć, na szczęście ; )

C

  • Wiadomości: 1345
  • Masztalerz
Odp: Zabezpieczenia
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 29, 2015, 16:06:01 pm »
tryb incognito wyłącza adblocka, if you know what I mean ; >
...nie wiem, co masz na myśli.

Cytuj
adwcleanerem czyszczę rejestr.
To tylko garść starych ciągów tekstu. Nie wiem, jak wy, ale nigdy nie poczułem, by skasowanie ich przyniosło jakąkolwiek poprawę wydajności. No ale to nie o tym temat.

mieszkaniec piwnicy ('''podziemia''')