Autor Wątek: UNDERTALE  (Przeczytany 27622 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dziki

  • Administracja
  • Wiadomości: 1117
  • la petite mort
UNDERTALE
« dnia: Październik 03, 2015, 10:33:08 am »
Cytuj

Nie potrafię w tym przypadku silić się na profesjonalny ton. Undertale to stylizowana na jRPG gra, która jest bardziej pomysłowa i zabawniejsza, niż cokolwiek, w co grałem w ciągu ostatnich lat albo nawet dekady. Postaram się nakreślić jej rysy charakterystyczne bez zgłębiania się w szczegóły, Podpowieść jest bowiem najefektywniej opowiedziana, gdy wie się o niej jak najmniej... [więcej]
Miniesej Ce o niezależnym RPG inspirowanym 16-bitowym klasykami.
« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2015, 17:43:55 pm wysłana przez dziki »
Administracja RPG Center - 'No good deed goes unpunished'

Podziemie - Czarny Mistrz

dziki

  • Administracja
  • Wiadomości: 1117
  • la petite mort
Odp: UNDERTALE (autorstwa C)
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 03, 2015, 10:35:23 am »
A jeśli wciąż nie interesuje was ten tytuł, to dodam, że to ta gra, która wczoraj wyprzedziła Half Life 2 na metacriticu.
Administracja RPG Center - 'No good deed goes unpunished'

Podziemie - Czarny Mistrz

C

  • Wiadomości: 1345
  • Masztalerz
UNDERTALE general...?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 03, 2015, 12:15:51 pm »
Tak, Half-Life 2 do tej pory był najwyżej ocenianą grą wszech czasów na Metacritic - stronie podającej średnią ocen z różnych growych serwisów - a Undertale go wyprzedziła. Nie, aby te oceny miały jakieś specjalne znaczenie, albowiem gra miała premierę trzy tygodnie temu i dopiero czas pokaże, czy Podpowieść obroni swoją pozycję wśród growych pismaków, na co się nie zanosi. Zresztą kto patrzy na oceny...

Jest naprawdę dobra, tylko że humor w tej grze jest w dużej mierze nieprzetłumaczalny. Zawiera w sobie naprawdę sporo gier słownych nie do odtworzenia w naszym języku. Oglądałem dzisiaj jedną dziewczynę grającą w tę grę, Koreankę. Miała problem z wymową wielu wyrazów i odniosłem wrażenie, że znaczna część dowcipów po prostu przeleciała jej nad głową. Ale i tak gra jej się bardzo podobała!

Jeśli, tak jak ja, lubicie oglądać gry i reakcje ludzi grających na nie, to pozostawię parę niezłych filmików z YouTube. Zacznę od tego, który przekonał mnie do zamknięcia go i pobrania wersji demo po pierwszych 10-15 minutach oglądania:

(click to show/hide)

mieszkaniec piwnicy ('''podziemia''')

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: UNDERTALE (autorstwa C)
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 03, 2015, 12:22:02 pm »
growe pismaki maja to do siebie, że się rzucają by być pierwszymi, a potem mało co ich interesuje, bo jest kolejny tytuł gdzie trzeba być pierwszym, nie nastawiałbym się na jakieś gwałtowne spadki ocen za 3 tygodnie.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Legion

  • Redaktor
  • Wiadomości: 1666
  • make war, not love
Odp: UNDERTALE (autorstwa C)
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 03, 2015, 13:02:33 pm »
Cytuj
A jeśli wciąż nie interesuje was ten tytuł, to dodam, że to ta gra, która wczoraj wyprzedziła Half Life 2 na metacriticu.
Ekhem, tyle że ocena HL2
Cytuj
based on 81 Critics
A Undertale
Cytuj
based on 11 Critics

;)

No i user score jest u HL2 o całe oczko większy. ;)

Tak tylko pisze.
Dominium - Arcymag Ognia

Wiedźmiński Gladiator
Cytat: Nederland
Chyba was pojebało.

MuadDib

  • Wiadomości: 1159
Odp: UNDERTALE (autorstwa C)
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 03, 2015, 14:21:11 pm »
"UNDERTALE (autorstwa C)" - myślałem, że C zrobił grę ;d

dziki

  • Administracja
  • Wiadomości: 1117
  • la petite mort
Odp: UNDERTALE (autorstwa C)
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 03, 2015, 14:40:15 pm »
growe pismaki maja to do siebie, że się rzucają by być pierwszymi, a potem mało co ich interesuje, bo jest kolejny tytuł gdzie trzeba być pierwszym, nie nastawiałbym się na jakieś gwałtowne spadki ocen za 3 tygodnie.
Niemniej, to ciekawy precedens. No i nie czuje się źle z tym, że jakiś indyk robiony przez jedną osobę chociaż na chwilę pobił wielkie produkcje AAA. :P
No i user score jest u HL2 o całe oczko większy. ;)
O ile i tak uważam, że Metacritic jest durny, to user score jest już szczególnie niewiarygodny - najwyższy user score mają gierki, które nawet nie mają metascore, bo za mało ludzi je zrecenzowało.
Administracja RPG Center - 'No good deed goes unpunished'

Podziemie - Czarny Mistrz

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: UNDERTALE (autorstwa C)
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 03, 2015, 16:06:30 pm »
@precedens
czy ja wiem, moda na zachwycanie się indie panuje od dawna. Poa tym to trochę jak z PoE - to była dobra gra i dobrze że zamknęła jadaczki tym co jęczeli na KSa, ale jeśli recenzenci zamiast ją niesłusznie gnoić znowu odbili w drugą stronę rozpływając się w zachwytach jakby to był tytuł AAA to to nie jest satysfakcjonujące zwycięstwo.

@meta
z drugiej userscore to często jedyny sposób by pokazać wydawcom i pismakom co się o nich myśli, nawet jeśli przybiera to skrajne postaci wystawiania 1. Jeśli jakaś ocena zbyt odbiega to jest to sygnał żecoś się działo

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

C

  • Wiadomości: 1345
  • Masztalerz
Odp: UNDERTALE
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 03, 2015, 17:14:05 pm »
(click to show/hide)

Usunąłbym ten dopisek w nawiasie z tematu wątku.

Ocena użytkowników podatna jest na bombardowanie recenzjami - zorganizowane akcje mające na celu obniżenie średniej przez zamieszczanie wielu recenzji z oceną 0 albo podobnie niską.

No ale dobra, czy ktoś z was zainteresował się Undertale?
Wiecie o tym, że ma demo zawierające pierwszy rozdział gry?

Wiecie, że demo ma już prawie trzy lata i pojawiło się po raz pierwszy w kampanii kickstarterowej? I że Toby Fox, człowiek, który prawie kompletnie sam napisał tę grę, zebrał 5000$, o które prosił na pokrycie kosztów dokończenia pełnej wersji, w ciągu zaledwie pięciu godzin? Albo że po miesiącu ta suma została przekroczona dziesięciokrotnie?
Interesujące.

W pełnej wersji gry są psy, które da się głaskać. I można zaprosić kościeja na randkę. Czego chcieć więcej?
« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2015, 17:16:46 pm wysłana przez C »

mieszkaniec piwnicy ('''podziemia''')

dziki

  • Administracja
  • Wiadomości: 1117
  • la petite mort
Odp: UNDERTALE
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 05, 2015, 15:17:59 pm »
Tak btw, widząc po reakcjach znajomych widzę, że wielu ludzi zniechęca do gry bardzo prymitywna grafika. Nawet Lisa, którą często się porównuje z UT, jest bardziej rozbudowana pod tym względem.

Czy uważasz, że UT byłoby w stanie działać z jakimkolwiek innym stylem grafiki?
Administracja RPG Center - 'No good deed goes unpunished'

Podziemie - Czarny Mistrz

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: UNDERTALE
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 05, 2015, 15:44:50 pm »
tbh sam mam ten problem, jak widze kolejną ośmiobitówkę mam wielkie nope.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

dziki

  • Administracja
  • Wiadomości: 1117
  • la petite mort
Odp: UNDERTALE
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 05, 2015, 15:55:24 pm »
tbh sam mam ten problem, jak widze kolejną ośmiobitówkę mam wielkie nope.
Wiesz, jest pixel art
(click to show/hide)
i jest pixel art
(click to show/hide)

EDIT: To też jest fajne. :D
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2015, 15:59:06 pm wysłana przez dziki »
Administracja RPG Center - 'No good deed goes unpunished'

Podziemie - Czarny Mistrz

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: UNDERTALE
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 05, 2015, 16:14:23 pm »
tia, wiem, ale undertale jest akurat w tym najbardziej wyeksploatowanym

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

C

  • Wiadomości: 1345
  • Masztalerz
Odp: UNDERTALE
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 05, 2015, 21:35:58 pm »
Muszę ci powiedzieć, że nie bardzo rozumiem, co masz na myśli przez inny "styl grafiki". Jeśli chodzi o tę ośmiobitowość, to należy pamiętać, że mamy do czynienia z grą indie. Undertale jest też mocno inspirowana Earthboundem i zdaje się próbować emulować jego styl. Dla mnie to nie ma znaczenia, bo EB znam powierzchownie, ale może dla innych ta stylistyka jest już istotna.

Moim zdaniem, grafika w UT po prostu spełnia swoje zadanie. Może niektóre sprite'y nie są specjalnie kształtne, ale niesamowitych jak na ten styl efektów specjalnych w grze z pewnością nie brakuje.

Rozumiem, jeśli kogoś odrzuca ta niska jakość. Sam wolę, gdy moje gry są ładne. Uważam, że w przypadku zniechęcenia do wizualiów dana osoba wymaga po prostu dodatkowego przekonania, że pozostałe elementy gry są naprawdę dobre. Na szczęście nie miałem w ostatnich czasach styczności z wieloma pikselowatymi grami, inaczej prawdopodobnie również byłbym w obozie osób, które odbiły się od gry przez oprawę graficzną. Przestałem zauważać tę prostotę po pierwszej godzinie gry - po części dlatego, że strefa startowa, Ruiny, jest najmniej urodziwa przez wszędobylski fiolet i bardzo małą różnorodność użytych kafelków budulcowych. Wszystkie następne obszary prezentują się w porównaniu zdecydowanie lepiej i barwniej.

mieszkaniec piwnicy ('''podziemia''')

dziki

  • Administracja
  • Wiadomości: 1117
  • la petite mort
Odp: UNDERTALE
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 06, 2015, 20:30:14 pm »
Undertale jest też mocno inspirowana Earthboundem i zdaje się próbować emulować jego styl. Dla mnie to nie ma znaczenia, bo EB znam powierzchownie, ale może dla innych ta stylistyka jest już istotna.
Undertale emuluje feel Earthbound, ale jeśli chodzi o konkrety, to różnica jest zauważalna:

vs.


Anyway, przerzucam do jRPG, bo UT zdecydowanie nawiązuje stylem do jRPGów.
Administracja RPG Center - 'No good deed goes unpunished'

Podziemie - Czarny Mistrz