Autor Wątek: Zachodnia animacja  (Przeczytany 25747 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

dziki

  • Administracja
  • Wiadomości: 1117
  • la petite mort
Zachodnia animacja
« dnia: Wrzesień 19, 2015, 22:02:16 pm »
Temat o animowanych filmach i serialach które nie pochodzą z Japonii. Na początek zarzucę kilka ze swoich ulubionych pozycji:

Batman Beyond:
Batman: The Animated Series jest prawdopodobnie jednym z dzieł w ogóle, nie tylko w zakresie animacji, które wpłynęły najbardziej na kształtowanie się mojego gustu - np. późniejsza fascynacja gatunkiem noir. Niemniej, kiedy wracam do TAS, widzę, że pomijając wartość historyczną i ogólny nostalgia trip, to o wiele przyjemniej ogląda mi się jego kontynuację/spin-off, tj. Batman Beyond. BB udało się zachować większość zalet poprzednika (oprawa audiowizualna, świetni antagoniści i dobre scenariusze odcinków), poprawiając przy tym mój największy problem z TAS: samego Batmana. Zarówno Bruce jak i Terry są z Beyond są o wiele ciekawszymi postaciami niż nijaki Bruce z TAS.

...a to wszystko okraszone cudownie kiczowatym nihilizmem przełomu lat 90 i 00? Count me in!

Avatar: The Legend of Korra:
Kolejny przypadek, kiedy oryginał ma opinię arcydzieła, ale moim zdaniem to sequel naprawdę rozwija skrzydła. Chodzi mi konkretnie o pierwszą księgę Legendy Korry. Wszystkie księgy TLA były świetne, ale moim zdaniem pierwsza księga drugiego sezonu to istny majstersztyk. Nie tylko jeśli chodzi o animowane seriale, ale w ogóle jak powinno się robić kontynuacje. Mógłbym napisać całą serię artykułów na temat co pierwszy sezon Korry, ale w skrócie sprowadza się do tego, że Korra nie kopiuje pomysłów z oryginału, tylko je rozwija oraz pokazuje w nowym świetle konsekwencje wcześniejszy wydarzeń. Weźmy na przykład muzykę - w tle oryginalnego Avatara można było usłyszeć muzykę symfoniczną połączoną ze sporą dawką wschodnich klimatów. Korra, zamiast to kopiować, jak zwykle bywa z udanymi soundtrackami, bierze te wschodnie motywy i zadaje sobie pytanie "co by było, gdyby muzyka rozrywkowa z przełomu XIX i XX wieku narodziła się na dalekim wschodzie?". Jak dla mnie efekt jest naprawdę ciekawy. To samo z designem - wczesne wieżowce ozdobione tradycyjnymi pagodami i chińskimi ornamentami? Genialne, szczególnie dla kogoś kto tak jak ja interesuje się historią sztuki. Dorzućmy do tego świetną fabułę, głęboko osadzoną w settingu i z doskonałym antagonistą... Chyba nie da się ukryć, że uwielbiam Korrę. :P

Over the Garden Wall:
Dziesięcioodcinkowa miniseria autorstwa Patricka McHale'a, znanego z pracy nad Flapjackiem i Adventure Time. OtGW po swojej premierze w ubiegłym roku zgarnęło sporo nagród i pochlebnych recenzji, dlatego moja wrodzona przewrotność podpowiadała mi, że prawdopodobnie ssie. Na szczęście nie miałem racji – Over the Garden Wall naprawdę klimatyczny serial, łączący lekkość kreskówki z inspiracjami sięgajacymi klasyki literatury, głównie XIX wieku, jak Dickens, ale również chociażby "Boskiej komedii" Dantego. Już po obejrzeniu openingu wiedziałem, że mam do czynienia z czymś wyjątkowym. Świetna seria, a przez to że jest tak krótka, godna uwagi nawet dla ludzi których nie kręci animacja.


Oczywiście to nie wszystkie z moich ulubionych pozycji, bo widziałem tego całkiem sporo, ale i tak już wyszła ściana tekstu, więc na razie zostańmy przy tych trzech. ;) /discuss
Administracja RPG Center - 'No good deed goes unpunished'

Podziemie - Czarny Mistrz

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Zachodnia animacja
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 19, 2015, 22:25:03 pm »
@TAS and Beyond (see what I did here? :P)
przede wszystkim batman nie nosi gaci na wierzchu :P TAS jest po prostu generic, ale jak patrzę na Nolana, to nawet lepiej że taki był.. zwłaszcza, że i tak był mocny jak na kreskówkę, te cztery minuty mają więcej klimatu i emocji niż trzy filmy nolana razem wzięte.
Beyond nie miał takich problemów, bo robili co chcieli. A i tak zgwałcili go w Justice League, sprowadzając wszystko do genów :P

Od siebie dodam póki co jedną rzecz, mianowicie Chrisa Colorado - taka tam francuska kreskówka puszczana na Cartoon Network, która nigdy nie była specjalnie popularna. Czemu tak się stało? Cóż, miała problem z targetem, dla dzieci i młodzieży była zbyt skomplikowana (nie ma fillerów, każdy odcinek pcha historię do przodu, która jest w dodatku dość skomplikowana), dorosłych zaś mogły razić niektóre uproszczenia. Niemniej jednak postapokaliptyczny świat, mimo wszystko dojrzała historia, pamiętni bohaterowie oraz przede wszystkim wywołująca nawet po tylu latach ciary na plecach muzyka moga się podobać. Nie mogę zagwarantować że się spodoba, ale na pewno warto obejrzeć

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

dziki

  • Administracja
  • Wiadomości: 1117
  • la petite mort
Odp: Zachodnia animacja
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 19, 2015, 22:26:46 pm »
Od siebie dodam póki co jedną rzecz, mianowicie Chrisa Colorado - taka tam francuska kreskówka puszczana na Cartoon Network, która nigdy nie była specjalnie popularna. Czemu tak się stało? Cóż, miała problem z targetem, dla dzieci i młodzieży była zbyt skomplikowana (nie ma fillerów, każdy odcinek pcha historię do przodu, która jest w dodatku dość skomplikowana), dorosłych zaś mogły razić niektóre uproszczenia. Niemniej jednak postapokaliptyczny świat, mimo wszystko dojrzała historia, pamiętni bohaterowie oraz przede wszystkim wywołująca nawet po tylu latach ciary na plecach muzyka moga się podobać. Nie mogę zagwarantować że się spodoba, ale na pewno warto obejrzeć
Nie pochwalisz się, że gadałeś z producentem tego serialu? :P
Administracja RPG Center - 'No good deed goes unpunished'

Podziemie - Czarny Mistrz

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Zachodnia animacja
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 19, 2015, 22:32:40 pm »
w sumie nie producentem, ale kompozytorem który przy tytule pracował :P I to też raptem jedno zdanie po francusku, potem już z jego asystentką po angielsku :P long story short, znalezienie serialu to już jest wyzwanie (nawet po torrentach krązy jedynie średniej jakości wersja zgrana przez jakiegoś anona z VHSów), ale w przypadku wspomnianej muzyki jest to wręcz niemożliwe. Będąc lekko zdesperowanym, zrobiłem mały riserdż kto się tym zajmował, następnie poszukałem strony, zgłosiłem się poprzez mail kontaktowy i po krótkiej uprzejmej rozmowie otrzymałem niemal cały OST :P Tyle wygrać.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Fenrir

  • Wiadomości: 890
Odp: Zachodnia animacja
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 20, 2015, 02:12:17 am »
Avatar. TŁA zawsze ceniłem za to, że  w przeciwieństwie do anime nie ma tam przydługich, nudnych i nikomu niepotrzebnych wątków o tym jak przyjaźń, ogromne cycki, miłość, moralność, odwaga i poświęcenie są  ważne. Nie stara się co chwilę wciskać jakiś banałów tylko skupia się na przygodzie i fabule.

The Legend Of Korra widziałem tylko pierwszą księgę, ale polubiłem ja, bo trafiło w mój słaby punkt-steampunk.
Poszukiwacz Podziemia
               
Treser Podziemnych Bestii

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Zachodnia animacja
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 20, 2015, 09:06:48 am »
akurat jeśli chodzi o wciskanie nachalnego "przyjaźń górą" to zachodnie animacje są imho o wiele gorsze :P

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

dziki

  • Administracja
  • Wiadomości: 1117
  • la petite mort
Odp: Zachodnia animacja
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 20, 2015, 11:03:51 am »
The Legend Of Korra widziałem tylko pierwszą księgę, ale polubiłem ja, bo trafiło w mój słaby punkt-steampunk.
Pozostałe księgi też da się obejrzeć, ale niestety nie spodziewaj się niczego co nawet zbliżałoby się do poziomu pierwszej. :(

Za to bardziej przypominają oryginał (chociaż nie są tak dobre), więc jeśli masz ochotę na odświeżenie sobie klimatu TLA, to może być plusem.
Administracja RPG Center - 'No good deed goes unpunished'

Podziemie - Czarny Mistrz

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Zachodnia animacja
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 20, 2015, 11:29:45 am »
Hmmm... 2 z pozycji już się tutaj znalazły.
Chrisa Colorado pamiętam właśnie z TV, widziałem losowe odcinki i bardzo mi podeszły. Z dwa-trzy lata temu znalazłem gdzieś wszystkie i po kolei obejrzałem całość ( nie pamiętam gdzie, chyba jakiś serwis z kreskówkami online). Dobra rzecz.

Legend of Korra, jak już wspomnieliście całkiem mocno różni się od pierwszego serialu. Podchodzi do poważnych tematów, w zależności od wieku zapewne można nie czaić niektórych fragmentów.

South Park... Futurama... Family Guy. Z tej trójki wygrywa South Park. Wiadomo wszystkie serie są znakomite ( ok, FG swojego czasu poszedł w dół). South Park w jedyny dla siebie sposób porusza ważkie tematy.


Fenrir

  • Wiadomości: 890
Odp: Zachodnia animacja
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 20, 2015, 11:51:04 am »
akurat jeśli chodzi o wciskanie nachalnego "przyjaźń górą" to zachodnie animacje są imho o wiele gorsze :P

Może przez większość, ale gdy oglądałem TLA to tego nie odczułem.
Poszukiwacz Podziemia
               
Treser Podziemnych Bestii

C

  • Wiadomości: 1345
  • Masztalerz
Odp: Zachodnia animacja
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 20, 2015, 14:02:21 pm »
Moją ulubioną nie-wschodnią bajką musi być nieco wschodni w stylistyce "Samuraj Jack". Jedna z pierwszych animacji, w której doceniłem brak podziału półgodzinnego segmentu na 2-3 miniodcinki, jak w przypadku większości bajek na Cartoon Network.

Bajka ma kapitalne sekwencje nieme. Czasami wiele minut potrafi upłynąć bez wypowiadania przez kogokolwiek ani jednego słowa. Zwykle dzieje się to w trakcie walki, ale zdarzają się też takie momenty spokoju. Chyba przynajmniej jeden odcinek jest kompletnie niemy, od początku do końca. Sam tytułowy Dżak jest pierwszego sortu złodupcem: spokojnym wojem w sukience wędrującym po świecie ze swoją katanką u pasa. Ogólnym motywem bajki jest walka z barwnymi i zróżnicowanymi armiami głównego antagonisty, Aku (po latach dowiedziałem się, że jego imię oznacza po prostu "zło" po japońsku), stworzonego z czarnego śluzu zmiennokształtnego giganta, który dość rzadko i nieregularnie w ogóle pojawia się w odcinkach. Epizody nie mają stałego formatu. Nie podoba mi się tylko to, że nie widać między nimi spójności fabularnej, sama animacja nie ma chyba też rozstrzygającego zakończenia.

Ale może nie o nie chodzi. Każdy odcinek to osobna przygoda sama w sobie i za każdym razem Jack spotyka na swojej drodze kolejnych dziwnych mieszkańców świata przyszłości.

(click to show/hide)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 20, 2015, 14:05:10 pm wysłana przez C »

mieszkaniec piwnicy ('''podziemia''')

xeroloth

  • Wiadomości: 1297
  • Mistrz
Odp: Zachodnia animacja
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 20, 2015, 16:36:25 pm »
A co powiecie o Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów?

Najlepszy Gladiator ŚP * Mistrz Gladiatorów ŚP
Kronikarz Podziemia * Kowal Podziemia

Damiano_gt

  • Wiadomości: 1858
  • Xqwzts
Odp: Zachodnia animacja
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 20, 2015, 16:46:05 pm »
Zniszczyć i zapomnieć.
Klasztor - Fechtmistrz

dziki

  • Administracja
  • Wiadomości: 1117
  • la petite mort
Odp: Zachodnia animacja
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 20, 2015, 17:26:25 pm »
A co powiecie o Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów?
Mówisz o tych:


Czy o tych:
Administracja RPG Center - 'No good deed goes unpunished'

Podziemie - Czarny Mistrz

xeroloth

  • Wiadomości: 1297
  • Mistrz
Odp: Zachodnia animacja
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 20, 2015, 17:32:41 pm »
O tych drugich. O ile pamiętam właśnie tamtych kilka odcinków się obejrzało. ;p

Najlepszy Gladiator ŚP * Mistrz Gladiatorów ŚP
Kronikarz Podziemia * Kowal Podziemia

Master of Gorzała

  • Wiadomości: 3100
  • Lewacki głos na Twoim forum
Odp: Zachodnia animacja
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 20, 2015, 17:37:03 pm »
Wojny klonów Tartakovsky'ego są bardzo pr0.
Front Zniewolenia Elfiego Ścierwa
Podziemie - Demo Paladyn
Sent ver 0.73 official beta