Autor Wątek: Gotuj z RPGC  (Przeczytany 19149 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Master of Gorzała

  • Wiadomości: 3100
  • Lewacki głos na Twoim forum
Odp: Gotuj z RPGC
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 07, 2015, 16:09:59 pm »


Dobra, dobra.

Z resztą wiem. Jak robię np. skrzydełka z kurczaka, to biorę wszystko co mi wpadnie pod ręke (ale nic "ziołowego" jak oregano czy bazylia, bo się spali w piekarniku i będzie gorzkie) i mieszam. To samo do karkówki (dlatego się skrzywiłem, jak Maniaks pisał o "przyprawie do karkówki") czy innych rzeczy z grilla/patelni grillowej (polecam).
Front Zniewolenia Elfiego Ścierwa
Podziemie - Demo Paladyn
Sent ver 0.73 official beta

Cassimir

  • Wiadomości: 53
  • klikajcie moje nagie fotki
Odp: Gotuj z RPGC
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 07, 2015, 16:38:01 pm »
Albo tak:

Biere dobrą cyckę indyka i młotem rozpłaszczam ją należycie i przyprawiam różnemi paprykami. Potem biorę tego cyca i owijam nim korniszona albo paprykę (wolę paprykę w tym wypadku) i taką roladkę obtaczam w jajcu i tartej bułce, po czym hop-na rozgrzaną patelnię. Do tego gotuję sobie kilka brukselek z naciętym krzyżykiem, o, o takim X, które po ugotowani polewam bulionem (zwłaszcza w ten krzyżyk, żeby bulion wpłynął do środka. No i to jem potem.
Królestwo - Mistrz Miecza

Maniaks

  • Wiadomości: 1208
Odp: Gotuj z RPGC
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 08, 2015, 11:25:20 am »
Z resztą wiem. Jak robię np. skrzydełka z kurczaka, to biorę wszystko co mi wpadnie pod ręke (ale nic "ziołowego" jak oregano czy bazylia, bo się spali w piekarniku i będzie gorzkie) i mieszam. To samo do karkówki (dlatego się skrzywiłem, jak Maniaks pisał o "przyprawie do karkówki") czy innych rzeczy z grilla/patelni grillowej (polecam).

Już kiedyś zrobiłem tak, że brałem wszystko, co mi wpadnie w ręce i wyszło z tego wielkie gówno. Dlatego wolę jakieś konkretne mieszanki. Bo niektóre połączenia są po prostu złe, jak wszędzie. Tak mi się przynajmniej wydaje.


Wkładając wysiłek rękoma w wyrabianie ciasta nadajecie mu duszę - im więcej pracy, tym lepsze ;_; Bezduszne ciasto z bezdusznej maszyny ;_; ECH.

Jak twierdzisz, że moja pizza nie ma duszy, to znaczy, że jej nie jadłeś :D

Ostatni kawał pizzory z wczoraj ;p
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2015, 11:31:15 am wysłana przez Maniaks »
Podziemie - Akolita

Dobry Mudżyn! Z Afrika!
 

Pola

  • Wiadomości: 490
  • Dr Ro
Odp: Gotuj z RPGC
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 08, 2015, 12:41:08 pm »
Już kiedyś zrobiłem tak, że brałem wszystko, co mi wpadnie w ręce i wyszło z tego wielkie gówno. Dlatego wolę jakieś konkretne mieszanki. Bo niektóre połączenia są po prostu złe, jak wszędzie. Tak mi się przynajmniej wydaje.
Fakt.
Nie wszystkie przyprawy do siebie pasuja i jesli ktos nie ma wprawy albo zarabistego zmyslu kulinarnego to lepiej próbować na poczatku z gotowymi przepisami by wyrobic sobie osobisty gust.


Z zaciekawieniem czytam o tych waszych pizzach domowych bo jakos tak wyszlo, ze sie wkopalam w robienie ze znajomymi. A moja bieglosc w tym temacie wynosi 0 K.

 P. A. 73%

☆☆☆|| Wtajemniczona||☆☆☆


Master of Gorzała

  • Wiadomości: 3100
  • Lewacki głos na Twoim forum
Odp: Gotuj z RPGC
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 08, 2015, 13:11:47 pm »
No to nie wiem co wy dodawaliście do tego mięsa. Ja robię karkówke na przykład dodająć standard - sól i pieprz, a potem jakieś dodatki. Papryka ostra, papryka wędzona, czubryca czerwona, oregano, bazylia.

Nie wiem co można spieprzyć robiąc tak mięcho. Zwłaszcza, że w tych mieszankach do karkówki itd. jest tak naprawdę to samo.
Front Zniewolenia Elfiego Ścierwa
Podziemie - Demo Paladyn
Sent ver 0.73 official beta

GuRt

  • Wiadomości: 1663
  • None was given.
Odp: Gotuj z RPGC
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 08, 2015, 14:26:11 pm »
Z zaciekawieniem czytam o tych waszych pizzach domowych bo jakos tak wyszlo, ze sie wkopalam w robienie ze znajomymi. A moja bieglosc w tym temacie wynosi 0 K.
Od kiedy biegłość podaje się w kelwinach? :F

Jak twierdzisz, że moja pizza nie ma duszy, to znaczy, że jej nie jadłeś :D
Jest to zdanie podwójnie prawdziwe, lecz obie składowe nie implikują się wzajemnie, ha.

Bo ponieważ:
Ostatni kawał pizzory z wczoraj ;p
Wygląda smakowicie - i taka najpewniej jest - ale jako że nie było robione ludzkimi rękoma, ciasto duszy nie posiada. Podobnie jak Japończycy lub eee... nie pamiętam kto jeszcze. Ale może w tym przypadku dodatki ją mają? Kto wie. I tak jadłbym/10.

Przy czym, wracając do rozkminy dot. ciasta, jest to typowa pizza na domową ucztę - na grubym cieście, które wytrzyma sporo dodatków. Jakby co, to moje niejasne instrukcje zmierzają głównie do zrobienia pizzy na cieście typowo włoskim, cienkim.

Do swojej zaś możesz dać nawet nieco więcej oliwy (grube ciasto to lubi) i zabarwić tą kurkumą. Jak ciasto ci wychodzi wysokie i mocne to możesz też się pobawić w świeże pomidory (przy cieście cienkim zawsze bardzo ryzykowna sprawa).

@Mięso - więcej w następnym odcinku. Skrótowo powiem tylko tyle - im szlachetniejsze mięso, tym mniej przypraw. Karkówka - marynuj ile chcesz i w czym chcesz, możesz sobie wymyślić dwudziestoskładnikową marynatę. Stek wołowy, polędwica wieprzowa, itp. - sól, pieprz i absolutnie nic więcej. Filet z kurczaka - rozmaryn, tymianek - najlepiej świeże. Jak nie ma pod ręką świeżego rozmarynu, to lepiej sobie odpuścić sypany z paczki albo znaleźć sposób na pozbycie się go przed podaniem (parszywe badyle). Wieprzowina i wołowina - rozmaryn, szałwia. Papryka sypana zawsze na sam koniec smażenia/pieczenia (albo do krótkiej obróbki), gorzknieje przekurewsko - podobnie z pieprzem. Oregano pasuje prawie do wszystkiego, tutaj też świeże jest o wiele lepsze, niż patyki z paczki. Bazylia do mięsa to pomyłka, powinna iść do pomidorów, mozzarelli i ew. pomidorowych sosów do makaronu. Kolendra w miarę uniwersalna, ale zależy od preferencji (niektórzy mają wstręt, genetyczna sprawa). Imbir - praktycznie zawsze na propsie. Żyjemy w czasach, w których korzeń można łatwo w sklepie dostać i samemu zetrzeć, więc nie muszę wspominać o proszku z paczki i ile on wart.

Co do bardziej złożonych opcji - postaram się przypomnieć sobie przepis na legendarną karkówkę, którą kiedyś ponoć zrobiłem. Kilka lat później mi o niej wspominali ludzie, a ja nie przywiązywałem do tego uwagi, jak robiłem. To była zresztą impreza działkowa, na której ktoś z nas postawił kloca na drodze krajowej, więc chaos był wpisany w każdy punkt tego eventu. Ale było coś z sosem sojowym, wodą gazowaną, czymś pomidorowym...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2015, 14:27:50 pm wysłana przez GuRt »
Wielki Klasztor - Regent Arcanusa - Strażnik Wiedzy

You've got to risk it to get the biscuit.

Master of Gorzała

  • Wiadomości: 3100
  • Lewacki głos na Twoim forum
Odp: Gotuj z RPGC
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 08, 2015, 14:30:55 pm »
@Pizza Maniaksa - ser na wierzchu, daje minus. Ser powinien być na sosie pomidorowym, a dopiero potem składniki (pieczarki, mięcho), żeby się wszystko ładnie spiekło.

@Mięso - dyskryminacja wieprzowiny i dzielenie mięsa na "szlachetne" i te mniej to ignorancja. Z wieprzowiny jest boczek. Boczek > all.
Front Zniewolenia Elfiego Ścierwa
Podziemie - Demo Paladyn
Sent ver 0.73 official beta

Pola

  • Wiadomości: 490
  • Dr Ro
Odp: Gotuj z RPGC
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 08, 2015, 15:36:53 pm »
Cytuj
Od kiedy biegłość podaje się w kelwinach? :F
A od kiedy motzno piszę się przez "z"? >;-}

Okreslenie zero absolutne zdało mi się możliwe do zastosowania bo zdaje mi się, że wtedy:
Cytuj
Traktując temperaturę klasycznie jako miarę średniej energii kinetycznej cząsteczek, nie można uzyskać energii kinetycznej mniejszej niż zero – jeżeli cząsteczki nie poruszają się, nie mogą poruszać się wolniej.
I sprowadza się to do nicości. ^^

Jeśli nadal Cię to nie przekonuje to proszę: "Nie znam się na robieniu domowej pizzy" I przewiduje katastrofę w postaci... zbyt cienkiego/ za grubego ciasta/ spalonego/ niedopieczonego / niewystarczająco doprawionej or whatever.


@Pizza a la Maniaks - w sumie mnie taka by odpowiadała. Cienkich domowych nie lubię, a w grubszych to czuć tylko ciasto.


Cytuj
No to nie wiem co wy dodawaliście do tego mięsa. Ja robię karkówke na przykład dodająć standard - sól i pieprz, a potem jakieś dodatki. Papryka ostra, papryka wędzona, czubryca czerwona, oregano, bazylia.

Nie wiem co można spieprzyć robiąc tak mięcho. Zwłaszcza, że w tych mieszankach do karkówki itd. jest tak naprawdę to samo.

Tak robiąc, spieprzyć nie można. Ale czasem chce się spróbować czegoś innego w szczególności gdy grill jest prawie codziennie jak tylko zacznie się sezon.

Gotowe mieszanki to nie jest dobre wyjście, ale czasem można się zasugerować połączeniami...lub wykorzystaniem danej przyprawy.
Np. mieszanki curry.

 P. A. 73%

☆☆☆|| Wtajemniczona||☆☆☆


GuRt

  • Wiadomości: 1663
  • None was given.
Odp: Gotuj z RPGC
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 08, 2015, 15:45:23 pm »
Mog, sam jesteś dyskryminacja wieprzowiny. O ignorancji nawet nie zaczynaj, wyróżnia się w rzeźnictwie różne klasy jakości mięsa i nawet z tym nie diluj. Mięso najwyższej klasy, chude i mało ścięgniste (np. polędwica wieprzowa lub wołowa), wymaga niewielkiej obróbki i doprawiania - wręcz przeciwnie, należy tak niewiele z tym mięsem zrobić, żeby tylko wydobyć jego smak i nic nie spierdolić - nie przedobrzyć z przyprawami albo smażeniem/grillowaniem. Kolejne klasy jakości to mięso do pieczenia, gotowania w gulaszu itp. - aż do podrobów, tzw. "piątej ćwiartki". A mowa była o doprawianiu mięsa, jeśli dobrze pamiętam, więc jedno z drugim się pokrywa. Stek z polędwicy doprawiasz minimalnie solą i pieprzem, a zjeść go możesz praktycznie na surowo - za to mięso poprzerastane tłuszczem można doprawić mocno i tak samo mocno dosmażyć.

A z tą pizzą i serem też bez przesady, domowa pizza rządzi się własnymi prawami. Jak ktoś chce, to sobie da ser zarówno na wierzch, jak i pod składniki - bo może. Robi domową ucztę i dopóki nie nazywa tego włoskim klasykiem, to Bartolini Zielona Pietruszka nie ma się o co dopieprzać. Poza tym chyba w tej pizzy ser jest też na sosie pod składnikami, oprócz tego na wierzchu.
Wielki Klasztor - Regent Arcanusa - Strażnik Wiedzy

You've got to risk it to get the biscuit.

Maniaks

  • Wiadomości: 1208
Odp: Gotuj z RPGC
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 08, 2015, 17:46:28 pm »
Wygląda smakowicie - i taka najpewniej jest - ale jako że nie było robione ludzkimi rękoma, ciasto duszy nie posiada. Podobnie jak Japończycy lub eee... nie pamiętam kto jeszcze. Ale może w tym przypadku dodatki ją mają? Kto wie. I tak jadłbym/10.

Może i samo ciasto jest robione w maszynce, ale ugniatane i rozwałkowywane z pasją ludzkimi rękoma.

Przy czym, wracając do rozkminy dot. ciasta, jest to typowa pizza na domową ucztę - na grubym cieście, które wytrzyma sporo dodatków. Jakby co, to moje niejasne instrukcje zmierzają głównie do zrobienia pizzy na cieście typowo włoskim, cienkim.

Takiego cienkiego nie lubię, dlatego robię na średnim. Takie jak na zdjęciu to jest nieco ponad moją normę, ale to zależy od długości leżenia i czekania, aż reszta składników będzie gotowa :)

Do swojej zaś możesz dać nawet nieco więcej oliwy (grube ciasto to lubi) i zabarwić tą kurkumą. Jak ciasto ci wychodzi wysokie i mocne to możesz też się pobawić w świeże pomidory (przy cieście cienkim zawsze bardzo ryzykowna sprawa).

To ciasto nie jest grube, tylko boki takie są. Co do kurkumy, to właśnie ktoś mi kiedyś powiedział, że ciasto na pizze zabarwia się na żółto za pomocą mąki kukurydzianej. Słabe było niesamowicie. Z tą kurkumą wypróbuję przy najbliższej okazji :)
Pomidory z kolei zawsze daję, ale cienko pokrojone i okrojone z części płynnej, bo właśnie później pizza jest zbyt wilgotna.

Co do oliwy zaś, to zastanawiam się na jedną rzeczą... Mianowicie, ostatnio dałem trochę więcej, niż zazwyczaj, a ciasto niesamowicie się lepiło. Innym razem wyszło mi takie zajebiste, że bez problemu wyciągnąłem ją z tego kubła, w którym się wyrabia. Od czego to zależy? Ta "lepkość"?

@Pizza Maniaksa - ser na wierzchu, daje minus. Ser powinien być na sosie pomidorowym, a dopiero potem składniki (pieczarki, mięcho), żeby się wszystko ładnie spiekło.

A tu Cię zaskoczę, bo ser daję i na ciasto bezpośrednio, a potem składniki i przed końcem pieczenia posypuję wierzch, żeby był niespieczony ten ser, tylko taki ciągnący się :)

@Pizza a la Maniaks - w sumie mnie taka by odpowiadała. Cienkich domowych nie lubię, a w grubszych to czuć tylko ciasto.

Otóż to! Mam dokładnie to samo podejście. Z tym, że w cienkich po prostu nie odpowiada mi to, że smakują jak podeszwa. Grube jak wyżej ;)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2015, 17:49:27 pm wysłana przez Maniaks »
Podziemie - Akolita

Dobry Mudżyn! Z Afrika!
 

Kaseven

  • Wiadomości: 369
  • Evil fangirl
Odp: Gotuj z RPGC
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 08, 2015, 21:19:52 pm »
Sezon grillowy w pełni, więc bardzo polecam grillowane kacze piersi - imo najsmaczniejszy rodzaj mięsa, jaki można wrzucić na ruszt. Nie ma ono nic wspólnego z kurczakiem i inaczej się je przyrządza. Kacze piersi mają dużo tłuszczyku, którego nie chcemy jeść, dlatego na skórze nacinamy linie poziome i pionowe, tworząc kratkę ok. 3x3 cm. Cięcia wykonujemy delikatnie, by nie uszkodzić mięsa. Następnie kaczkę wstawiamy do swojej ulubionej marynaty - w moim przypadki wasabi + świeży imbir + czosnek + papryka + sos sojowy (polecam Kikkoman). Zamarynowane piersi układamy na tacce skórką do dołu i pieczemy do momentu, aż tłuszcz się wytopi, a skórka stanie się chrupiąca. Wtedy przewracamy na drugą stronę i pieczemy już króciutko :)

EDIT: Sent, już nigdy ten sos nie będzie smakował tak samo... :P
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2015, 22:26:42 pm wysłana przez Kaseven »

Damiano_gt

  • Wiadomości: 1858
  • Xqwzts
Odp: Gotuj z RPGC
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 08, 2015, 21:37:00 pm »
Każda grillowana kaczka jest oznaką zmarnowanej szansy na czerninę.
Klasztor - Fechtmistrz

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Gotuj z RPGC
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 08, 2015, 21:49:21 pm »
sos sojowy (polecam Kikkoman).
..wait what - ten kikkoman?
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Wz-mJed_bP0" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Wz-mJed_bP0</a>

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

GuRt

  • Wiadomości: 1663
  • None was given.
Odp: Gotuj z RPGC
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 12, 2015, 13:39:27 pm »
Ka7 - marynata z wasabi? Proszek, pasta, czy... prawdziwy korzeń?

Pytam, bo się zastanawiam czy nasze "wasabi" nie zgorzknieje w międzyczasie, a nie daję wiary, że lekką ręką dodajesz do marynaty z mięsa autentyczny korzeń w-j >:{U


A wracając do pizzy - gdzie i w jakich warunkach pieczecie? Ja ostatnio odnoszę wrażenie, że w piekarniku z termoobiegiem wychodzi mi zbyt chrupiące ciasto, suszy termoobieg strasznie. Oczywiście mam już na koncie jedną zasłyszaną opinię od osoby z Sycylii, że każda pizza upieczona inaczej niż w piecu opalanym drewnem to gówno, a nie pizza, ale może jest jakiś rozsądny półśrodek. Pieca z drewnem - a nawet i grilla (+blacha) opalanego drewnem bym kiedyś spróbował (ale gdzie), poeksperymentował z kamieniem do pieczenia itepe, ale to kiedyś.
Wielki Klasztor - Regent Arcanusa - Strażnik Wiedzy

You've got to risk it to get the biscuit.

Pola

  • Wiadomości: 490
  • Dr Ro
Odp: Gotuj z RPGC
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 07, 2015, 00:29:20 am »
Te upaly powoduja ze ani jesc sie zbytnio nie chce...a juz szczegolnie takich "ciezkich" rzeczy.


Dlatego musze cos zmienic i nosze sie z zamiarem wyprobowania kilku przepisow przez wakacje... ktore mi czesto po glowie chodzily, ale jakos nigdy do skutku nie doszly (albo bylo to 100 lat temu ;) )

Mysle o botwince, barszczu ukrainskim, pierozkach chinskich(te akurat w roznych wydaniach bo sobie urzadzenie do ich przyrzadzania sprawilam) i pare innych ;) Jesli cos z tego wyjdzie to napisze^^


PS. Polecam przepis Ka7 na kaczke <3 ciekawa odmiana na grillu.

 P. A. 73%

☆☆☆|| Wtajemniczona||☆☆☆