Ankieta

Z jakiego systemu operacyjnego korzystasz?

Windows 7
18 (50%)
Windows 8 / 8.1
5 (13.9%)
Windows 10
3 (8.3%)
Windows XP lub starszy (jaki?)
3 (8.3%)
OS X
0 (0%)
Unix / Linux (która dystrybucja?)
1 (2.8%)
Android
6 (16.7%)
iOS
0 (0%)
MS-DOS
0 (0%)
Inny (jaki?)
0 (0%)

Głosów w sumie: 21

Autor Wątek: Żwir i tynk - Systemy operacyjne  (Przeczytany 20858 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

GuRt

  • Wiadomości: 1663
  • None was given.
Żwir i tynk - Systemy operacyjne
« dnia: Czerwiec 02, 2015, 14:03:35 pm »
Zakładam temat do dyskusji na temat systemów operacyjnych.

W pierwszej kolejności najpewniej dotyczyć on będzie kolejnych wersji Microsoft Windows, ale nie zapominajmy o alternatywach (Linuxy) czy o systemach na urządzenia mobilne (Android, iOS).

Inspiracją dla założenia tematu było ostrzeżenie, jakie od ekipy informatycznej dostaliśmy w Instytucie, związane z "bezbolesnym" i bezpłatnym przeskokiem na Windows 10. Przekazano nam kilka informacji do rozważenia, wiążących się z tym magicznym przeskokiem technologicznym, m.in.: Część, zwłaszcza starszych programów, może przestać działać; Część, zwłaszcza starszego sprzętu, może być niewspierana; kolejna wersja systemu będzie miała większe wymagania sprzętowe a więc będzie chodzić wolniej na tym samym sprzęcie; Microsoft potwierdził, iż windows 7 będzie zbierał dane użytkowników; Do czasu przetestowania działania tego systemu nie będzie on oficjalnie wspierany przez CI; itp.

Biorąc oczywiście poprawkę na to, że to uwagi skierowane do ogółu (a zatem nie tylko do cwanych komputerowych lisków w moim wieku, ale też do bardziej "vintage" pracowników) i są z tą myślą redagowane - jak się do tego odnosicie? Z punktu widzenia kogoś doinformowanego - prawda, fałsz, przesada? Z punktu widzenia kogoś, kto jeszcze się nie zna, ale ma opinię - wkurwia/cieszy/nie obchodzi mnie to?

Mnie póki co nie obchodzi, aczkolwiek chciałbym się przekonać, ile w tym prawdy. Byłem nawet zaciekawiony tą opcją zmiany systemu, ale tak się zabawnie składa że na każdym komputerze mam win7 w wersji Professional, której chyba ta akcja nie dotyczy.

To bieżący temat. A na dłuższą perspektywę - ankieta z systemami do wyboru i zaproszenie do opowiadania o swoich wyborach.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2015, 15:23:20 pm wysłana przez GuRt »
Wielki Klasztor - Regent Arcanusa - Strażnik Wiedzy

You've got to risk it to get the biscuit.

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Żwir i tynk - Systemy operacyjne
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 02, 2015, 18:02:27 pm »
7, czasem XP. Głównie dlatego że więcej nowych gier wymaga siódemki zaś gog doprowadził starsze do stanu używalności. Potencjalnie dziesiątka na domowym lapku, ale tu się ostrożnie przyglądam co się z niej w końcu wykluje, choć z drugiej, gorszym systemem od ósemki raczej nie będzie.

Co zaś do problemów z 10 - z działaniem może byc różnie jak to przy nowym OSie, ale tbh 10 wygląda jak nowe 8 but without shit. Szpieg jest, ale podobno tylko na czas bety dla feedbacku, w fullu ma go nie być. Niby ma być darmowy upgrade, ale nie wiadomo na jak długo, bo MS jest dość enigmatyczny. W każdym razie akcja dotyczy każdej 7 i 8 z wyjątkiem wersji enterprise, nie wiadomo tylko czy upgradeując win 7 BOX otrzymuje się licencję BOX, czy OEM. Najlepiej poczekać te dwa miesiące i zobaczyć, ja z lapkiem ryzykować mogę bo i tak nic tam nie ma, a gorzej z niż z 8 być nie może.

I tak z ciekawostek - słyszeliście plotę, że nowa konsola nintendo ma mieć OS w postaci.. Androida?

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Fenrir

  • Wiadomości: 890
Odp: Żwir i tynk - Systemy operacyjne
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 02, 2015, 18:07:55 pm »
Słyszałem, że Win10 dostajemy na zawsze, ale tylko przez rok za darmo.
Poszukiwacz Podziemia
               
Treser Podziemnych Bestii

Legion

  • Redaktor
  • Wiadomości: 1666
  • make war, not love
Odp: Żwir i tynk - Systemy operacyjne
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 02, 2015, 18:40:20 pm »
w sumie 7, HP, 2-letnia wersja trial.
Cały czas zbieram hajs na pełną wersje. :x
Dominium - Arcymag Ognia

Wiedźmiński Gladiator
Cytat: Nederland
Chyba was pojebało.

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Żwir i tynk - Systemy operacyjne
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 02, 2015, 19:48:53 pm »
Lowca pisze używając Win10 Technical Preview (Build 10074).
Chwalę sobie, oczywiście pewne przyzwyczajenia z 7 zostały.
WDDM 2.0 działa znakomicie, spokojnie gram na Radeonie HD4670, który gryzie się ze sterownikami "legacy" na starszych systemach ( musiałem używać stery z 2011-2012 roku). Ogólnie nie ma dostępnych sterów do ściągnięcia, ale system sam ściągnął stery do integry Realteka, wraz z ich konsolą. Itd.
Domyślnie zainstalowany jest OneDrive ( chmura).
Menu start jest ok, zostały kafelki z boku, które sobie chwalę. Na pasku zadań jest połączona wyszukiwarka aplikacji/plików i internetu (bing). Można to wyłączyć, lub schować do przycisku. Sam bing otwiera się w domyślnej przeglądarce (ff).
Projekt Spartan w mojej wersji działa fatalnie, tyle, że moja wersja ma chyba ponad miesiąc.

Nie liczę nawet na odpalenie mojej kamerki internetowej ( najstarsze stery były do bety windowsa 7 - do samego windowsa 7 nie było, trzeba było kombinować), Creative... średni czas życia produktu 2-3 lata, później brak supportu. Ogólnie w przypadku kompów obsługujących aparatury pomiarowe, itd. radzę się wstrzymać i zostać na win 95/98 (laborki w Huston na Politechnice Krakowskiej).

Fenrir: Tak, darmowy upgrade będzie ograniczony czasowo. Podobno przez rok, wiadomo do czasu premiery mogą zmienić czas trwania tego okresu.
w razie braku licencji na starszego windowsa upgrade dojdzie do skutku, ale licencji nowej nie da. W imię zasady, nieważne czy oryginalne, czy nie, byle używali naszego ekosystemu.

Dane... jakie dane? Zapewne to co wyskakuje w dxdiag. Do tego pewnie nie można anulować wysyłania informacji o problemach, nie wiem, nie próbowałem, nie miałem nawet okazji w ciągu tych 3 miesięcy.

Gry:
Settlers IV działa.
Starcraft 2 działa.
Guild Wars 2 działa.
Jedi Knight: Jedi Outcast działa. (steam)
Kotor 2 działa. (steam)
Heroes of the Storm działa.
Civilization V - miałem problemy z rozpoczęciem potyczki ( wyłączenie programu, próbowałem ponad miesiąc temu, zaraz sprawdzę)
Command&Conquer Red Alert 2 działa. (origin)
Gothic 2 - odpaliłem, zawiesił się.

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Żwir i tynk - Systemy operacyjne
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 02, 2015, 22:22:44 pm »
skoro używasz, szybkie pytanie - na ile da się dziesiątkę "zsiódemkować"? Bo tbh wali mnie chmura, wali mnie bing, a wyszukiwarkę to bym wolał jak do tej pory, oddzieloną od neta i zwyczajnie w pasku startu. Kafelków też nie potrzebuję jak wszystko co istotne dało się podpiąć pod lewą część menu start zaś w prawej były skróty do najważniejszych funkcji systemowych

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

GuRt

  • Wiadomości: 1663
  • None was given.
Odp: Żwir i tynk - Systemy operacyjne
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 04, 2015, 00:46:46 am »
... to brzmi jakbyś nie potrzebował win10 do niczego i lepiej by ci było zostać na win7 :I
Wielki Klasztor - Regent Arcanusa - Strażnik Wiedzy

You've got to risk it to get the biscuit.

Seksrator

  • Wiadomości: 187
  • Cham i Prostak
Odp: Żwir i tynk - Systemy operacyjne
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 04, 2015, 17:24:55 pm »
No, nie do niczego, jest przecież DX12 :v

GuRt

  • Wiadomości: 1663
  • None was given.
Odp: Żwir i tynk - Systemy operacyjne
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 04, 2015, 17:31:15 pm »
DX12 = Windows 10 exclusive?

A karta GFX kompatybilna?
Wielki Klasztor - Regent Arcanusa - Strażnik Wiedzy

You've got to risk it to get the biscuit.

Maniaks

  • Wiadomości: 1208
Odp: Żwir i tynk - Systemy operacyjne
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 04, 2015, 22:25:23 pm »
Piszecie coś o tym ograniczeniu czasowym... Jak mam to rozumieć? Że za darmo będzie można przeskoczyć z 7/8 na 10 przez rok czasu, czy że po przeskoczeniu na 10 przez rok czasu będzie darmowa licencja, a potem trzeba będzie wykupić, bo wyskoczy Ci komunikat w stylu "Zostało 30 dni darmowej licencji...". Która wersja jest prawdziwa?

Zaklepałem tę dziesiątkę, ale nie wiem, czy będzie sens upgrade'ować mojego 8.1... Czy faktycznie ten Dx12 coś poprawi na moim R9 280?
Podziemie - Akolita

Dobry Mudżyn! Z Afrika!
 

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Żwir i tynk - Systemy operacyjne
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 05, 2015, 00:56:10 am »
Tak, powinien poprawić, DX 12 to coś jak mantle, tylko ogólnodostępne. Tylko gra musi obsługiwać DX12.
Przez rok od premiery win 10 upgrade jest całkowicie darmowy, czyli Twoja licencja z 8.1 przeskakuje na licencje na 10, na stałe.

Maniaks

  • Wiadomości: 1208
Odp: Żwir i tynk - Systemy operacyjne
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 05, 2015, 12:35:57 pm »
Co to jest "mantle"? I jakie gry w ogóle obsługują Dx12?
Podziemie - Akolita

Dobry Mudżyn! Z Afrika!
 

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Żwir i tynk - Systemy operacyjne
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 05, 2015, 12:46:35 pm »
W tym momencie nic nie obsługuje DX12, Wiesiek 3 ponoć ma w przyszłości.

Mantle to niskopoziomowe API dostępne na Radeonach, twórcy implementują to z różną skutecznością:
http://pclab.pl/art61838.html
Tu jest bardzo dobry test. W Civie daje to naprawdę dużo, ale...czy w strategiach turowych robi komuś różnicę, czy ma 30 kl..60...120? Battlefieldom daje to niezłego kopa.
Tyle, że DX12 to także niskopoziomowe API, więc będą z tego korzystali wszyscy producenci graf.
Ogólnie jak widać stery radeonów są dopracowane pod Mantle, więc pod DX12 powinno być podobnie, bo to jest pokrewne. Nie zapominajmy, że DX12 to coś co powstało na podstawie opracowań do Xboxa One, czyje bebechy są w środku? AMD.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2015, 12:49:20 pm wysłana przez Lowcap »

Maniaks

  • Wiadomości: 1208
Odp: Żwir i tynk - Systemy operacyjne
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 05, 2015, 13:16:13 pm »
No czyli jak póki co nie ma gier pod Dx12, to przy nowym Win10 nie zauważyłbym żadnej różnicy w grach?
Podziemie - Akolita

Dobry Mudżyn! Z Afrika!
 

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Żwir i tynk - Systemy operacyjne
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 05, 2015, 15:10:25 pm »
Zdziwiłbym się gdybyś zobaczył.
Ogólnie większość Radeonów od serii HD7000 będzie obsługiwała DX12 ( nie liczą się kotlety z serii 6000).

Ogólnie 10 na HDD (WD Black 2,5 cala 7200obr/min) ładuje mi się tak szybko jak 7 na SSD.
Zsiudemkowanie... ciężko m ina to odpowiedzieć, po pierwsze każdy ma inne nawyki i w różny sposób wchodzi do panelu sterowania ( ja np. zawsze przez mój komputer, tutaj nie ma berpośredniej ikony do niego w tym miejscu, ale da się pośrednio). Jest zarówno panel sterowania jak i dosyć rozległa apka ustawień.

Przypominam, że to wersja testowa.