Autor Wątek: Podkręcanie kotleta - ogólnie o sprzęcie i programach  (Przeczytany 30012 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Podkręcanie kotleta - ogólnie o sprzęcie i programach
« dnia: Sierpień 29, 2013, 23:03:05 pm »

Temat do luźnych dysput na temat sprzętu i programów.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2015, 19:05:10 pm wysłana przez Lowcap »

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Mydło i powidło - ogólnie o sprzęcie i programach
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 10, 2014, 20:13:30 pm »
swoją drogą, jakby ktoś szukał wszystkomającej obudowy która wystarczy mu do końca świata i jeden dzień dłużej - niedawno wyszedł nowy monolit fractal define R5
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=6ZoiiqrHdcM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=6ZoiiqrHdcM</a>
wreszcie drzwiczki otwierane w obie strony, od groma miejsca na wentyle, możliwośc kombinowania z klatkami na dyski i zatoki, wygodne filtry (zmora mojego R3 XL) oraz wsparcie dla najbardziej nawet absurdalnych opcji wodowania. Jesli jeszcze tylko zrobią filtry kurzowe na tył oraz lepsze "ukrycie" moduventów (linie na łączeniach psują monolitowo-lodówkowy charakter), mamy obudowę ostateczną. No przynajmniej do czasu, gdy zrobią ją w full-metal, bez plastiku.

zresztą jak tak patrzę to listopad w ogóle był udany - http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/obudowy-zestawienie-nowosci-z-listopada-2014.html bequiet jest nawet spoko, zaś mała żółta łódź podwodna nowy graphite jest uroczy, gdby nie to że nie mam ani itx'a ani zastosowania dla niego, to nawet bym przygarnął tę budę.

w ogóle, może czas na jakiś topic o luźnych dyskusjach o sprzęcie?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2015, 18:48:51 pm wysłana przez Lowcap »

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

xeroloth

  • Wiadomości: 1297
  • Mistrz
Odp: Mydło i powidło - ogólnie o sprzęcie i programach
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 10, 2014, 20:23:59 pm »
nie ma podstawka do piwa, ujowa

Cytuj
w ogóle, może czas na jakiś topic o luźnych dyskusjach o sprzęcie?
jestem za

Najlepszy Gladiator ŚP * Mistrz Gladiatorów ŚP
Kronikarz Podziemia * Kowal Podziemia

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Mydło i powidło - ogólnie o sprzęcie i programach
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 11, 2014, 17:28:53 pm »
założę i przeniosę trzy ostatnie posty, jak ktoś wymyśli dobrą nazwę, bo ja dzisiaj jestem bezwen. Albo może sam od razu założyć, a ja tylko przeniosę.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Seksrator

  • Wiadomości: 187
  • Cham i Prostak
Odp: Mydło i powidło - ogólnie o sprzęcie i programach
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 14, 2014, 18:07:10 pm »
"Sprzęt" ?

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Mydło i powidło - ogólnie o sprzęcie i programach
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 14, 2014, 19:32:05 pm »
dobra, zapomniałem, ze tutaj merdżowanie wątków jest upośledzone :F potem to poprawię

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Mydło i powidło - ogólnie o sprzęcie i programach
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 14, 2014, 21:27:08 pm »
Sprzęt, czyli zaczynając od szczoteczki elektrycznej, kończąc na super-komputerach.

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Mydło i powidło - ogólnie o sprzęcie i programach
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 21, 2015, 13:17:35 pm »
http://pclab.pl/news61544.html
Testy najnowszego GTXa 960, premiera jutro. Należy zwrócić uwagę, że nie ma jeszcze sterowników pod tę kartę, czyli wyniki podskoczą lekko w górę.

Paladyn Łowca

  • Wiadomości: 298
  • Nic nie jest tym, czym zdaje się być.
Odp: Mydło i powidło - ogólnie o sprzęcie i programach
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 24, 2015, 13:54:29 pm »
Tak z ciekawości się zapytam, jak się ma do realnych możliwości procesora ilość rdzeni i częstotliwość, a w szczególności ich korelacja?

"Milcz albo powiedz coś takiego, co jest lepszym od milczenia."
Pitagoras

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Mydło i powidło - ogólnie o sprzęcie i programach
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 24, 2015, 14:46:08 pm »
zalezy od aplikacji i pod co była pisana. Swego czasu była afera, że jeśli oszukało się aplikację, że działa pod intelem a nie AMD, to zyskiwała 2x tyle na wydajności

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Mydło i powidło - ogólnie o sprzęcie i programach
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 24, 2015, 14:52:36 pm »
Pierwsza rzecz, testując karty graficzne szuka się w grach "miejsc graficznych", czyli tam gdzie od procesora mało zależy, a najwięcej od karty. Np. mało ruchu i przepiękny las tropikalny. Testy graficzne zwykle wykonuje się przy najlepszych procesorach. Może się okazać, że wybrane do testów miejsce było najlepsze i w praktyce dana karta będzie się sprawdzała najgorzej tylko w tym danym miejscu.
Przy testach procesorów bierze się najlepsze możliwe karty i szuka miejsca procesorowego ( np. duże niezależne armie, ogólnie tam gdzie się sporo liczy). Podsumowując dostaniemy średnią mocno zbliżoną do gorszego wyniku.


Procesor to nie tylko ilość rdzeni i częstotliwość, to także masa instrukcji "zakodowanych" w procesorze. Można to określić jak książkę kodową, zamiast wszystko liczyć normalnie używa się skrótów. Czyli jakbyś jakimś cudem znalazł 10 letni procesor i dzisiejszy o tych samych wydajnościach to bardziej skomplikowanych akcjach ten nowy będzie lepszy, bo ma dodatkowe instrukcje. Do tego dochodzą ulepszenia energetyczne, nowinki na poziomie rdzenie, szybkość komunikacji miedzy podzespołami, zmniejszenie procesu technologicznego (http://pclab.pl/art59195.html), itp.

Stąd: i5 3xxx 3,0 GHz jest o 10% wydajniejszy od i5 2xxx 3,0GHz, dzieli je jakieś półtora roku.
Posiadam intel i5 2500K  podkręcony do 3,8GHz, czyli mam wydajność około intel i5 4xxx 3,4 GHz

Ta sama częstotliwość i ilość rdzeni, ale jeden jest ulepszony. Intele tak dobrze się sprawdzają w większość przypadków bo są wydajne na pojedynczym wątku. Wyobraź sobie że jeden rdzeń to ghostwriter, który słucha jak program mu dyktuje powieść. Intel i5 to 4 znakomitych ghostwriterów, intel i3 to dwóch ghostwriterów, ale obydwaj piszą inne rzeczy obydwoma rękoma, troszkę to mniej wydajne od 4 gości, ale sprawdza się dobrze. Natomiast AMD stawia na wielu ghostwriterów, są gorsi, ale jest ich wielu. Np. 4 rdzenie AMD są gorsze od i3 z dwoma rdzeniami i 4 wątkami. Za 600 zł możesz mieć 8 rdzeniowy procek AMD, ale i tak dalej w zwykłych czynnościach będzie gorszy od i3. Częstotliwość można porównać do częstotliwości strzelania batem nad ghostwriterami, do pewnego momentu daje to sporo, później coraz mniej, coraz mniej i goście padają z przegrzania.
No i teraz wszystko zależy od programu, wszystkie stare programy używają jednego/dwóch wątków - tam lepszy będzie intel. W programach używających do 4 wątków także. Dopiero w programach używających 8 i więcej wątków AMD podskoczy do góry, im równiejsze obciążenie wątków tym lepiej dla AMD. Oczywiście intel ma 8 wątkowe i7 ( 8 wątków, 4 rdzenie) które rozwalają całość oferty AMD.
Przykład: http://pclab.pl/art61474-3.html
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2015, 14:58:09 pm wysłana przez Lowcap »

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Mydło i powidło - ogólnie o sprzęcie i programach
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 30, 2015, 16:58:56 pm »
No na papierze wygląda nieźle. Boje się o jakość wykonania zarówno sprzętu jak i igły. Biorąc pod uwagę, że za przeciętną igłę trzeba zapłacić około 70 zł. Chętni na pewno się znajdą.
Z tego co widzę nie potrzeba do niego wzmaka.
Szczerze mówiąc bałbym się na tym odtwarzać cokolwiek z mojej kolekcji.

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Mydło i powidło - ogólnie o sprzęcie i programach
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 30, 2015, 17:40:07 pm »
Wiesz, to manta, nikt nie nastawia się, że będzie to nie wiadomo co. Dla mnie jest interesujący głównie ze względu na ojca, który ma jeszcze gdzieś zakitraną kolekcję winyli i kartek. Nie jestem melomanem więc popraw mnie jeśli się mylę, ale jeśli owych płyt nie zajechały klasyczne komunistyczne gramofony, to wynalazki manty również nie powinny być specjalnie mordercze.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Mydło i powidło - ogólnie o sprzęcie i programach
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 30, 2015, 18:57:02 pm »
W sumie fakt, jedyne nietrzeszczące płyty które mam były kupione już w latach 90tych. Gramofony Unitry same w sobie nie były złe, na szczęście są już do nich dostępne lepsze igły ( AT-70).