Autor Wątek: Jurassic Park  (Przeczytany 12607 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Damiano_gt

  • Wiadomości: 1858
  • Xqwzts
Jurassic Park
« dnia: Listopad 26, 2014, 19:56:51 pm »
(click to show/hide)

Obejrzałem trailer. Z początku nawet mi się spodobał. Stara ekipa zgodnie uznała, że do koncepcji parku nigdy nie należy wracać i podzielam ich zdanie, ale ten futuryzm mnie urzekł. Nieźle by było zobaczyć te budowle i pojazdy w drugiej odsłonie "Operation Genesis". Natomiast co do drugiej części trailera... brak mi słów.

Dziś dodatkowo natrafiłem na to.


Temat ogólny o uniwersum parku jurajskiego - o książkach, o filmach, o grach.

Niektóry widzą w tym "dinozaury dla dzieci", niektórzy widzą "rewelacyjne efekty i nic więcej", niektórzy narzekają na fabułę... ale zaraz. Przecież fabuła to mocna strona filmu. Może za pierwszym razem ciężko to zauważyć, ale pierwsze dwa filmy opierają się na rozważaniach związanych z człowiekiem i dziką naturą.

Niektórzy narzekają na błędy logiczne w filmach. Przymykałem na nie oko dopóki nie obejrzałem materiałów z produkcji. Nie rozumiem takich żydowskich metod, ale Spielberg i inni twórcy pousuwali co niektóre wątki będące mostem między rzekomymi błędami, przez co staja się one jednak logiczne. W niektórych przypadkach natomiast, widzowi zostaje wyjaśnione dlaczego twórcy zastosowali takie rozwiązania.
Klasztor - Fechtmistrz

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Jurassic Park
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 26, 2014, 20:22:47 pm »
@mosty logiczne
prawdopodobnie film był a dlugi, na czym ucierpiał sens.  W ogóle wywalili je na etapie preprodukcji, czy usunęli sceny? Bo ciekawi mnie jakie mosty wyleciały.

@fabuła serii
imho nie była zła, nawet w tej trójce. Ja wiem, że książkowy oryginał to powazne rozkminy oparte na matematycznych koncepcjach teorii chaosu, ale filmy to typowe kino przygodowe, zeby nie powiedzieć, że familijne (dziecięcy bohaterowie) - pewne rzeczy trzeba im wybaczyć. Nawet trójka jest ok pod tym względem imho, bo wywołuje przyjemne uczucie powrotu na stare śmieci (bohaterowie, miejsca), tak naprawde rozkłada ją tylko kilka głupich nawet jak na to uniwersum pomysłów, jak "rozmowy z welociraptorami" czy skąd w ogóle wzięła się lotnia nad tak odległą wyspą.

@trailer
mnie się od początku nie podobał, ale to dlatego, że słabo tłumaczy czy w zasadzie jest sequelem czy rebootem, bo wyglądał na to drugie - ani słowa o hammondzie, ani słowa o poprzednich wtopach i czemu znowu popełnia się ten sam błąd, ani słowa o starych wyspach, bohaterach i ingenie, tylko nowy kolorek loga parku i powtarzanie w dialogach tego co widzieliśmy w pierwszym filmie. No i te kule, ygh. Jak doczytałem na wiki, że to jednak sequel, to wygląda to nieco lepiej, ale sam trailer raczej wywoływał obawy. Choć i tak lepsze to co mamy niż dinosoldiers.

@varia
A z innej beczki, tak jak pisałem na SB, polecam grę Jurassic Park: the Game od Telltale. Choć może że zaraz grę, to za dużo powiedziane - gameplay ssie, bo opiera się na samych QTE, co mnie osobiście strasznie nudzi, ratuje za to fabuła. Ponownie, nie jest to nic odkrywczego bo nie rozkminia żadnych wielkich tematów  (szczerze męczenie trzeci raz tego jakimi chujami są ludzie byłoby męczące - aczkolwiek i ten wątek się pojawia jako jeden z głównych), skupia się raczej na akcji, relacjach dzieci-rodzice oraz smaczkach i nawiązaniach do filmów, ale to dobre kino przygodowe. W zasadzie najlepiej jest wziać popcorn w rękę i odpalić na youtube jakiś let's play, gdzie ktoś przechodzi grę za nas, możemy wtedy w pełni się skupić na filmowych wrażeniach.
Zresztą w ogóle mam wrażenie, że gra nieco inspirowała twórców filmu, na co wskazuje obecność niektórych gadów.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Damiano_gt

  • Wiadomości: 1858
  • Xqwzts
Odp: Jurassic Park
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 26, 2014, 21:34:38 pm »
prawdopodobnie film był a dlugi, na czym ucierpiał sens.
Ale co da kilka minut więcej, jak w przypadku usuniętej sceny z Rolandem Tembo? Twórcy tłumaczyli, że nie umieścili jej, bo wydawała im się ona niepotrzebna - we filmie było już dosyć naświetlone, jakim człowiekiem jest Roland. Moim zdaniem scena jest świetna i zarysowuje nieco bardziej postać Ajaya Sidhu, który w reszcie filmu stoi na uboczu. Na początku pierwszej części mieliśmy epizody z całego świata. Tutaj to ograniczono, a właśnie scena z Kenii uzupełniłaby ten brak.

No i padają tam świetne słowa: "W dzisiejszym świecie większym złem jest zabicie tygrysa niż własnych rodziców. Tygrysy mają swoich adwokatów (These days it's a worse crime to shoot a tiger than to shoot your own parents. Tigers have advocates)".

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=bY4y0dOjjNQ" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=bY4y0dOjjNQ</a>

W ogóle wywalili je na etapie preprodukcji, czy usunęli sceny? Bo ciekawi mnie jakie mosty wyleciały.
Np. raptory na statku płynącym do San Diego wyleciały już na początku, chyba jeszcze przed szkicami reżyserskimi. Bezszelestny tyranozaur na końcu jedynki powstał bodajże już w trakcie kręcenia. W jednym i drugim przypadku pierwotnie miało być książkowe rozwiązanie.

Dawno nie oglądałem materiałów z produkcji to też nie wypowiem się szerzej, ale to są chyba dwa najczęściej wytykane błędy.

tak naprawde rozkłada ją tylko kilka głupich nawet jak na to uniwersum pomysłów, jak "rozmowy z welociraptorami" czy skąd w ogóle wzięła się lotnia nad tak odległą wyspą.
Przecież lotnia startowała z łodzi. Było to pokazane w pierwszej scenie.

Ale z raptorami przesadzili i to konkretnie.
Klasztor - Fechtmistrz

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Jurassic Park
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2014, 22:07:38 pm »
tzn chodzi mi o to że po przejściach z jedynki (choć tu można tłumaczyć że zamiecio pod dywan) i dwójki (dinozaury na mieście hehe yo) nikt nie pilnował by do wyspy nikt się nie zbliżał. Tzn ok, pamiętam cośtam o łapówkach czy coś, ale srsly, nikt tego nie upilnował, a potem udawano, że nic się nie stało?

a co do gry jeszcze, trailer:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=q7G94FZIoao" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=q7G94FZIoao</a>
imho lepszy niż ten jurassic worldu.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

MuadDib

  • Wiadomości: 1159
Odp: Jurassic Park
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 27, 2014, 07:12:49 am »
A jak wytłumaczyli to, że niby nie szczędzono kasy na park i zabezpieczenia, ale nie opłacili jedynego faceta, który miał do tego dostęp?

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Jurassic Park
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 27, 2014, 15:36:39 pm »
w sensie mówisz o tym co próbki kradł? A to nie było tak, że konkurencja go przekupiła oferując miliony?

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Damiano_gt

  • Wiadomości: 1858
  • Xqwzts
Odp: Jurassic Park
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 27, 2014, 19:37:23 pm »
Z jednej strony Nedry mówi w jednej z pierwszych scen, że Hammond oszczędzał na nim i ostrzega konkurencję, żeby ona tego nie robiła. Z drugiej strony podczas sprzeczki John wypomina mu, że jego kłopoty finansowe to jego sprawa.

Z tego wynika wniosek, że Nerdy'emu zawsze było mało i zdradziłby nawet wtedy, gdyby zaoferowano mu 49% udziałów w InGenie.

Jednym ze smaczków w Parku Jurajskim jest to, że Nerdy miał przyczepione do monitora zdjęcie Oppenheimera.
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2014, 19:39:16 pm wysłana przez Damiano_gt »
Klasztor - Fechtmistrz

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Jurassic Park
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 27, 2014, 20:37:17 pm »
lol na to uwagi nie zwróciłem.

Anyway gra jest ciekawa o tyle, że pokazuje co stało się z towarem który wyniósł, a o którym wszyscy w filmach zapomnieli..

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Damiano_gt

  • Wiadomości: 1858
  • Xqwzts
Odp: Jurassic Park
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 27, 2014, 21:58:14 pm »
lol na to uwagi nie zwróciłem.
Sam tego nie zauważyłem, tylko gdzieś przeczytałem, albo obejrzałem w materiałach z produkcji.

Anyway gra jest ciekawa o tyle, że pokazuje co stało się z towarem który wyniósł, a o którym wszyscy w filmach zapomnieli..
No jak to co? Błoto przywaliło. A chłodzenie działało tylko 48 godzin o ile dobrze pamiętam.

W grze co wymyślili?


Do poczytania:
Park Jurajski
Zaginiony Świat: Jurassic Park
Ogólnie
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2014, 22:02:22 pm wysłana przez Damiano_gt »
Klasztor - Fechtmistrz

shrike

  • Wiadomości: 181
  • Prezes Drogi Mlecznej
Odp: Jurassic Park
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 28, 2014, 02:45:53 am »
A co sądzicie o różnicach między filmami a książkami? Już w przypadku pierwszej części jest ich sporo, ale myślę, że to wynika z tego, że gdyby Spielberg chciał dokładnie zekranizować książkę, to film byłby chyba raczej mniej przystępny dla widzów. Nie ma co tu wspominać o drugiej części, bo dla mnie film i książka poza bohaterami nie mają ze sobą praktycznie nic wspólnego. Jak dla mnie to w przypadku obu filmów wypadają one znacznie gorzej niż książki, a żeby nie było, że to sentyment czy coś w tym stylu, to pewnie jak większość ludzi najpierw miałem styczność z filmem, a dopiero potem z książką. Pierwsza część filmu to była praktycznie tylko akcja, Spielberg wyrzucił z niego prawie cały aspekt filozoficzny, który pełnił w książce jedną z dominujących ról, szczerze mi się to podobało. Resztę ujmę w spoiler bo z tego co wiem, nie wszyscy tu czytali książki.
(click to show/hide)
Akolita Podziemia

xeroloth

  • Wiadomości: 1297
  • Mistrz
Odp: Jurassic Park
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 28, 2014, 10:41:47 am »
Ciekawe jak rozwiążą problem z trójki, gdzie pod koniec filmu widzimy jak z tej ptaszarni uciekły różne pterozaury, nie wierzę, że daliby radę wyłapać wszystkie. A to by oznaczało ich osiedlanie praktycznie na całym świecie. "Przyroda zawsze znajdzie sposób". Chyba, że to całkowicie oleją.

Najlepszy Gladiator ŚP * Mistrz Gladiatorów ŚP
Kronikarz Podziemia * Kowal Podziemia

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Jurassic Park
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 28, 2014, 16:27:05 pm »
Damiano - z tego co pamiętam akcja gry toczy się w tym samym czasie, co akcja filmu. Gść przy telefonie w porcie z trailera to wspólnik, który czekał nap "rzesyłkę". A ponieważ ta nie dotarła, wdraża "plan B". I od tego zaczyna się cały szereg zbiegów okoliczności przez który zostajemy z radosną kilkuosobową ekipą.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Damiano_gt

  • Wiadomości: 1858
  • Xqwzts
Odp: Jurassic Park
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 28, 2014, 19:45:02 pm »
To mnie trochę uspokoiło. Choć zalatuje tresowanymi raptorami (w odniesieniu do sceny w trailerze).
Klasztor - Fechtmistrz

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Jurassic Park
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 28, 2014, 19:48:20 pm »
yep, mnie również. Szkoda że dżej dżej nie zrobił(by) tego z nowymi Wojnami.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Damiano_gt

  • Wiadomości: 1858
  • Xqwzts
Odp: Jurassic Park
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 17, 2015, 19:39:48 pm »
Z początku byłem nieco w obawach. Nie ma wstępu (wzorem poprzednich części), gdzie na pokazywano sceny z różnych zakątków globu, które wprowadzały do filmu. Niemalże od razu jest park. Brama wjazdowa pojawiła się już w pierwszych minutach. Niestety, nie robiła takiego wrażenia jak ta z jedynki.

Później było już tylko lepiej.

Film jest jednym, wielkim odniesieniem do poprzednich części. Twórcy tak umiejętnie kopiowali niektóre sceny, że w ogóle nie można tego nazwać "odgrzewaniem kotleta" mimo, że fani wyraźnie dostrzegą znajomy motyw. Czasem te smaczki mamy w tle, jak np. Pan DNA z filmu o parkowej genetyce z jedynki.
Generalnie odniesień jest tyle, że nawet nie trudzę się ich wymienić, bo i tak bym nie zdołał tego zrobić bez notowania na bieżąco podczas seansu.

Fabuła poprzednich części skupiała się wokół trzech wątków: przetrwania, machlojek, rozważań na temat natury. Przetrwanie jest, machlojki są, ale zepchnięto na ubocze to trzecie. A szkoda, bo to był mój ulubiony motyw.

Generalnie film był taki trochę spłycony. Nawpychano dużo kwestii i postaci, ale większość potraktowano po łepkach. Nie ujmuje to filmowi, ale mnie się rzuciło w oczy.

I niestety - zapowiada się, że gdyby powstała kolejna cześć, to Dr Wu zostanie antagonistą. Może nie głównym i nie aż takim złym, ale nie widzę go w ekipie "tych dobrych".

Poniżej rzeczy, które mi się nie spodobały.

Pierwsza to dosłownie detal.
(click to show/hide)

Druga była zupełnie niepotrzebna.
(click to show/hide)

Trzecia to moja subiektywna opinia.
(click to show/hide)

Gdy w głośnikach w samym środku akcji na kilka sekund pojawił się główny motyw z "Zaginionego świata" to było to coś niesamowitego. Wtedy poczułem, że to naprawdę jest park jurajski.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=eb6Xk5p9MpQ" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=eb6Xk5p9MpQ</a>

Także w ogólnym rozrachunku film oceniam naprawdę wysoko, zwłaszcza w kontekście tego, że jest on kontynuacją sagi i miał ciężkie zadanie podtrzymać klimat - i to teraz, tyle lat od premiery trójki, kiedy oczekiwania wobec kina uległy zmianie, a efekty specjalne nie budzą już emocji.

(click to show/hide)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 17, 2015, 19:43:02 pm wysłana przez Damiano_gt »
Klasztor - Fechtmistrz