Autor Wątek: Trudne Sprawy Center  (Przeczytany 93973 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Maniaks

  • Wiadomości: 1208
Odp: Trudne Sprawy Center
« Odpowiedź #540 dnia: Maj 20, 2018, 22:11:33 pm »
Wiesz co, to faktycznie ma sens xilku! I chyba tak faktycznie jest :)
Podziemie - Akolita

Dobry Mudżyn! Z Afrika!
 

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Trudne Sprawy Center
« Odpowiedź #541 dnia: Lipiec 04, 2018, 22:54:08 pm »
Ok Center, mam dla was problem techniczny. W moim modelarskim życiu doszedłem do etapu, gdzie malowanie pędzlem przestało mi wystarczać i zamarzył mi się aerograf. Problem polega na tym, że farby które planowałem używać oraz chemia do nich oparte są o rozpuszczalniki organiczne (lakiery), a przez to toksyczne. Teoretycznie łatwo można sobie z tym poradzić kupując respirator (ten już mam, bo był mi potrzebny do pracy - mogę potwierdzić, że kurz źle działa na płuca) oraz specjalną komorę lakierniczą, w stylu takiej: https://www.fine-art.com.pl/spray-booth-420dck.html Prawdziwy problem polega tylko na tym, że w niekt órch sklepach przy tym ustrojstwie widnieje informacja, że nie należy go używać z materiałami łatwopalnymi, a farby oparte na lakierach, i to jeszcze rozpylonych w powietrzu areografem, łatwopalne oczywiście są. Niestety powyższa komora jest praktycznie jedyną dostępną w europie, zaś oryginalna japońska polecana przez producenta farb jest droga w sprowadzeniu (ok 1000 zł z wysyłką i vatem), wymagałaby dodatkowego transformatora napięcia 230/100V (kolejne 500 zł i sprowadzanie zza granicy, ponieważ w polsce widziałem jedynie "amerykańskie" transformatory 230/110V) a do tego mogłaby jeszcze zostać odesłana z powrotem do japonii przez urząd celny, ze względu na  brak znaku CE i polskiej dokumentacji (straciłbym więc i towar i kasę, ponieważ customer service w japonii to tragedia, zawsze uważają że wszystko zrobili tip top).

Moje pytanie brzmi więc - czy tę chińską, dostępną w polsce budkę można bezpiecznie używać z modelarskimi farbami lakierowymi (prawdopodobnie ostrzeżenie dotyczy raczej farb w sprayu gdzie jest wiecej chemii i wyższe ciśnienie), czy też lepiej sobie odpuścić. Wiele osób ma ją na reddicie i jeszcze nie umarło, ale nie jestem pewien czy chcę się przekonywać o tym empirycznie.

Co robić jak żyć.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Maniaks

  • Wiadomości: 1208
Odp: Trudne Sprawy Center
« Odpowiedź #542 dnia: Lipiec 05, 2018, 17:13:39 pm »
Nie należy, co nie znaczy, że nie można. Może chodzi o to, że ten produkt jest tak samo łatwopalny, jak te substancje, z którymi się zamierzasz w nim obchodzić. Samo z siebie raczej nie powinno dojść do zapłonu, więc jak będziesz kontrolował sytuację, to nic się nie powinno stać. Tym bardziej, że to są małe przedmioty :)
Podziemie - Akolita

Dobry Mudżyn! Z Afrika!
 

xilk

  • Wiadomości: 848
  • Deszczowy Sługa Chaosu
Odp: Trudne Sprawy Center
« Odpowiedź #543 dnia: Lipiec 05, 2018, 22:23:14 pm »
Nie używałem nigdy, więc nie pomogę. Zapytaj na jakimś forum tematycznym.

Tu masz forum o grach planszowych:
https://www.gry-planszowe.pl/forum/

A tu jest temat o malowaniu figurek:
https://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?f=61&t=19540

Możliwe, że gdzieś się skrywa jakiś temat o tej tematyce, więc przed założeniem postu w tamtym temacie, użyj opcji Szukaj na wszelki wypadek ;)
Deszczowy samotnik ŚP
Anioł Śmierci Podziemia


Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Trudne Sprawy Center
« Odpowiedź #544 dnia: Lipiec 05, 2018, 22:58:58 pm »
Maniek - generalnie chodzi o to, że rozpylona farba w odpowiedniej proporcji z powietrzem i przy potencjalnie wadliwej konstrukcji wentylatora (iskry) grozi wybuchem, przynajmniej w teorii. Coś jak sprawdzanie baku z petem w ustach, które może być groźniejsze niż wrzucenie zapalonej zapałki bezpośrednio do benzyny. W praktyce nic się nie powinno stać, bo mieszanka powietrza musiałaby być odpowiednia, ale shit might happen. Problem polega też na tym, ze w większosci tych budek wentylator to niemal dosłownie taki sam jak ten z kompa, a więc cała elektryka i mechanizm znajduje się dokładnie tam, gdzie będzie przelatywało powietrze z oparami farby i lakieru. A że to wszystko jest tak naprawdę zamkniętym pudłem, ciężko cokolwiek kontrolować.
Ofc mówię tutaj ciągle o potencjalnie najgorszym przypadku jaki może się trafić, ale zanim wydam setki złotych wolę popytać :P Mimo wszystko tych ostrzeżeń nie wypisują dla jaj (inna rzecz, że chyba żadna z budek które widziałem, w tym rowniez takie 4x droższe, nie była zalecana do farb łatwopalnych)

Xilk - z forami tematycznymi, przynajmniej tymi polskimi, mam ten problem, że udzielają się tam głównie ludzie, którzy zbyt dużo pieniędzy na to hobby nie mają i jak już, to wolą je wydawać na kolejne figurki niż porządny sprzęt czy tym bardziej BHP. Przed zapytaniem tutaj robiłem mały riserdż i za głowę się chwytałem jak widziałem, ze 90% odpowiedzi na poslkich forach było o tym że po co maska oraz komora, przeciez tyle malują i żyją. Już kij z łatwopalnością, ale nawet w tych najbardziej "eko" farbach i lakierach jest sporo rakotwórczego syfu który niszczy nie tylko płuca, ale również nerki czy wątrobę. Stąd o tę łatwopalność pytam tutaj, bo wiem że wiele osób porobiło kariery związane z budową czy obsługą maszyn i może coś mądrego doradzą :P

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

xilk

  • Wiadomości: 848
  • Deszczowy Sługa Chaosu
Odp: Trudne Sprawy Center
« Odpowiedź #545 dnia: Lipiec 06, 2018, 16:26:00 pm »
Xilk - z forami tematycznymi, przynajmniej tymi polskimi, mam ten problem, że udzielają się tam głównie ludzie, którzy zbyt dużo pieniędzy na to hobby nie mają i jak już, to wolą je wydawać na kolejne figurki niż porządny sprzęt
To nie trafiasz na pasjonatów, ale tamto forum jest naprawdę dobre. Wiadomo, ludzie zwykle pytają o "najtaniej", ale są też tacy, którzy używają areografu na co dzień, zarabiają na malowaniu nim figurek na zamówienie, więc oni na pewno też napiszą i wyjaśnią, co trzeba.

Stąd o tę łatwopalność pytam tutaj, bo wiem że wiele osób porobiło kariery związane z budową czy obsługą maszyn i może coś mądrego doradzą :P
To byś musiał pytać konkretnych osób, bo forum głównie przeglądają obecnie pojedyncze osoby. Nawet z Barn mam obecnie lepszy kontakt na maila, niż tutaj.
Deszczowy samotnik ŚP
Anioł Śmierci Podziemia


Maniaks

  • Wiadomości: 1208
Odp: Trudne Sprawy Center
« Odpowiedź #546 dnia: Lipiec 07, 2018, 18:32:13 pm »
No dobra Sent, ale z drugiej strony po co komuś komora lakiernicza do modeli, skoro nie można przy niej używać farb opartych na lakierze? Wydaje mi się, że te ostrzeżenie to jakaś dziwna nadinterpretacja w tym przypadku :)

Podziemie - Akolita

Dobry Mudżyn! Z Afrika!
 

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Trudne Sprawy Center
« Odpowiedź #547 dnia: Lipiec 07, 2018, 22:02:48 pm »
maniek - "lakiernicza" to taka ułomność  polskiego języka odziedziczona po przemysłowych komorach, w angielskim oryginale masz "spray booth" co w wolnym tłumaczeniu znaczy "wyciąg do rozpylonych farb" :P Farb są trzy rodzaje, lakierowe, emalie i akrylowe, przy te tanie kabiny tak naprawdę przeznaczone są jedynie dla tych ostatnich, gdyż akryle oparte są na wodzie zamiast materiałów łatwopalnych.

xilk - niby, ale co mi szkodzi rzucić najpierw pytaniem tutaj :P

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Trudne Sprawy Center
« Odpowiedź #548 dnia: Sierpień 07, 2018, 18:01:52 pm »
Ok, paypal to jednak chujstwo. Tl;dr kupilem dziewczynie laytona na ebayu, koles mowil ze wysylka to 12 funtów, wiec za wszystko zaplacilem 185 zł, przy kursie wymiany 1 funt = 5 zł. Okazalo sie jednak ze wysylka byla ciut tansza i facet 3 funty mi zwrocil, ale z powrotem dostalem juz tylko 10 zl bo raz, ze przy zwrocie policzyli sobie po zupelnie innym kursie (1 funt=4 zł) pluz jeszcze 2 zl prowizji sobie wzieli. Niech mi jeszcze raz ktoś powie, że Musk to taki  porządny człowiek.

a co do sprejbudek, jakby kogoś interesowało - ostatecznie stanęło na tym, że postanowiłem zacisnąć zęby i dozbierać do porządnej budki dobrej na wszelkie możliwe płyny. Kosztuje prawie 4x wiecej, ale oprócz tego że bezpieczniejsza, ma też większą powierzchnię roboczą, jest lepiej wykonana, składają ją w europie z europejskimi wtyczkami no i chyba mimo wszystko jako produkt markowy łatwiej będzie ją w razie czego sprzedać, niż tę dostępną w co drugim sklepie chińską tandetę. Ale najpierw to w ogóle stani jednak na tanim chińskim aerografie z farbami akrylowymi i maską z filtrami węglowymi (tę już mam, bo praca), łatwiej będzie ocenić przydatność zakupu nie trując się przy tym zbyt mocno.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Rogue Three

  • Wiadomości: 4
    • https://www.instagram.com/explore/tags/sevolium/
Odp: Trudne Sprawy Center
« Odpowiedź #549 dnia: Październik 01, 2018, 11:28:48 am »
Kursy na paypalu to shit okrutny, nie zlicze ile mialem sytuacji gdzie musialem doladowac konto na dodatkowe kilka zl bo nagle okazywalo sie, że kurs jest wyższy niz pierwotnie zakladalem :D

Niemnien jezeli chodzi o ochrone kupujacych i szybkosc zwrotu kasy gdyby cos bylo nie tak to szanuję.

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Trudne Sprawy Center
« Odpowiedź #550 dnia: Październik 01, 2018, 13:31:11 pm »
No ja właśnie temat zwrotów będę testował, bo na innym przedmiocie z ebaya sprzedawca polecial sobie w ch*ja i wprawdzie zapewnił numer do śledzenia przesyłki, ale od trzech tygodni utknął on na "Shipping Label Created, USPS Awaiting Item" i do globalnego centrum wysyłkowego nie dojechał. Raz juz wprawdzie tak miałem i mi zwrócili, ale szczerze drażni mnie konieczność dopominania się o pieniądze oraz fakt, że wynik sporu zależy od widzimisię osoby, która będzie go obsługiwać.

W ogóle Ka, przebijam twoje badanie krwi za 500 zł badaniem flory bakteryjnej za 800 :X
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2018, 13:39:13 pm wysłana przez Sentenza »

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Trudne Sprawy Center
« Odpowiedź #551 dnia: Listopad 19, 2018, 22:33:46 pm »
Ok Center, pytanie - dziewczyna w ramach prezentu chce sobie kupić miniwieżę na święta, ale kompletnie się na tym nie zna, ja zresztą też tak średnio. Ktoś umiałby coś polecić? Nie chodzi o jakiś mega drogi i dojebany sprzęt, starczy coś co odtwarza CD/mp3, można do niego podłączyć pendrive, w miarę ładnie i czysto gra oraz kosztuje tak do 200, max 300 zł. Dziewczyna słucha głównie rocka, ale takiego który skorzystałby z podbicia basów. Ktoś, coś?

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Trudne Sprawy Center
« Odpowiedź #552 dnia: Listopad 12, 2019, 19:11:26 pm »
No nic, może w tym roku pójdzie lepiej - czy ktoś z was miał może problem z wilgocią w domu i chciałby sie może podzielic doświadczeniem w tym temacie? Bo muszę ogarnąć wieloletnie zaniedbania w tym zakresie w domu mojej panny :X

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Maniaks

  • Wiadomości: 1208
Odp: Trudne Sprawy Center
« Odpowiedź #553 dnia: Listopad 17, 2019, 14:43:19 pm »
Ale problem z nadmiarem wilgoci czy jej niedoborem?
Podziemie - Akolita

Dobry Mudżyn! Z Afrika!
 

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Trudne Sprawy Center
« Odpowiedź #554 dnia: Listopad 21, 2019, 17:57:38 pm »
powiedzmy, że okna pływają, zaś sól sypie się w kostkach.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!