Autor Wątek: Co teraz czytacie?  (Przeczytany 33710 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lifu

  • Wiadomości: 234
  • Dunmer
    • Twitch
Odp: Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 17, 2013, 00:34:59 am »
"Długa Ziemia" Terry'ego Pratchetta i Stephena Baxtera. Jestem w tej chwili jakoś w 1/3. Pomysł alternatywnych światów jest bardzo fajnie przedstawiony, a ograniczenia w przemieszczaniu się pomiędzy nimi trzymają się kupy. Ogólnie ciekawie czyta się Pratchetta w wersji S-F, podobno chciał od samego początku pisać ten gatunek, ale średnio mu to wychodziło. Tekst jest spójny, jednak jeśli ktoś czytał jakąkolwiek inną książkę Pratchetta, od razu będzie w stanie wyłapać fragmenty napisane przez niego, typowe poczucie humoru pojawia się co jakiś czas. Nie będę tutaj za bardzo zdradzał fabuły... pudełko, ziemniak, trójpozycyjny przełącznik = podróż między alternatywnymi (raczej bezludnymi) wersjami Ziemi. Co się stanie, kiedy każdy będzie mógł złożyć własny "kroker" - domyślcie się sami ^^

Bogactwo dla nas, władza dla Beliara!

Skellen

  • Wiadomości: 206
Odp: Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 01, 2013, 06:43:35 am »
Skończyłem czytać Pana Lodowego Ogrodu tom IV i ostatni Jarosława Grzędowicza. W sumie mam bardzo pozytywne wrażenia. Zakończenia spodziewałem się w prawdzie innego, ale muszę powiedzieć, że podoba mi się takie rozwiązanie, przewrotne dość...

Skończyłem także 4 tom Kronik Żelaznego Druida pt. Zbrodnia i Kojot Kevina Hearne'a. Świetne i jajcarskie urban fantasy. A teraz lecę z 5 tomem, tj. Kijem i mieczem. Polecam gorąco każdemu. Kawał dobrej rozrywki. NFZ powinien refundować ten cykl na chandrę lub depresję :D

Arim

  • Wiadomości: 1175
  • Mortal Wombat
Odp: Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 08, 2013, 21:34:28 pm »
Obecnie czytam Malazańską Księgę Poległych, jestem dopiero w pierwszej części trzeciego tomu i o ile sama fabuła jest wciągająca, to książka jest bardzo ciężka do ogarnięcia. Mamy całą masę postaci, akcja co chwila skacze z miejsca na miejsce, co rusz prowadzone są niemal filozoficzne dialogi, kompletny chaos, dopiero po 100-200 stronach zaczyna się postrzegać opowieść jako całość. Mimo wszystko warto zagłębić się w tę lekturę, świat wykreowany jest niezwykle ciekawy i bogaty, postacie dobrze zarysowane, a intryga dobrze skonstruowana.

"Ta część lenna, utrzymuje się z garbarstwa. Jest to po prostu centrum całego garbarstwa, na którym można dość sporo zarobić. Co prawda, ludzie w prowincji utrzymują się jeszcze z innych wyrobów, ale garbarstwo jest najbardziej rozpowszechnione."

Podziemie

Morean

  • Wiadomości: 273
  • Ocean Soul
Odp: Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 08, 2013, 23:08:17 pm »
Spiąłem się w końcu i zabrałem za I Tom "Pana Lodowego Ogrodu" Jarosława Grzędowicza. Tyle o niej już słyszałem, tyle czytałem, że musiałem zabrać się za czytanie. Spodziewam się, że się nie zawiodę, a książka zrobi na mnie takie same wrażenie jak na jej innych czytelnikach.
Ave Crux, Spes Unica Mea! | Et lux in tenebris lucet, et tenebrae eam non comprehenderunt.
Pracowity Sługa Beliara | Złoty Czempion ŚP | Czempion Podziemia | Tropiciel Turnieju Chowanego | FEiE

Podziemie - Poszukiwacz

Skellen

  • Wiadomości: 206
Odp: Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 11, 2013, 06:30:26 am »
Przeczytałem na dniach Kacper Ryx Mariusza Wollnego, a teraz lecę z Kacper Ryx i król przeklęty. Jest to powieść historyczna osadzona w XVI wiecznym Krakowie z detektywistycznym zacięciem. Rzecz napisana ze swadą i fantazją. Czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Całość okraszona wieloma faktami historycznymi, zarówno co do sytuacji geopolitycznej ówczesnej Polszy, jak i w szczególności grodu Kraka.
W kolejce czekają kolejne dwa tomy przygód królewskiego inwastygatora Kacpra, na co już zacieram łapki.

Lifu

  • Wiadomości: 234
  • Dunmer
    • Twitch
Odp: Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 16, 2013, 21:07:44 pm »
Mass Effect: Objawienie, Drew Karpyshyn
Nie jestem jakimś wielkim fanatykiem ME, ale polubiłem to uniwersum. Książkę pożyczył mi kumpel, który od razu ostrzegł mnie przed kiepskim tłumaczeniem - trzeba przyznać mu racje, pozostawia ono trochę do życzenia... i nie jest ono jedynym minusem. Objawienie to lekka lektura, ale mam wrażenie, że aż nazbyt - narracja jest trochę płaska, autor skupia się przede wszystkim na postaciach i akcji, opisy świata są mocno ograniczone. Jako że opisów było mało, mniej było też zastosowań środków stylistycznych, takich jak barwne porównania - momentami czułem się trochę tak, jakbym czytał jakiś artykuł w gazecie popularnonaukowej - choć z drugiej strony miało to nawet swój urok, do SF taka sterylność formy jeszcze jakoś pasuje.
Fabuła jest prequelem pierwszej części ME - jeśli ktoś grał, lub zamierza zagrać, znajdzie w niej z pewnością coś, co go zainteresuje. Mamy okazje poznać dzieje postaci takich jak David Anderson, Khalee Sanders oraz Saren. Książka w sam raz na kilka przejazdów autobusem ;) Nie powaliła mnie na kolana, ale przypomniała mi, że trzeba kiedyś się w końcu zebrać i zagrać w ME3 ^^

Teraz muszę nadrobić zaległe numery Nowej Fantastyki, a później... być może "Długa wojna" Pratchetta.

Bogactwo dla nas, władza dla Beliara!

C

  • Wiadomości: 1345
  • Masztalerz
Odp: Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 29, 2013, 16:35:09 pm »
"Ciemno, prawie noc" Joanny Bator. Powieść ta wygrała literacką nagrodę Nike z 2013 r. Na razie przebrnąłem przez ok. 80 z 500 stron i wygląda... dość dobrze? Słowa pani Bator kleci w miarę składnie, historię do opowiedzenia też jakąś ma. Na razie jednak jest bez szału.

mieszkaniec piwnicy ('''podziemia''')

MaxRyder

  • Wiadomości: 319
  • Za każdą wielką fortuną kryje się zbrodnia.
Odp: Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 31, 2013, 14:00:46 pm »
"Ja, Ozzy" Autobiografia Ozzego Osbourne, jak ktoś go nie zna, to musi go poznać. Książka opowiada o tym jak powstawał Black Sabbath, jak zaczynał Ozzy itp, jego droga nie była usłana różami ani innego typu rzeczami. Większości miał cały czas pod górkę, nawet za samym początkiem aby zdobyć nagłośnienie, przez nazwę zespołu Earth której nikt nie mógł wymówić aż po swego rodzaju rozpad zespołu. Jestem na ok 150 stronie, czyta się bardzo przyjemnie, lekka i wesoła książka niektóre momenty szokują a inne wywołują łzy z śmiechu. Jak do tej pory polecam. Znacznie lepiej napisana niż "Życie" Keitha Richardsa gdzie było dużo lania wody i dużo mało ważnych rzeczy.
"nie mogę schudnąć ;((( opierdolę se kebaba ze smuteczku" i zwały na udach i odparzona cipa nie znikają. ~zimak

Nederland

  • Wiadomości: 844
Odp: Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 31, 2013, 14:48:19 pm »
Niedawno stwierdziłem, że warto wreszcie zacząć czytać książki i czytam właśnie "Pierwszy śnieg", mroczny norweski kryminał autorstwa Jo Nesbo. Co prawda powinienem zacząć od początku serii (a to siódma książka spośród dziesięciu :x), ale ta historia umknęła mi w pamięci już jakieś 2 lata temu, gdy natknąłem się na nią w... Lidlu - no i w dodatku w Empiku nie było książki rozpoczynającej cykl. Nie odczuwam jednak, że czegoś nie rozumiem, bo wszystko, co potrzebne mi do bezproblemowego czytania, jest dokładnie wytłumaczone, na czele z ogólnym zarysem postaci, które pojawiły się w poprzednich częściach. Denerwują mnie tylko pojawiające się okresowo zbyt poetyckie wtrącenia i drobne, choć rażące błędy logiczne (np. najpierw jest mowa o bohaterce, która żałuje, że wzięła ślub ze swoim mężem i chciałaby cofnąć czas o 8 lat, gdy jeszcze jej bliźniaczki się nie narodziły, a kilkanaście stron później jest mowa o tym, że dziewczynki mają 10 lat), ale na razie ogólnie jestem pod wrażeniem.
Every time I rise I see you falling
Can you find me space inside your bleeding heart?

C

  • Wiadomości: 1345
  • Masztalerz
Odp: Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 03, 2014, 11:56:37 am »
"Pamiętnik Narkomanki" autorstwa Barbary Rosiek. Otrzymujemy dokładnie to, co w tytule - przeżycia na przestrzeni 14 lat osoby, która w wieku 13 lat wplątała się w ćpanie, głównie opiatów i morfiny. A potem próbuje się z uzależnienia wyplątać, poszukując przy okazji sensu życia. Niesamowita, prawdziwa historia. Wciąga jak odkurzacz, z 400 stron przeczytałem w pół dnia 300. Polecam, zwłaszcza komuś, kto miał albo ma kontakt z jakimś nałogiem, niekoniecznie narkotykami.

mieszkaniec piwnicy ('''podziemia''')

Endaron

  • Wiadomości: 321
  • I tyle
Odp: Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 18, 2014, 20:04:44 pm »
Tropiciela Orsona Carda. Teraz dowiedziałem się, że ten gość Grę Endera napisał.
Jestem na razie na czwartym rozdziale, ale już się mocno wciągnąłem. Połączenie fantasy z sajens fikszyn. W końcu coś nowego, nie stare oklepane zabij tego, bo... Ingerowanie w przeszłość i yy.. dalej nie wiem, muszę doczytać.

I polecam jeszcze Gromowładnego. Nic nie będę pisał, bo dawno czytałem, ale jest dobry.

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 22, 2014, 19:56:44 pm »
Tak z nadmiaru poważnych rzeczy do zrobienia wróciłem do "siły strachu" Alistaira MacLeana. Jak to on, jak nie o wojnie, to powieść sensacyjna o agencie dziwnej rządowej instytucji. Dość podobn do "48 godzin" i z przewidywalną końcówką, ale dobrze się czyta. W ogóle facet zasługuje na własny topic, bo i przy filmach pomagał i piosenki o nim pisali.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

KrzysheK

  • Wiadomości: 76
  • XI
Odp: Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 24, 2014, 00:36:27 am »
Ja właśnie odświeżyłem sobie Wieśka wszystkie księgi i biorę się za odkładane od dawna World War Z
Królewski Rzemieślnik

MaxRyder

  • Wiadomości: 319
  • Za każdą wielką fortuną kryje się zbrodnia.
Odp: Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 24, 2014, 00:46:45 am »
Ojciec Chrzestny, w kolejce są Hobbit, Sycylijczyk, Omerta, Wesele.
"nie mogę schudnąć ;((( opierdolę se kebaba ze smuteczku" i zwały na udach i odparzona cipa nie znikają. ~zimak

Legion

  • Redaktor
  • Wiadomości: 1666
  • make war, not love
Odp: Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 06, 2014, 23:03:49 pm »
Pytanie z dupy.
Czy czytanie cyklu Inkwizytorskiego to bluźnierstwo? :P W końcu książka jest pełna bluźnierczych tez. :P
Dziś ogarnąłem pierwszy tom tego i prawdopodobnie zgłębię cały cykl, chociaż w kolejce stoi jeszcze warcraft do dokończenia.

A co do dobrych książek high fantasy, mogę z ręką na sercu polecić Malazańską Księgę Poległych (coś dla osób mających naprawdę dużo czasu by czytać wszystkie tomy na bieżącą, by się nie pogubić :P) czytania na kilka miesięcy. Seria  godna, zawiła z bardzo bogatym uniwersum.
Naprawdę ciężko jest opisać esencję tej sagi, głównym tłem fabularnym jest Imperium Malazańskie i jego podboje świata, można by pokusić się o stwierdzenie, że najgłówniejszymi bohaterami są żołnierze z Kompani Podpalaczy Mostów, przez pierwsze tomu obserwujemy ich przygodny na szlaku boju, by potem przejść do rebelii, kampanii konkurencyjnego imperium etc. Ważnym motyw odgrywają bogowie jak i magia. Bogiem możne stać się każdy, osiągając astedencje i każdy młody bóg jest śmiertelny, nie licząc prastarych :p. Jeszcze dużo mógłbym pisać, ale nie jestem w stanie opisać wszystkiego, a z każdym moim kolejnym zdanie ten post staję się coraz bardziej chaotyczny, więc najlepiej samemu zgłębić się w lekturę tego dzieła. :)

Po zakończeniu ostatniego tomu, jeszcze dłuugi czas nie mogłem się wyrwać z transu (tego no, kaca książkowego) pozostałym po tym uniwersum i zabrać się za następną. 

Polecam też prekursora Malazańskiej, tj. Kroniki Czarnej Kompanii, naprawdę zajebista. Lekka, szybka lektura, z tomu na tom coraz lepsza.

Mam nadzieje, że w miarę zrozumiały jest ten post, gdyz nie chce mi się go poprawiać. :P
Dominium - Arcymag Ognia

Wiedźmiński Gladiator
Cytat: Nederland
Chyba was pojebało.