Autor Wątek: S.T.A.L.K.E.R.  (Przeczytany 4844 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

xeroloth

  • Wiadomości: 1297
  • Mistrz
S.T.A.L.K.E.R.
« dnia: Luty 24, 2014, 15:59:56 pm »
Niesamowite, że taka seria nie dostała jeszcze tematu na forum ;p

Co tu dużo pisać, jedynka to mistrzostwo i chyba każdy to potwierdzi, dwójka dobra jako prequel, ale patrząc pod kątem klimatu, to trochę za mało mroku w tej części, trójka bardzo dobra, dużo zmienionych rzeczy, tylko boli kilka istotnych aspektów jak mniejsza ilość anomalii i promieniowania.

Klimat serii leje się wiadrami, głównie dzięki pierwszej, najbardziej mrocznej części.

W dodatku zmiany modderskie, które można wprowadzić do SoC są niesamowite, dzięki czemu gra wygląda przepięknie nie tracąc przy tym nic ze swojej wyjątkowości.

Dla ciekawych kilka screenów ze zmodowanej jedynki:
(click to show/hide)


A jakie wy macie odczucia co do tej serii?

Najlepszy Gladiator ŚP * Mistrz Gladiatorów ŚP
Kronikarz Podziemia * Kowal Podziemia

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: S.T.A.L.K.E.R.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 24, 2014, 16:41:59 pm »
jest.. dziwną adaptacją pikniku na skraju drogi :P Jestem fanem pierwowzoru i nie uważam go za złą grę, ale jak dla mnie za mało anomalii i za dużo potworów, którzy za szybko się respią.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Elrath

  • Wiadomości: 641
  • kmdr
Odp: S.T.A.L.K.E.R.
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 24, 2014, 17:05:39 pm »
Chyba zrobię Quiz, w którym trzeba bedzie podać 10, nie no przesada, z 5 gier które Sent naprawdę lubi i nie krytykuje. : p

Świetna seria, niesamowity klimat, bardzo ładna grafika, fabuła - rzekłbym nawet klasyka.

SoC najlepszy klimat, CS dużo błędów, które uprzykrzały rozgrywkę no i CoP, mało mroczny, ale grywalny i fajnie biegało się po Prypeci.
|Mroczny Paladyn Podziemia| |Srebrny Surfer '11| |Przecinak| |Irytator3000|

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: S.T.A.L.K.E.R.
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 24, 2014, 18:48:30 pm »
Ojtam, to nie ze nie lubię i że złe (choc przyznaję że przez bugi nigdy nie wyszedłem wiele dalej niż za to złomowisko), tylko ciężko mi się w klimat wkręcić :P zresztą polecam przeczytać książkę, łatwiej zrozumieć o co mi chodzi. To grę bym raczej widział jak horror, gdzie boisz się zrobić kolejny krok ale jednak brniesz w nieznane, a oczekiwanie jest najgorsze, coś jak, bo ja wiem, amnesia. Nie zaś horror jak resident evil.

Ale mówię, to tylko ja, bo wizualnie klimat oddali dobrze.

i aż 5? :<

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

xeroloth

  • Wiadomości: 1297
  • Mistrz
Odp: S.T.A.L.K.E.R.
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 24, 2014, 19:16:34 pm »
A co do wygrania? Podkoszulek Senta z autografem? :P


Cytuj
Ojtam, to nie ze nie lubię i że złe (choc przyznaję że przez bugi nigdy nie wyszedłem wiele dalej niż za to złomowisko), tylko ciężko mi się w klimat wkręcić :P zresztą polecam przeczytać książkę, łatwiej zrozumieć o co mi chodzi.
Książki nie czytałem, ale znam ją pobieżnie i wiem o co ci chodzi. Ma sporo wątków takich samych, ale zupełnie inaczej są one przedstawione. Największym podobieństwem jest oczywiście tzw spełniacz życzeń i ludzie nazywani stalkerami. Akcja książki nawet nie dzieje się na Ukrainie, tylko bodaj w Kanadzie.

Cytuj
To grę bym raczej widział jak horror, gdzie boisz się zrobić kolejny krok ale jednak brniesz w nieznane, a oczekiwanie jest najgorsze, coś jak, bo ja wiem, amnesia. Nie zaś horror jak resident evil.
Gra (szczególnie pierwsza część) naprawdę straszy tylko w kilku miejscach - podziemiach, czy specyficznych lokacjach. Podczas zwiedzania świata fakt, trzyma w napięciu, ale raczej dlatego, czy nie spotkamy stada za mocnych dla nas stworów, a nie, że coś na nas wyskoczy z tyłu.

Sam klimat oddaje szczególnie miejsce w jakim gra się toczy i otoczka w której to wszystko zostało zawarte. Coś, jak Kolonia Karna w Gothiku 1

Najlepszy Gladiator ŚP * Mistrz Gladiatorów ŚP
Kronikarz Podziemia * Kowal Podziemia

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: S.T.A.L.K.E.R.
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 24, 2014, 19:29:28 pm »
tia, coś w tym jest, w stalkerze połowę klimatu robi to, ze jest na tej ukrainie.

a z książki wzięto naprawdę ogólną koncepcję, bo już tam mniejsza że kanada, ale przede wszystkim tam kosmici byli. Ale klimat też inny, chyba ani razu nie było w niej walki z jakimkolwiek mutantem, jak już, to z wojskiem, głównym motywem były też zmiany wokół ozny (z dzikiej dziury odgrodzonej tylko płotem i pilnowanej przez patrole, po mur jak na granicy z meksykiem, wypady po fanty, bo nikt nie był tak głupi by w zonie mieszkać, wykorzystywanie ich w codziennym życiu i tak dalej).
W sumie jakby ostro zmodować stalkera, że bestie to się spotyka może jedną czy dwie na mapie, za to co krok można przez własną głupotę zginąć w anomalii (które na marginesie w stalkerze są w 90% wypadków widoczne jak nagi murzyn na biegunie) to już zyskałaby tony klimatu. Przestałaby być shooterem, ale klimat by imho zyskał.

//bo trafnie ująłeś, jedyny strach, to ze ci sie stado psów po minucie zrespi za plecami :| zbyt ludna i płodna ta zona//

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

xeroloth

  • Wiadomości: 1297
  • Mistrz
Odp: S.T.A.L.K.E.R.
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 26, 2014, 00:18:06 am »
Odnośnie modowania Cienia Czarnobyla słów kilka...

Jarałem się tymi screenami, ale nie miałem okazji pograć w zmodowanego graficznie stalkera nigdy, więc postanowiłem się tym wszystkim pobawić...

Pościągałem, poinstalowałem, poustawiałem wszystko...

Gra mi chodzi na maksymalnych ustawieniach bez żadnego zacięcia (czym byłem nieco zdziwiony biorąc pod uwagę jakość grafiki) i wygląda po prostu G.E.N.I.A.L.N.I.E.

Normalnie jakbym odpalił zupełnie inną grę. Ze szczerego serca po prostu muszę to polecić każdemu fanowi tej gry. Mimo, że ukończyłem pierwszą część cztery razy, to mam teraz taką mega ochotę na grę, że najchętniej zarwałbym nockę i nie poszedł do pracy xD Ale trudno, pokokszę sobie pewnie dopiero w weekend :P

Najlepszy Gladiator ŚP * Mistrz Gladiatorów ŚP
Kronikarz Podziemia * Kowal Podziemia

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: S.T.A.L.K.E.R.
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 26, 2014, 08:08:48 am »
wersja steam cy jakaś insza? Bo pamiętam jaką drogą przez mękę było zmuszenie mojego oryginału by miał lektora..

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

xeroloth

  • Wiadomości: 1297
  • Mistrz
Odp: S.T.A.L.K.E.R.
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 26, 2014, 17:48:59 pm »
Wersja normalna z płyty, z patchem 1.0006.

A instalacja lektora to przecież jest banał, wystarczy ściągnąć paczkę z lektorem i podmienić pliki w folderze gamedata. Nie wiem z czym miałeś problem :D

Jeśli ktoś chciałby pobrać moda to zapraszam na stronkę:
http://www.moddb.com/mods/autumn-aurora-compilation-mod/downloads


Krótka instrukcja ode mnie:
1. Pobierasz dwie paczki, moda i patcha.
2. Rozpakowujesz.
3. Instalujesz moda normalnie przez instalkę zawartą w paczce z modem.
4. Patcha nadpisujesz do folderu gamedata (pierwszy folder musi każdy, drugi dodatkowo jeśli ktoś gra na pełnym dynamicznym oświetleniu)
5. Aby przywrócić PL lektora pobieramy tą paczkę: http://www35.zippyshare.com/v/86697362/file.html i nadpisujemy zawartość w folderze gamedata

Aby wszystko funkcjonowało gra musi być w wersji 1.0006, z innymi działać nie będzie.

Jeśli ktoś nigdy wcześniej nie korzystał z modów, to:
1. Otwiera notatnikiem plik fsgame.ltx
2. Zamienia w linijce:
$game_data$ = false| true| $fs_root$|
na:
$game_data$ = true| true| $fs_root$|
3. Cieszy się grą.


Jeśli ktoś ma grę na steam (jeśli ma z płyty to to olewa):
Po instalacji modyfikacji należy usunąć plik d3d9.dll z folderu bin, który odpowiada za SweetFx. Usunięcie tego pliku pozwoli na uruchomienie gry na platformie Steam. Plik można śmiało usuwać, bowiem dołączony do moda SweetFX zawiera jedynie lekkie wyostrzenie obrazu. W żadnym stopniu nie zmieni to wyglądu gry.

Mam nadzieję, że komuś to pomoże :)

PS:
Wioska kotów w czystym stalkerze:


i u mnie:


Takie małe porównanie :P

Najlepszy Gladiator ŚP * Mistrz Gladiatorów ŚP
Kronikarz Podziemia * Kowal Podziemia

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: S.T.A.L.K.E.R.
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 26, 2014, 18:19:28 pm »
xero - bo mówię o clear sky, a tam trza patchowac bo inaczej jest za cicho :P a ze patcher nie chce działać z wersją steam, to jest problem ;p

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Master of Gorzała

  • Wiadomości: 3100
  • Lewacki głos na Twoim forum
Odp: S.T.A.L.K.E.R.
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 27, 2014, 00:29:52 am »
Dobre, szkoda, ze wczesniej nie wiedzialem. Ja tylko bronie modowałem w SoC.

Ale optymalizacja tej gry to lipa straszna. Na mapie Baza Wojskowa cięło niemiło.

Kiedyś może podejde znowu do serii, bo niezly sandbox. Coś polecacie do CS i CoP? W sensie mody.
Front Zniewolenia Elfiego Ścierwa
Podziemie - Demo Paladyn
Sent ver 0.73 official beta

xeroloth

  • Wiadomości: 1297
  • Mistrz
Odp: S.T.A.L.K.E.R.
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 27, 2014, 07:52:52 am »
Cytuj
Ale optymalizacja tej gry to lipa straszna. Na mapie Baza Wojskowa cięło niemiło
To nie wiem w jaką ty wersję gry grałeś. Mi tam nic nie cięło, gra wszędzie chodziła tak samo.

A mody do CS i CoP? Nie pomogę, nie modowałem tych części.

Najlepszy Gladiator ŚP * Mistrz Gladiatorów ŚP
Kronikarz Podziemia * Kowal Podziemia

Master of Gorzała

  • Wiadomości: 3100
  • Lewacki głos na Twoim forum
Odp: S.T.A.L.K.E.R.
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 27, 2014, 12:15:48 pm »
Grałem w polską wersje, patch najnowszy (ten 1.006 czy jakos tak). Czasem miałem takiego laga i potem wracało do normy. W mniejszych lokacjach nie bylo problemu, tylko tam.
Front Zniewolenia Elfiego Ścierwa
Podziemie - Demo Paladyn
Sent ver 0.73 official beta

xeroloth

  • Wiadomości: 1297
  • Mistrz
Odp: S.T.A.L.K.E.R.
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 27, 2014, 13:37:31 pm »
No to naprawdę dziwne. Słyszałem o lagach na mapie Prypeć, ale na magazynach wojskowych nie. Chociaż ta mapka akurat jest jedną z większych, o ile nie największą, może to dlatego.

Najlepszy Gladiator ŚP * Mistrz Gladiatorów ŚP
Kronikarz Podziemia * Kowal Podziemia

xeroloth

  • Wiadomości: 1297
  • Mistrz
Odp: S.T.A.L.K.E.R.
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 27, 2014, 22:28:25 pm »
Post pod postem, ale to jakby całkowicie nowy akapit...



Pograłem trochę w tego zmodowanego Stalkera. O ile Sencior narzekał, że w czystym SoC widać anomalie, tak tutaj byłbyś w siódmym niebie - nie widać ich prawie wcale. Do tego detektor anomalii działa po prostu genialnie, jest świetnie zgrany z animacją, tzn. patrzysz w miejsce, gdzie wiesz, że jest anomalia. Podczas charakterystycznego *pik* detektora pojawia się ta animacja zaburzenia świata w danym miejscu (chyba wiadomo o co mi chodzi, przezroczysty wygląd falującej anomalii) i to tylko na sekundę, potem znów znika, aż do następnego *pik*

Dwa... Artefaktów już sobie nie wypatrzysz z daleka przez lornetkę i nie pobiegniesz po nie szybko, hehe. Przerobili to na sposób z CoP, tzn by znaleźć artefakt potrzebujesz szukać go na detektorze, świetne.

Trzy... Występują emisje przed którymi musisz się chować, bo inaczej po tobie. Są do tego stworzone specjalne miejsca w grze oznaczone kółeczkiem.

Cztery... U handlarzy można naprawiać broń i pancerze, ponadto można spać w łóżkach - jeśli ktoś boi się biegać po zonie w nocy.

Pięć... Jak wiadomo niektóre pancerze mają maskę na ryj. Jeśli mamy taki na sobie, to na ekranie pojawiają się czasem plamki od wody osadzające się na okularach od maski, ekran jest leciutko zamazany i brzegi ekranu mają charakterystyczne czarne zarysowania - jakbyśmy faktycznie mieli na sobie jakąś maskę. Do tego gdy mamy taki pancerz z obiegiem zamkniętym to nasz stalker oddycha jakby faktycznie na mordzie miał maskę. Świetne.

Sześć - w zonie jest mnóstwo nowych odgłosów, które naprawdę jeszcze dodają i tak już świetnego klimatu.

Siedem - NOWE BRONIE :D Tak - są nowe i to od samego początku. Ceny w grze też zostały zmienione, teraz wszystko jest jakby droższe i nie będziemy milionerami.


Jeśli ktoś chciałby wiedzieć coś jeszcze to o ile wiem/będę wiedział po dłuższej grze to odpowiem.

Najlepszy Gladiator ŚP * Mistrz Gladiatorów ŚP
Kronikarz Podziemia * Kowal Podziemia