Autor Wątek: Pomoc w wyborze nowego sprzętu  (Przeczytany 94492 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« dnia: Sierpień 15, 2013, 00:34:35 am »
Temat przeznaczony do pomocy w wyborze nowych komputerów, laptopów, modernizacji. Nie wahajcie się pytać albo pomagać.

(click to show/hide)



Kilka rad odnośnie kupowania/sprzedawania używanego sprzętu:
1. Pamięci RAM DDR, DDR2, DDR3 i DDR4 nie są ze sobą kompatybilne.
2. Nigdy nie kupuj używanych dysków twardych.
3. Jeśli sprzedajesz dysk twardy, wiedz że dane z normalnie sformatowanego dysku można odzyskać. Można je całkowicie usunąć nadpisując całkowicie zawartość dysku za pomocą specjalnych programów ( nawet CCleaner ma taką funkcję), nie da się tego wykonać w przypadku dysków SSD ( będzie nieskuteczne, tylko skróci żywotność dysku).
4. Kupując używana płytę główną sprawdź czy nie ma wybrzuszonych kondensatorów.
5. Do sprawdzenia sprzedawanych/ kupionych pamięci RAM użyj bootowalnego programu memtest86.

Rady odnośnie kupowania dysków SSD:
1. Nie kupuj dysków które na dniach miały premierę ( niech będą na rynku minimum pół roku dla bezpieczeństwa).
2. Nie kupuj dysków z pamięciami asynchronicznymi, są one o wiele mniej wydajne od dysków z pamięciami synchronicznymi. Więcej informacji
Przykłady: Kingston V300, Patriot Pyro.
3. Zwróć uwagę na długość gwarancji.


Przybliżona tablica wydajnościowa kart graficznych. Zestawienie opracowana na podstawie testów z pclab.pl
Ze względu na ciągłą ewolucję sterowników kart graficznych pozycje w tej tabeli mogą się lekko różnić od wyników dostępnych na innych portalach, czy przeprowadzonych w innym czasie.
W przypadku słabszych procesorów ( Celeron, Pentium, i3) karty Nvidii radzą sobie lepiej niż karty AMD ( o jedno oczko w górę w tabeli). Dopóki AMD nie poprawi swoich sterowników ( narzut na procesor) ta sytuacja będzie stale występować.
= oznacza kartę o zbliżonej wydajności +/- 5%.
/ oznacza kotleta.
- oznacza kartę wycofaną z produkcji.
Na czerwono oznaczono konstrukcje nieopłacalne.
Aktualizacja: 14.03.2015

Od najgorszych ( przy założeniu procesora Intel i5 2xxx lub lepszego):
R7 260X 2GB (480 zł)/ HD7790 (-) = GTX 750 ( 500 zł)
R7 265 (650 zł)/ HD7850 (-) = GTX 750Ti (600 zł)
R9 270 ( 680 zł)/ HD7870 (-)
R9 270X (740 zł)/ HD7870 (-)
R9 285 ( 950 zł)
GTX 760 (-)
R9 280 (850 zł)/HD7950(-) = GTX 960 (850 zł)
R9 280X (1000 zł)/ HD7970 (-)
GTX 770 (-)
R9 290 (1300 zł)
R9 290X (1450 zł) = GTX780 (-)
GTX 970 (1500 zł) = GTX 780 Ti (-)
GTX 980

« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2021, 16:22:47 pm wysłana przez Lowcap »

MrFros

  • Wiadomości: 57
    • Zapraszam na mój kanał YT
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 15, 2013, 11:31:31 am »
No to tak chyba przydałoby się zmienić grafikę bo np. FarCry 3 już ledwo chodzi na średnich, jednak z resztą nie mam większego problemu. osądźcię wy czy opłaca się ulepszać
1.Procek: AMD Phenom 2 4x3,2GH
2.ATI Radeon HD 5670
3. RAM 4 GB
4. windows7
Nie wiem co mogę jeszcze wysłać, wydaję mi się że to wszystko.
Akolita Podziemia

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 15, 2013, 19:53:14 pm »
Pytanie brzmi za jaką kwotę? Poniżej 400 zł nie widzę sensu.
Osobiście na twoim miejscu wybrałbym Radeona HD7790 lub HD7850 ( takiego sam posiadam) w zależności od funduszy.

MrFros

  • Wiadomości: 57
    • Zapraszam na mój kanał YT
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 16, 2013, 00:19:56 am »
Hmm a jaki dokładnie model do 500 zł polecasz z HD7790?
Akolita Podziemia

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 16, 2013, 01:37:53 am »
Gigabyte Radeon HD 7790 WindForce w miarę dobrze się podkręca i kosztuje około 470 zł.
Dodatkiem jest to że kupując Radeona dostajesz kilka gier z akcji Never Settle.

xeroloth

  • Wiadomości: 1297
  • Mistrz
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 16, 2013, 17:44:16 pm »
Przydałaby mi się jakaś karta telewizyjna z dekoderem dvbt, tak do stówki chciałbym się zmieścić. Co polecicie?

Najlepszy Gladiator ŚP * Mistrz Gladiatorów ŚP
Kronikarz Podziemia * Kowal Podziemia

dziki

  • Administracja
  • Wiadomości: 1117
  • la petite mort
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 16, 2013, 18:00:48 pm »
Pobijam pytanie, z tą tylko różnicą, że jedyny wymóg to przyzwoita jakość obrazu, wejście s-video i działanie na x64.
Administracja RPG Center - 'No good deed goes unpunished'

Podziemie - Czarny Mistrz

xeroloth

  • Wiadomości: 1297
  • Mistrz
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 22, 2013, 16:04:47 pm »
mały refresh, nikt nie zna się na kartach telewizyjnych? :P

trochę zależy mi na czasie

Najlepszy Gladiator ŚP * Mistrz Gladiatorów ŚP
Kronikarz Podziemia * Kowal Podziemia

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 23, 2013, 11:07:48 am »
Niestety nie znam się na nich. Na pclab.pl kiedyś był test takich kart na USB.
http://pclab.pl/art48693.html

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 06, 2014, 20:05:50 pm »
krótka piłka - problem z grafiką. Nagle podczas gry pojawiły się artefakty, a po resecie komp działał tylko do momentu, gdy miał się pojawić ekran logowania na konto, na XP były znowu artefakty na seven BSOD. Co ciekawe, tryb awaryjny zaskoczył bez problemu, więc gdy wyjebałem stery od grafy komp działa 'normalnie'. Tu więc moje pierwsze pytanie - co mogło paść? Karta do odratowania, czy produkt został celowo postarzony, bo oczywiście siadł pół roku po wygaśnięciu gwarancji? No i co mogło być winne, temperatura (raczej nie, bo karta ma niereferencyjne dobre chłodzenie, w stresie 55-60 stopni max), kurz, jakieś przepięcie o którym mogłem nie wiedzieć?

Druga sprawa (i dlatego piszę w tym topicu) - ponieważ zapewne potwierdzicie że to grafa i że nadaje się do wymiany, co wybrać? Do tej pory miałem GF560 (tego bez TI) od asusa i  generalnie nie chcę jakiegoś high endu ani robić od razu upgradei; całego kompa, bo ten robiłem dwa i pół roku temu. Brałbym GF660 (znowóż bez TI) bo kosztuje 600 zł, ale mam wrażenie, że już 560 dusił się na phenomie x4 i tylko przepłacę za coś czego w pełni nie wykorzystam. Z drugiej jednak jedyną alternatywą są GF650 z ti lub bez, takiż 750 oraz radeony r7 260 (gz za burdel z nazwami), które niby wyrabiają więcej punktów w 3dmarku, ale wszystkie mają tylko 128 bitowe szyny danych co każe mi podejrzewac że jednak będą wolne, a do tego będą się grzać, bo mają budżetowe chłodzenia i są sztucznie wykręcone, a kosztują raptem 100-150 zł mniej niż 660.

co więc robić jak żyć?
na marginesie na oku mam tego http://www.x-kom.pl/p/118803-karta-graficzna-pci-e-msi-geforce-gtx660-2048mb-192bit-oc.html jak ktoś znajdzie innego tańszego 660 z odbiorem w poznaniu będę dźwięczny

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 07, 2014, 10:15:12 am »
Nie jestem w stanie stwierdzić czy pacjenta da się odratować, prawdopodobnie to zimny lut. Jeżeli to to to układ graficzny trzeba ponownie nałożyć na płytkę na nowych lutach. Na Twoim miejscu oddałbym do jakiegoś lokalnego serwisu który potrafiły coś takiego naprawić. Z tego co wyczytałem reballing kosztuje około 50 zł.

Co do nowej karty GF650 bez Ti jest słaby i nieopłacalny. Natomiast 650Ti jest słabszy od Twojej obecnej karty. 660 w testach praktycznych bije wszystkie radeony R7. Wydajnościowo jest bliźniakiem z radeonem R9 270 którego można dorwać w podobnej cenie. Czy się będzie dusić? W strategiach osiągniesz podobną wydajność jak na obecnej karcie, natomiast w FPSach i wszędzie tam gdzie procek nie jest katowany będziesz miał wzrost wydajności.

Taniej o 15: http://proline.pl/?p=N660-2GD5%2FOC
Mimo wszystko to wzrost wydajności tylko o jeden stopień, więc lepiej naprawić.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2014, 10:17:22 am wysłana przez Lowcap »

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 08, 2014, 13:53:57 pm »
yep, objawy by się zgadzały. gorzej z naprawą, bo ja tak czytam powiązane treści, to naprawić tak się da raczej grafy w lapach, a i tak pomaga to tylko na góra pół roku (już nie wspomnę o cenie rzędu 200-300 zł.. sądząc po artach za 50 to można liczyć chyba na wsadzenie karty do piekarnika by się wygrzała ;p).oh well.

Ale dzięki za linka, tam kupiłem, nawet mam bliżej niż do xkoma czy innych moreli.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

MaxRyder

  • Wiadomości: 319
  • Za każdą wielką fortuną kryje się zbrodnia.
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 07, 2014, 22:56:12 pm »
Potrzebuje laptopa do pisania tekstow.
Wymagania: ekran 12-15"
Procek ktory ogarnie ubuntu 14.04, thunderbird, firefox, libre office, filezilla, gimp, w tym samym czasie, sprawa dotyczy tez ramu. Potrzebuje bardzo wygodna klawiature w tym laptopie. Reszta nie ma duzego znaczenia, procz tego, ze wolalbym cos z polki biznesowej. Cena do 0.5k zl

Wysłane z mojego LG-P970 przy użyciu Tapatalka

"nie mogę schudnąć ;((( opierdolę se kebaba ze smuteczku" i zwały na udach i odparzona cipa nie znikają. ~zimak

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 10, 2014, 00:53:46 am »
Polecam Della, kilka lat temu do zbliżonych celów zakupiłem 12 calowego D410. Obecnie poniżej 500 zł można kupić lepsza wersją D430 lub 14 calowego D630. Te laptopy mają już procki C2D i są łatwo dostępne na allegro.

MaxRyder

  • Wiadomości: 319
  • Za każdą wielką fortuną kryje się zbrodnia.
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 27, 2014, 19:01:44 pm »
D430 wyglada ciekawie, chyba sie na niego skusze

Wysłane z mojego LG-P970 przy użyciu Tapatalka

"nie mogę schudnąć ;((( opierdolę se kebaba ze smuteczku" i zwały na udach i odparzona cipa nie znikają. ~zimak