Autor Wątek: Pomoc w wyborze nowego sprzętu  (Przeczytany 94470 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Elrath

  • Wiadomości: 641
  • kmdr
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 05, 2014, 16:03:46 pm »
Powiedzmy, że chciałbym ulepszyć mój stary sprzęt zakupiony w 2009r.
Posiadam:
Intel Core 2 Duo E7500 2.94 GHz
3 GB RAM
ATI Radeon HD 4800 512mb
ASUS P5QL P43
Zasilacz ATX Chieftec 450W

Chciałbym wymienić kartę i dokupić ram, jakieś propozycje?
|Mroczny Paladyn Podziemia| |Srebrny Surfer '11| |Przecinak| |Irytator3000|

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 05, 2014, 17:31:45 pm »
zależy od pieniędzy jakie chcesz przeznaczyć. Bo tak po prawdzie co byś nie kupił, to i tak będzie progres. W ogóle tbh wymieniłbym też proca z mobo, bo pewno inaczej będą wąskim gardłem dla nowej grafy.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 05, 2014, 17:55:12 pm »
Pytanie jakie masz fundusze, jak zmierzasz zmieniać sprzęt w przyszłości no i jakie gry preferujesz. Domyślam się że do roku zamierzasz wymienić resztę.
Ogólnie nowe Pentiumy za 200 zł są około 30-40% wydajniejsze od Twojego obecnego C2D.
Jeżeli zamierzasz dokupić RAM to kości 1GB DDR2 można kupić na allegro po 30 zł, tylko nie wiem czy jest sens.
Co do kart graficznych
za 600-650 zł Radeon R9 270
za 480-540 zł Geforce GTX 750Ti ( niski pobór prądu, wydajnościowo jak R7 260X)
za 400-500 zł Radeon R7 260X

Jakbyś chciał porządnie zmodernizować:
Procek
Pentium - 200 zł
i3 - 400 zł
i5 - 650 zł

MOBO
200 zł - 250 zł

RAM
4GB - 130 zł
8GB - 250 zł
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2014, 18:00:00 pm wysłana przez Lowcap »

Elrath

  • Wiadomości: 641
  • kmdr
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 05, 2014, 19:40:12 pm »
Cytuj
zależy od pieniędzy jakie chcesz przeznaczyć. Bo tak po prawdzie co byś nie kupił, to i tak będzie progres. W ogóle tbh wymieniłbym też proca z mobo, bo pewno inaczej będą wąskim gardłem dla nowej grafy.
To już jest cały komputer, a ja chciałem ledwie 2 rzeczy ulepszyć.

W ogóle do tak starej płyty można ogarnąć nowsze inne bajery jak karta i procek, czy będzie taka sytuacja, że jeżeli się już coś znajdzie to będzie kiepsko zipać?

Znajomy co na informatyce jest i ogarnia temat, mówił mi że te nowsze procesory kilku rdzeniowe to jest jakieś przegięcie.\

I weźcie wyjaśnijcie mi jedno, 5 lat temu moja karta kosztowała 490 zł, dzisiaj nie dostałbym pewnie za nią 100 zł i za taki dajmy na to Radeon R7 260X wyżej wymieniony kosztuje 400 zł i ma 1GB. Nie znam się w temacie, ale myślałem że sprzętu jest tyle że można dostać coś dobrego i taniego.

I po cholerę mi dokupywać aż 8GB ramu? Przy moich 3, które są wykorzystywane w pełni tylko przy niektórych nowszych grach.
|Mroczny Paladyn Podziemia| |Srebrny Surfer '11| |Przecinak| |Irytator3000|

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 05, 2014, 22:48:18 pm »
Te 8GB (DDR3) to była propozycja gdybyś zdecydował się na całkowitą modernizację.
Kartę oczywiście że możesz kupić dowolną nową, są w pełni kompatybilne. Natomiast procesor niezbyt, E7500 podchodzi z końcówki żywotności platformy LGA775.

Ten jeden dodatkowy GB RAMu szukaj tu:
http://allegro.pl/ddr2-dimm-pc2-6400-800mhz-27741?order=p
Najlepiej jakbyś znalazł o podobnych parametrach co obecnie posiadane. Pamiętaj że system 32bitowy widzi tylko 3GB RAMu, jeżeli takiego nie posiadasz będziesz musiał się przesiąść na system 64bitowy (vista/win7/win8). Oczywiście taki system ma minimalnie wyższe wymagania. Jeżeli to co masz obecnie Ci wystarcza to nie widzę sensu dokupywania.

Nowa karta, 5 lat temu topowe karty kosztowały poniżej 1000 zł, teraz powyżej 2000 zł przy czym są to konstrukcje opłacalne dopiero przy używaniu kilku monitorów.
R7 260X:
http://www.skapiec.pl/site/cat/14/comp/8959817   <--- 1 GB pamięci, 400 zł
http://www.skapiec.pl/site/cat/14/comp/9561504   <--- 1GB pamięci, lepsze chłodzenie, 430 zł
http://www.skapiec.pl/site/cat/14/comp/8493713   <--- 2GB pamięci, 440 zł
http://www.skapiec.pl/site/cat/14/comp/8493543   <--- 2GB pamięci, lepsze chłodzenie , 470 zł

To ile chcesz wydać?


Za Twoją starą kartę dostaniesz ze 100-160 zł ( zależy jaka wersja), jest ona powszechnie polecana jako dobra i tania, a kupić można tylko używki. To jest 4850 czy 4870
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2014, 22:52:15 pm wysłana przez Lowcap »

Elrath

  • Wiadomości: 641
  • kmdr
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 05, 2014, 23:34:58 pm »
Myślałem o wydatku coś około 500 zł.

Moja karta to 4850 ZL, a system x64 bo wybierałem pod procka.
|Mroczny Paladyn Podziemia| |Srebrny Surfer '11| |Przecinak| |Irytator3000|

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 06, 2014, 14:21:01 pm »
No to bierz ten RAM z allegro.

R9 270:
 http://www.skapiec.pl/site/cat/14/comp/8777952 <--- 610 zł, wydajne chłodzenie ( mam kartę z takim samym)

Elrath

  • Wiadomości: 641
  • kmdr
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 06, 2014, 15:29:33 pm »
I to już jest taka karta, na której pójdą mi wszystkie gry, które wyszły do tej pory? Bo teraz taki W2 działa mi płynnie na minimalnych, Tomb Raider w miarę nowa gra też mi hulała.

Ogólnie to myślałem o ulepszeniu kompa pod nowego Wieśka, ale wymagań jeszcze nie dali chyba.
|Mroczny Paladyn Podziemia| |Srebrny Surfer '11| |Przecinak| |Irytator3000|

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 06, 2014, 15:43:19 pm »
Tak, pójdą. Posiadam Radeona HD7850 który jest gorszy od tej karty.
Bf3 - ultra
Tom raider - ultra
wiedźmin 2 - ultra
Test R9 270:
http://pclab.pl/art55237.html
Oczywiście to są testy wykonane przy dosyć wydajnym procku.
Tej karty nie będziesz musiał zmieniać przez najbliższe kilka lat.

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 06, 2014, 15:43:27 pm »
Lowca, tylko jaki jest sens polecać mu taką kartę, jak na dwurdzeniowym procu i ramach z epoki DDR2 i tak mu się to będzie dusiło. To już lepiej by kupił jakąś GF650Ti, też chyba nie rozwinie skrzydeł w pełni, ale mniej się będzie marnowała i kosztuje 200 zeta mniej. Zwłaszcza, że ani w bliższej ani w dalszej perspektywie nie zamierza ulepszać nic innego, by kupowac tego radka "na zapas".
Tzn ok, cośtam zyska, może 30% nawet, ale co z tego skoro w 'normalnych warunkach' zyskiwałaby 100%. Zwłaszcza, że nie mówimy o wymianie na jakieś i7 (bo pewno to miał na mysli "kolega informatyk co ogarnia") tylko coś sensowniejszego.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2014, 15:45:16 pm wysłana przez Sentenza »

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 06, 2014, 16:06:56 pm »
Z ciekawości sprawdziłem porównanie procesorów.
Test procków: http://pclab.pl/art50000-27.html
Test graf: http://pclab.pl/art55096-9.html
Należy pamiętać że testy zostały wykonane na innych sterownikach. No i to nie należy dopasowywać: tu mam 30 i tu 30 to będę miał 30 fpsów, bo to tak nie działa. No i zostały wykonywane na maksymalnych ustawieniach.

Jasne, procek będzie wąskim gardłem szczególnie we wszelkich strategiach.
R7 260X będzie całkowicie wystarczający dla tej platformy.

mnikjom

  • Wiadomości: 330
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 22, 2014, 18:55:29 pm »
Patrząc jakie to gry wychodzą w najbliższym czasie a ja bynajmniej kilka z nich chciałbym mieć na swoim komputerze na dłużej zawiesiłem oko na moim biednym ramie.
Chciałbym kupić sobie 8 GB RAM tyle, że nie jestem pewien czy będzie on ładnie współgrał z moją troszkę już śmieciową płytą główną ASUS M2N68-AM SE2, zasilaczem 420W i prockiem AMD Athlon(tm) II X4 620 Processor 2.61 GHz. Nie chciał bym aby po kupieniu ramu okazało się, że najpierw trzeba było wymienić jakąś inną część...
I jeszcze jedno pytanko: co wymagało by ulepszenia bym mógł spokojnie zapodać 2x8 RAM?

Dominium Teunotter - Obywatel
Zabójca Potworów

Księstwo Linz


Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 22, 2014, 19:16:25 pm »
Twoja płyta główna obsługuje stare RAMy DDR2 ( nowy sprzęt nie używa ich od dobrych 5 lat). Nie ma sensu w nie inwestować. Jak się domyślam obecnie masz 2GB, by Twoja płyta główna obsłużyła powyżej 3 GB musiałbyś posiadać system 64 bitowy (XP odpada). Zostań z tym co masz by później wymienić całego kompa. Twój obecny procek jest zwyczajnie słaby.

Swoją drogą 8 GB (DDR3) będą wymagać nieliczne zwykle fatalnie zoptymalizowane gry. Powyżej tej wartości opłaca się posiadać tylko przy zastosowaniach profesjonalnych.

mnikjom

  • Wiadomości: 330
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 22, 2014, 19:51:44 pm »
Twoja płyta główna obsługuje stare RAMy DDR2 ( nowy sprzęt nie używa ich od dobrych 5 lat).

Jej  8)



Jak się domyślam obecnie masz 2GB, by Twoja płyta główna obsłużyła powyżej 3 GB musiałbyś posiadać system 64 bitowy (XP odpada)

Mam 3 GB i system 64 bitowy (win 7).  :P




Zostań z tym co masz by później wymienić całego kompa. Twój obecny procek jest zwyczajnie słaby.

Swoją drogą 8 GB (DDR3) będą wymagać nieliczne zwykle fatalnie zoptymalizowane gry. Powyżej tej wartości opłaca się posiadać tylko przy zastosowaniach profesjonalnych.


No właśnie kompa już zamierzam powoli wymieniać stąd te pytanie o RAM. Bo nie wiem czy opłaca mi się inwestować w tego czy po prostu zbierać od razu na nowego PC (co może trooochę potrwać...). Jak patrzyłem na obecnie wydawane gry to przy większości widzę 8 GB RAM :\ (np. Cień Mordoru, zapewne nowy assassin's creed też) i po prostu w kiszkach mnie skręca, że aż tyle czasu będę potrzebował by w nie pograć. Chociaż w sumie jak do mojego obecnego komputera kupię nową płytę główną, procesor, ram, zasilacz i kartę graficzną to może coś z tego będzie xD

Dominium Teunotter - Obywatel
Zabójca Potworów

Księstwo Linz


Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 22, 2014, 22:06:19 pm »
dużo zależy od monitora również. Mój eizo obsługuje tylko rozdziałki 1280x1024 (a więc format 5:4) więc łykam gry w 60 klatkach, które ludzie z wyjebanym 1080p mają w wersji 'pokaz slajdów', a specjalnej różnicy w jakości obrazu między rozdziałkami nie zobaczysz.

I lepiej nowego, nie trzeba od razu wywalać trzech kafli

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!