Autor Wątek: Pomoc w wyborze nowego sprzętu  (Przeczytany 96596 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

GuRt

  • Wiadomości: 1663
  • None was given.
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #75 dnia: Listopad 27, 2014, 14:11:03 pm »
Ja wiem, że co miesiąc proszę o jakieś rady i nic do tej pory nie kupiłem
Zmieniaj avatar co jakiś czas i nikt się nie skapnie :^D

Osobiście stoję na krawędzi wymiany karty graficznej, ale kompletnie się nie orientuję w kwestii tych wszystkich zawirowań rynkowych, które dyktują ich ceny. Interesują mnie Radeony R7/R9 (260X? dwieście... ileśtam X), nie wiem po prostu kiedy się zebrać do kupna. Mam nadzieję, że ceny nie spadają na święta, bo już jestem w takim wieku, że na Boże Narodzenie mam odpływ, a nie przypływ gotówki :F

Swoją drogą - bo nawet nie pamiętam, dlaczego postanowiłem się przerzucić na radeony (nie pamiętam, bo rozkminiałem to pół roku temu) - jak się ma wybór geforce/radeon w dzisiejszych czasach do wydajności w poszczególnych grach? Te całe akcje z wypromowaniem, że gra X jest WPROST STWORZONA dla kart nVidii i jest na każdym kroku oblepiona ich rogiem to tylko marketingowe lizanie się po fiutkach i intensywne cross-promotion, czy coś w tym jest? Pytam, bo w zasadzie jedyny powód*, dla którego mam ochotę kupić niegównianą kartę graficzną, to przybycie MGS V na PC, a o nVidii pierdolą na każdym kroku.

* - i to serio. Obecną chcę wymienić głównie dlatego, że głośno chodzi i nie da się z tym już nic zrobić, performens mnie nie rusza, bo i tak przeważnie gram w stare gówna klasyki, albo magicznie się okazuje, że komp kupiony te kilka lat temu całkiem nieźle sobie daje radę.
Wielki Klasztor - Regent Arcanusa - Strażnik Wiedzy

You've got to risk it to get the biscuit.

Elrath

  • Wiadomości: 641
  • kmdr
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #76 dnia: Listopad 27, 2014, 14:38:30 pm »
Zapomniałeś o najważniejszym! Podaj Łowcy swój budżet jaki chcesz wydać/możesz na kartę. :D
|Mroczny Paladyn Podziemia| |Srebrny Surfer '11| |Przecinak| |Irytator3000|

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #77 dnia: Listopad 27, 2014, 15:09:37 pm »
DX11 masz zainstalowany domyślnie w windowsie 7, ale karta graficzna go zwyczajnie nie obsługuje.

2300 zł:
Procek: intel i5 4460 ( 690 zł)
Mobo: Asrock B85 Pro 4 (250 zł)
RAM: 8 GB Dual (2x4GB) 1600MHz cl9 (300 zł) - dowolnej firmy
Obudowa: Zalman Z3 Plus  (150 zł)
Zasilacz: Thermaltake Smart SE Modular 530W (210 zł).

To daje 1600 zł, na kartę graficzną zostaje 700 zł.
Radeon R9 270 (620 zł):
http://www.skapiec.pl/site/cat/14/comp/8777952

Radeon R9 270X (720 zł):
http://www.skapiec.pl/site/cat/14/comp/8408936

GTX760 (820 zł):
http://www.skapiec.pl/site/cat/14/comp/7702130

Od biedy w ramach oszczędności możesz zatrzymać stary zasilacz.
================
NIEAKTUALNE

Promowanie rozwiązań nvidii/amd ma miejsce od lat, głównie polega to na lepszej optymalizacji pod produkty danej firmy, czy wykorzystanie ich technologii ( np. dostępna lepsza animacja włosów u Szarika). W praktyce karty z tej samej półki cenowej dostają boosta kilkuprocentowego w testach w danej grze.
Obecny szereg wydajnościowy od najgorszych do najlepszych:
R7 260X (450 zł) = HD7790 = GTX 750Ti (550 zl)
R7 265 = HD7850
R9 270 ( 620 zł) = HD7870
R9 270X (720 zł)
R9 280 (800 zł) = HD7950 = GTX 760 (820 zł)
R9 285 (950 zł)
R9 280X (1000 zł) = HD7970
GTX770 (1200 zł)
R9 290 (1300 zł)
R9 290X (1450 zł) = GTX780 ( w sporym) przybliżeniu
GTX 970 (1500 zł)
GTX980
Oczywiście w poszczególnych tytułach ten szereg może się lekko różnić. Jeśli miedzy dwoma Radeonami dałem = to znaczy że to kotlety ( ew. minimalne różnice).
Najlepiej kupować karty z autorskim systemem chłodzenie ( porządny radiator, rurki cieplne, 2-3 wydajne wiatraki - jak w linkach które podałem).

Za bodajże 2 miesiące wychodzą GTXy 960 które powinny nieźle się ustawić w tej liście, zgaduję, że około 900 zł i na poziomie GTX770.
Do tego rok-pół roku temu nvidia wzięła się porządnie za swoje sterowniki, np. w starych testach R9 290X pokonywał GTX780, obecnie jest na odwrót. Dany przypadek obecnie nie trzeba rozważać, gdyż tańsze GTXy 970 rozwalają swojego staruszka.
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2015, 00:41:13 am wysłana przez Lowcap »

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #78 dnia: Listopad 27, 2014, 15:42:44 pm »
od siebie dodam tylko że nie, święta i nieświęta nie mają wpływu na ceny, tutaj się liczą trzy rzeczy, obecny kurs walut, premiera nowych akceleratorów jednej lub drugiej firmy oraz ich wydajność, która zmusza konkurencję do ewentualnego ruchu.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #79 dnia: Grudzień 06, 2014, 20:33:35 pm »
Dla Elratha
Zestaw za 3000 zł:
Procek: Intel i5 4460 - 700 zł
Płyta: ASRock B85M  - 230 zł
Grafa: MSI N760 2GD5/OC  - 820 zł
RAM: Crucial 8GB 2x4GB 1600MHz cl9 - 280 zł
Dysk SSD: Crucial MX100 120GB - 270 zł
Dysk HDD: WD Blue 1TB - 210 zł
Zasilacz: Fractal Design Tesla R2 500W - 300 zł
Obudowa: Zalman Z3 Plus -160 zł

Fenrir

  • Wiadomości: 890
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #80 dnia: Grudzień 07, 2014, 20:03:35 pm »
Możecie polecić w miarę tani i dobry dysk SSD na system?
Poszukiwacz Podziemia
               
Treser Podziemnych Bestii

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #81 dnia: Grudzień 07, 2014, 20:32:23 pm »
Dysk SSD: Crucial MX100 120GB - 270 zł
ew. Crucial M500 troszkę tańszy. MX100 to kolejna generacja.

Fenrir

  • Wiadomości: 890
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #82 dnia: Grudzień 07, 2014, 21:47:20 pm »
Opłaca się mieć SSD na gry i programy?
Poszukiwacz Podziemia
               
Treser Podziemnych Bestii

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #83 dnia: Grudzień 07, 2014, 22:18:50 pm »
Na niektóre programy, na gry nie.
Mam battlefielda 3 na SSD, jedyne w czym różnica to w czasie wczytania mapy.

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #84 dnia: Grudzień 18, 2014, 17:56:44 pm »
Szukam rejestratora samochodowego na prezent. Możecie coś polecić?

GuRt

  • Wiadomości: 1663
  • None was given.
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #85 dnia: Grudzień 29, 2014, 16:24:14 pm »
Co do kart... wahania/różnice cen dla danego modelu karty (no chipsetu, tak konkretnie) są ogromne i w dużej mierze zależą od sklepu i producenta. Macie jakieś protipy dotyczące tych dwóch czynników? Może jestem jakiś zajebiście stary albo coś, ale nie pamiętam, żebym kiedyś musiał tak hardo wybierać między Asusami, MSI, Szafirami itp. - wybór był między Radeonem a Geforcem i reszta była albo nieistotna, albo mnie nie obchodziła (albo wszystko na raz, bo w danym sklepie były karty tylko od jednego producenta i nawet nie drążyłem tematu, że można inną). Obecnie natężenie dzikich węży i chuju-mujów mnie przerasta, bo nie mam bladego pojęcia, czy oszczędzając 100zł na danym modelu jestem obrotnym semitą, czy sam się robię w balona i kupuję coś znacznie gorszego. Sklepy to jeszcze inna historia - ceny podane przez Lowcapa różnią się od, powiedzmy mojego zaufanego sklepu we Wrocku, więc wnioskuję, że wizyta w typowym sklepie komputerowym to nie jest najlepsza decyzja dla strażników szekli?

EDIT: A, bym zapomniał. W zasadzie nie rozglądam się za kartą, która mi "posłuży lata" i pozwoli zagrać w tytuły, które wyjdą za ileś tam miesięcy czy parę lat. W przypadku gier mam ogromne zaległości i nawet jakbym chciał pograć w nowsze tytuły, to spokojnie mi starczy to, co do tej pory wychodziło. Główne serie (w sumie to franczyzy, a nie serie, bo tylko ciągną markę) gier, mające niezwykle doniosłą misję stwarzać zapotrzebowanie na najnowszy sprzęt (Far Cry od 4 wzwyż, Assassin's Creed po 2-ce, Call of Duty i cała reszta dojnych krówek), Wiesiek 3 mi póki co nie stwarza kompletnie żadnego ciśnienia, a premiera ostatniego epizodu Metal Gear Solid na PC pokazała, że można zrobić zajebiście zoptymalizowany port i w kwestii wymagań co do następnej części (ten sam silnik, nowy gameplay i zawartość fabularna, to co wyszło teraz to w zasadzie demo) jestem spokojny. Cała reszta gier, które wyszły w 2013 a może i nawet w tym roku, działają u mnie spoko, poza MGS: Ground Zeroes właśnie. Który śmiga na kompach starszych od mojego lub słabszych, ale mających kartę obsługującą DX11 - i mówię tu nawet o laptopach ze zintegrowaną grafą. W megazajebiście telegraficznym skrócie - szukam karty "na teraz" i nie obrażę się, jak nie odpalę z jej pomocą Far Cry 5 (zanim wam przyjdzie do głowy poprawić mnie, że nawet nie został zapowiedziany, to rzućcie okiem na strategię wydawniczą Ubisoft w ostatnich dwóch latach i zastanówcie się jeszcze raz). Więc jeśli listę sugestii dałoby radę rozszerzyć o starsze opcje, to byłbym wdzięczny. Bottom line to dwa czynniki: żeby karta dawała radę z DX11 i nie była gorsza od GF GTS250 :Q
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2014, 16:45:56 pm wysłana przez GuRt »
Wielki Klasztor - Regent Arcanusa - Strażnik Wiedzy

You've got to risk it to get the biscuit.

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #86 dnia: Grudzień 29, 2014, 20:20:29 pm »
Zasadniczo nie ma dużej różnicy między producentami, zastosowane kości pamięci na karcie, czy inne pomniejsze elementy sprowadzają się do tego która karta lepiej się podkręci. No, ale test karty mógł być wykonany rok wcześniej i w tym czasie producent zmienił jakiegoś dostawcę. Główną różnicą jest jakość autorskiego chłodzenia, nikt nie chce kupić odkurzacza, ani piekarnika.

Kupując dokładnie ten sam model tej samej firmy dostaniesz to samo bez względu na sklep, różnica może być, kiedy sklep bierze udział w akacjach promocyjnych producenta ( darmowe gry). Ba, oba sklepy mogą się zaopatrywać u jednego hurtownika.
EDIT: No i najważniejsze, rozpatrywanie ewentualnej gwarancji.

DX11 ma dobre 5 lat, więc każda nowa karta go obsłuży. Far Cry 5 jak wyjdzie odpalisz nawet na obecnie kilkuletnich kartach, pytanie tylko w jakiej szczegółowości. Osobiście nie zauważyłem zbytniej różnicy między średnimi, a ultra w star citizenie. Cała różnica polega na tym, że cienie czy inne duperele są obliczane mniej zasobożerna i minimalnie gorzej wyglądającą metodą.
Dobiorę Ci kartę za dowolną kwotę, jaki masz budżet?
Karty za 500-600 zł spokojnie udźwigną 2 letnie gry na wysokich/ultra (  minimum 30 fps). Obecnie często pojawiają się one jako minimalne ( w tych najbardziej wymagających tytułach). Przy czym wydaje mi się, że obecne minimalne wymagania to wymagania na ustawienia średnie. Tego przedziału cenowego nie polecam, bo to nie są karty na lata.

W przedziale 800-1000 zł, radzę poczekać 2 tygodnie na premierę i test nowego GTX 960.

Sama sprawa Geforce/Radeon.
W ciągu ostatniego roku Nvidia mocno dopracowała pobór prądu i sterowniki. Oczywiście jak niedawno pisałem, w średniej i niskiej półce jest remis. Nvidia wydaje nową średnią/niską półkę w za 2 tygodnie (GTX 960) i za miesiąc-dwa ( GTX 950), oczywiście pobije to AMD, które wydaje nowe karty chyba w okolicy kwietnia.
W tym momencie dla słabszych procków lepiej kupować Geforce'a ( mniejszy narzut sterowników na procesor i lepsze wsparcie wielowątkowości - patrz. procki AMD).



GuRt

  • Wiadomości: 1663
  • None was given.
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #87 dnia: Grudzień 29, 2014, 22:31:24 pm »
Może inaczej. Jak sypnę na kartę 300-350zł, to zbytnio tego nie poczuję, a będę do przodu o DX11 i cichszą pracę (obecna to już potencjalny koncertowy instrument Aphex Twina ) + odpalę MGS, a na resztę gier tak samo wyjebane, jak do tej pory. Jak zacznę rozważać kupno karty od 500 wzwyż, to już zacznie się gdybanie co dalej i na 100% na 500-700 się nie skończy, bo jak już szarpnąć się w tym przedziale, to na coś trwalszego. A porządną kartę wolałbym rozważać dopiero przy nowym kompie - do tego, który mam, chcę wsadzić coś, żeby zastąpiło wysłużone GTS250. Dlatego wspominałem o bottom line - wiem, że mając średni budżet (ok 600) czy nieco większy (ok 900) na dzień dzisiejszy najlepiej celować odpowiednio w R7 czy R9 - ale moje pytanie brzmi, czy nie zrobię sobie przypadkiem downgrade'u, jak wezmę, powiedzmy, GT 730 albo 740.

Któryś producent słynie z cichszych/chłodniejszych układów? Bo podkręcanie mnie kompletnie nie rusza, zostaje tylko kwestia cichej pracy tak naprawdę. Z tego co widzę, to wybór raczej głównie między MSI a Gigabyte. Na pierwszy rzut oka jeden grzyb - ale, co dość istotne, .jpgi nie odtwarzają dźwięków, więc rzucać okiem sobie mogę.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2014, 22:33:34 pm wysłana przez GuRt »
Wielki Klasztor - Regent Arcanusa - Strażnik Wiedzy

You've got to risk it to get the biscuit.

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #88 dnia: Grudzień 29, 2014, 22:45:48 pm »
Wszystkie GT to padaka, dopiero GTX ( np. 750, 750Ti) już coś daje. 450 zł
Te karty się nie grzeją, wiatraki w zasadzie takie same
Taniej niż 750Ti wychodzi R7 260 - ta sam wydajność.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2014, 22:49:10 pm wysłana przez Lowcap »

GuRt

  • Wiadomości: 1663
  • None was given.
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #89 dnia: Grudzień 29, 2014, 23:10:55 pm »
W którym kontekście padaka? Nevermind, rzuciłem okiem na różnice między 730/740 a 750 - fakt, znaczna. Z drugiej strony porównałem ze swoją GTS 250 - "padaka" doesn't even fucking describe it.

EDIT: Dobra, po długiej bitwie przezwyciężyłem wewnętrznego Izraelitę, wezmę GTX750. Dzięki za cierpliwość i protipy. Brałbym Radeony, ale ostatnio nVidia wypuściła nowe sterowniki zoptymalizowane zajebiście i konkretnie pod MGS: Ground Zeroes. A to chyba podręcznikowy przykład, jak przeciągnąć na swoją stronę wężofila z bandaną na głowie. Zwłaszcza, że pozostali wężofile potwierdzają, że to nie dowcip i dostali sporego kopa do fpsów.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2014, 00:34:08 am wysłana przez GuRt »
Wielki Klasztor - Regent Arcanusa - Strażnik Wiedzy

You've got to risk it to get the biscuit.