Autor Wątek: Pomoc w wyborze nowego sprzętu  (Przeczytany 94496 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #60 dnia: Listopad 02, 2014, 23:07:29 pm »
1) Kiedy dokonać zakupu? Wiem, że można natrafić na promocje, jak też na "promocje". Oczywiście interesują mnie te pierwsze ;) Stąd nie wiem, czy nie poczekać na wyprzedaż po świętach lub po nowym roku?
w przypadku sprzętu nie ma to znaczenia tak naprawdę, bo jego ceny bardziej zależą od nowości i aktualnego kursu walut a mniej od sezonu świątecznego. Szczerze nie pamiętam by jakieś częsci były tasze bo święta.
Gotowce czy lapy to ofc trochę inna sytuacja, ale tu przecenia się głównie i tak te crapowate. Ja tam jednak jestem zwolennikiem składania samemu, to nie jest specjalnie trudniejsze od klocków lego.

Cytuj
2) PC, czy laptop? Wiadomo, PC za dane pieniądze jest mocniejszy, niż laptop. Z drugiej strony laptop jest przenośny, a gdy zabraknie prądu w mieszkaniu, to zawsze może pociągnąć trochę na baterii. Na to pytanie przede wszystkim będę musiał odpowiedzieć sobie sam. Jednak jeśli ktoś wie, na co zwrócić jeszcze uwagę w tych rozważaniach, to będę wdzięczny :) Sam nie zapomnę, jak znajoma kupiła laptopa opisanego "przeznaczony do rozmów na Skypie", gdzie nie miał on wbudowanego mikrofonu, a było tylko jedno z gniazd, do którego można było podłączyć wyłącznie słuchawki. W efekcie trzeba było używać słuchawek z mikrofonem lub przejściówki, która do tego gniazda pozwalała podłączyć zarówno mikrofon, jak i słuchawki.
ja osobiście na palcach jednej ręki zliczę sytuacje, gdy była mi potrzebna laptopowa mobilność. Stacjonarny to jednak stacjonarny, zwłaszcza jak masz 2x mocniejszego w tej samej cenie.

Cytuj
3) Za ile? No właśnie. Myślałem tak o 2500-3000, choć musiałbym zobaczyć. W tej cenie musiałbym mieć też system operacyjny, dlatego też myślałem o laptopie, gdyż zwykle one mają już wgrany Windows.
za dwa i pół koła spokojnie coś porządnego zmontujesz, nawet z systemem. Pytanie czy peryferia też byś musiał dokupić nowe, jak np monitor.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #61 dnia: Listopad 03, 2014, 13:53:09 pm »
Ceny sprzętu spadają gdy mają wyjść ich nowsze wersje, lub konkurencja przyciśnie. Tak jest przynajmniej z kartami graficznymi, cena reszty utrzymuje się praktycznie bez zmian. Zasadniczo im później się kupuje tym lepiej. W sensie: za pół roku na pewnie coś zostanie zastąpione nowszą wersją. Z drugiej strony w ten sposób nie osiąga się niczego, bo w końcu kiedyś trzeba kupić. W tej kategorii cenowej polecam poczekać do początku nowego roku ( premiera nowych GTXów).
RAMy, dyski, zasilacze, obudowy, karty dźwiękowe, itd. nie tanieją.
Płyty główne i procki zostają zastępowane nowszymi w tej samej cenie.

Jako student ostatni raz lapka na uczelni miałem rok temu. Moi znajomi jeszcze dawniej. Prawda wygląda tak, że ta mobilność jest mało kiedy przydatna. Nawet przy wspólnym wykonywaniu testów na e-learningu wystarczą 2 lapki na 10 osób. Kiedy nie było smartfonów to przydatność laptopa była większa.  Co do zaników prądu, gdzie mieszkasz że martwisz się o takie rzeczy?

System, w przypadku laptopów to jest +200 zł do ceny. Osobiście polecam dorwać system za darmo z dreamsparka z uczelni.

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #62 dnia: Listopad 03, 2014, 15:02:02 pm »
karty graficzne de facto też są zastępowane, tylko dłuzej trwa proces wycofywania starych ze stanu. Anyway tak czekać to sobie można do usranej śmiercibo praktycznie co trzy miechy coś wychodzi co powoduje przesunięcia w cenach.

A systemem bym się aż tak nie przejmował, jak chce się 7 to  i tak trzeba brać home OEM jeśli się nie zapisało w tym roku na polibudę, a to koszt +/- 300 zł, czyli niewiele więcej jak dopłacanie przy lapie.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Arim

  • Wiadomości: 1175
  • Mortal Wombat
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 03, 2014, 15:20:40 pm »
Ogólnie cała przewaga PC nad lapkiem, to fakt, że tego pierwszego możesz złożyć sobie sam, a co za tym idzie dobrać konfigurację do swoich preferencji. Do tego dochodzi oszczędność na "robociźnie", którą można przeznaczyć np. na oryginalny system czy lepsze podzespoły.

Ogólnie lapek na studiach potrzebny jest chyba tylko gdy mieszkasz na stancji/akademiku i potrzebny ci komp, którego zabierzesz ze sobą do domu lub jeżeli chodzisz na super elitarne kierunki.

"Ta część lenna, utrzymuje się z garbarstwa. Jest to po prostu centrum całego garbarstwa, na którym można dość sporo zarobić. Co prawda, ludzie w prowincji utrzymują się jeszcze z innych wyrobów, ale garbarstwo jest najbardziej rozpowszechnione."

Podziemie

Elrath

  • Wiadomości: 641
  • kmdr
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #64 dnia: Listopad 03, 2014, 15:42:50 pm »
Byłem dzisiaj w sklepie, zaproponowano mi taki sprzęt:
Lenovo IdeaPad Z50-70, 15.6 cali
Intel Core i5 4210U 3M Cache, 2.70 GHz
4 GB RAM DDR3 1600MHz
2 karty Intel HD 4400 i nVidia GeForce GT840M 4GB
dysk TB + 8GB SSHD
akumulator Li-Ion 4
typ matrycy WUXGA 1920x1080 (16:9) full HD

całość za 2649 zł chyba bez systemu, bo w rubryce dołączone oprogramowanie nie ma nic. :p

Co myślicie?
|Mroczny Paladyn Podziemia| |Srebrny Surfer '11| |Przecinak| |Irytator3000|

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #65 dnia: Listopad 03, 2014, 16:14:04 pm »
Myślę że ten Dell który zaproponowałem za 2600 zł jest lepszy:
i7 zamiast i5
windows 8

Do tego dali ci kłamliwą specyfikację, nie ma 2,7 GHz tylko 1,7 GHz i tryb turbo 2,7GHz ( przy obciążeniu tylko jednego rdzenia)
Lapek wart 2400 zł http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/11327872#ceny

Elrath

  • Wiadomości: 641
  • kmdr
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #66 dnia: Listopad 03, 2014, 16:49:25 pm »
Zapomniałem dać up przy tym procesorze, fakt mówił o trybie turbo.

Dwa czy jest sens kupować laptopa z wgranym windowsem (i to 8) jak sam mogę sobie wgrać win 7, którego mam i jestem zadowolony?

Nie każdy studiuje na polibudzie i ma dostęp do tych windowsów. :p
|Mroczny Paladyn Podziemia| |Srebrny Surfer '11| |Przecinak| |Irytator3000|

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #67 dnia: Listopad 03, 2014, 17:51:14 pm »
Jaką licencję windowsa 7 masz? OEM czy BOX? OEM można tylko na jednym kompie. Jeżeli masz już system i wiesz że możesz go zainstalować to taniej wychodzi wersja bez systemu.

Elrath

  • Wiadomości: 641
  • kmdr
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #68 dnia: Listopad 03, 2014, 18:25:23 pm »
OEM. :< Tak czy siak dużo bym dał za możliwość zakupu laptopa z win 7, teraz wszystko(albo większość) ma już 8 wgraną.


EDIT: druga sprawa to bardziej uśmiecha mi się kupić lapka gdzieś w lokalnym sklepie, gdzie serwis mam pod ręką, jak zjebie mi się taki co kupiłem go na allegro/innym sklepie internetowym to potem problem z oddaniem na gwarancję czy coś.
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2014, 18:31:47 pm wysłana przez Elrath »
|Mroczny Paladyn Podziemia| |Srebrny Surfer '11| |Przecinak| |Irytator3000|

xilk

  • Wiadomości: 848
  • Deszczowy Sługa Chaosu
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #69 dnia: Listopad 03, 2014, 18:57:51 pm »
w przypadku sprzętu nie ma to znaczenia tak naprawdę, bo jego ceny bardziej zależą od nowości i aktualnego kursu walut a mniej od sezonu świątecznego. Szczerze nie pamiętam by jakieś częsci były tasze bo święta.
Gotowce czy lapy to ofc trochę inna sytuacja, ale tu przecenia się głównie i tak te crapowate. Ja tam jednak jestem zwolennikiem składania samemu, to nie jest specjalnie trudniejsze od klocków lego.
No jeśli będę kupował komputer stacjonarny, to oczywiście, że będzie to "składak", a nie kupiony gotowiec :P

ja osobiście na palcach jednej ręki zliczę sytuacje, gdy była mi potrzebna laptopowa mobilność. Stacjonarny to jednak stacjonarny, zwłaszcza jak masz 2x mocniejszego w tej samej cenie.
W sumie racja, dlatego jestem bliższy jednak komputerowi stacjonarnemu. Choć wciąż myślę.

za dwa i pół koła spokojnie coś porządnego zmontujesz, nawet z systemem. Pytanie czy peryferia też byś musiał dokupić nowe, jak np monitor.
No to dobrze wiedzieć, że te 2500 zł powinno wystarczyć na komputer z systemem. Co to "dodatków", to raczej nie będę musiał dokupować. Monitor działa dobrze, a nawet jeśli coś zacznie szwankować, to mam też drugi, lepszy ekran, który też mogę podpiąć pod komputer. Klawiatura jest nieco zabrudzona, ale po przeczyszczeniu byłaby jak nowa. Myszka podobnie, choć przyciski są bardziej wytarte. Jedynie słuchawki mogą być do wymiany, ale póki co działają, a zawsze mam możliwość podpięcia głośników pod komputer. Zatem w przypadku zakupu PC, pieniądze pójdą na: system operacyjny, procesor, kartę graficzną i dźwiękową, pamięć RAM, dysk, czytnik płyt itp.

Ceny sprzętu spadają gdy mają wyjść ich nowsze wersje, lub konkurencja przyciśnie. Tak jest przynajmniej z kartami graficznymi, cena reszty utrzymuje się praktycznie bez zmian. Zasadniczo im później się kupuje tym lepiej.
No to wiem, ale dzięki za resztę info odnośnie cen poszczególnych części :)

Kiedy nie było smartfonów to przydatność laptopa była większa.
Nie mam i nie używam tableta/smartfona, więc myślałem o czymś przenośnym, czyli o laptopie.

Co do zaników prądu, gdzie mieszkasz że martwisz się o takie rzeczy?
Zdziwisz się... W mieście, co ma 75 tys. mieszkańców i to dość blisko centrum. Problem w tym, że mój blok, domki jednorodzinne i jeszcze 1-2 bloki jesteśmy podłączeniu do jakiegoś "dziwnego przyłącza" i w efekcie co jakiś czas potrafi być zanik prądu. Zwykle zanik prądu był przy jakimś silniejszym wierze lub burzy. Problem w tym, że burza potrafiła być w całej miejscowości, a zanik prądu był tylko na tym przyłączu... ???

System, w przypadku laptopów to jest +200 zł do ceny. Osobiście polecam dorwać system za darmo z dreamsparka z uczelni.
Ja już skończyłem studia, więc nie wiem jak wygląda kwestia korzystania z takiego systemu, ale raczej się nie załapię. Poza tym, wolałbym już mieć "swój" system, który będę mógł użyć, gdy np. za 2 lata będę chciał znów złożyć nowy komputer.
Deszczowy samotnik ŚP
Anioł Śmierci Podziemia


Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #70 dnia: Listopad 03, 2014, 19:15:37 pm »
Nie mam pojęcia jakie laptopy sprzedają w Twoich lokalnych sklepach. Do tego gwarancję możesz załatwić przez samodzielny kontakt z producentem.
Te laptopy lub podobne są dostępne z windowsem 7, ale są wtedy droższe o 200 zł.

Xilk zrobiłem proponowaną konfigurację PCeta. Postawiłem na mini-tower, doliczyłem 350 zł na system, nie wliczałem monitora, klawy i myszki. Wyszło około 2500 zł.
      
Procek   i5 4460 -   690   zł
MOBO   ASRock B85M Pro4 -   230   zł
RAM   2x4GB DDR3 -   260   zł
Grafa   Radeon R7 260X -   440   zł
HDD   1 TB WD Blue -   210   zł
Zasiłka   Fortron FSP500-60APN -   160   zł
Buda   Cooler Master N200 -   130   zł
DVD wszystko to to samo - 60 zł
System   7/8 64bit home premium -   350   zł

Suma   2530

Karta graficzna nie powala, ale to nie jest Twój priorytet.
EDIT: System w wersji box to 400 zł ( umożliwia instalacje na nowej płycie głównej).
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2014, 19:18:13 pm wysłana przez Lowcap »

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #71 dnia: Listopad 03, 2014, 19:41:59 pm »
jest sens cisnąć się w mini tower? I tak swoje będzie zajmować, a potem tylko problemy jak zamarzy ci się coś większego. Midi towery i tak juz robią praktycznie z wyjmowanymi koszykami więc styknąłby do wszystkiego. Buda to imho cos, co kupuje się raz na całe życie.

I osobiście zmieniłbym zasilacz na coś markowego, nie ma co na nich oszczędzać, zwłaszcza jak to może 50-100 zł różnicy, a jakieś wbudowane zabezpieczenia zawsze się przydadzą. Niekoniecznie zaraz enermaxa, ale zdaje się XFX miał swego czasu dobre serie, tak jak bequiet.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Lowcap

  • Kapituła Dominium
  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #72 dnia: Listopad 03, 2014, 20:05:36 pm »
Forton (FSP) jest markowy, w końcu Forton wykonuje zasilacze dla kilkudziesięciu marek, podobnie jak Seasonic. XFX chyba korzysta z obu.
Mimo wszystko można zamienić na XFX P1-550S-XXB9.

Co do obudowy to Zalman Z3 Plus wygląda dobrze i nie jest drogi.
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2014, 20:07:09 pm wysłana przez Lowcap »

Pola

  • Wiadomości: 490
  • Dr Ro
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #73 dnia: Listopad 04, 2014, 02:23:26 am »
Ja moge tylko ze swojej uzytkowej strony dodac, ze laptopy sa fajne ale dopiero te od 5 tys. ( co i tak jest kiepskim wydatkiem, bo najczesciej jest duzo wiekszy problem z wymiana/dokupieniem czesci) i wygoda grania tez srednia...

Lepiej zlozyc samemu PCeta i za jakis czas jesli chodzilo Ci o mobilnosc kupic lekki tablet/smartfon z dobra bateria i duzym ekranem.

Moj PC ma obecnie 6-7 lat i byc moze nie leci na ultra, ale Riseny itd. daja nadal rade na wyzszych/srednich.
A koszt rewitalizacji to grosze przy czasie uzytkowania...

 P. A. 73%

☆☆☆|| Wtajemniczona||☆☆☆


Elrath

  • Wiadomości: 641
  • kmdr
Odp: Pomoc w wyborze nowego sprzętu
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 27, 2014, 13:07:08 pm »
Wiecie co, tak ostatnio bije się z myślami czy zakup stacjonarnego nie jest bardziej lepszy, na pewno bardziej opłacalny i myśląc o laptopie myślałem tylko o łatwości jego transportowania itd. bo mobilność mi nie jest potrzebna. Powiedzmy że mam 2300 zł, na czym można na tym oszczędzam, czyli dysku 1TB nie potrzebuje bo 500GB mam nawet niezapełnione, to już później wolę dokupić sobie nawet przenośny czy coś.

Ja wiem, że co miesiąc proszę o jakieś rady i nic do tej pory nie kupiłem, ale jak mam wydać ponad 2000 na laptopa, który nijak nie dorównuje pecetowi za tyle samo, to wolę stacjonarny, wiem że do tego dochodzi monitor, mysz i klawiatura, jak na to pierwsze mogę pożyczyć to akcesoria to kwestia groszy.

Lowca - wcześniej pisałeś, że na obecnym kompie nie pogram w gry wymagające DirectX 11 (w dxdiag pokazuje mi DX 11 :D) do tego dochodzi jeszcze blokada na procesory dwu rdzeniowe - pozdro BioWare i DA:I (a z tego co widziałem to grafika nie miażdży jajec).
|Mroczny Paladyn Podziemia| |Srebrny Surfer '11| |Przecinak| |Irytator3000|