Autor Wątek: Ulubione planszówki i karcianki  (Przeczytany 26650 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Dollan

  • Moderator
  • Wiadomości: 1042
  • El Magnifico
Odp: Ulubione planszówki i karcianki
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 16, 2016, 10:56:38 am »
Od jakiegoś czasu dość sporo gram w Veto. Przypadkiem trafiłem na wydarzenie w Poznaniu, gdzie uczyli w to grać i się wciągnąłem. Naprawdę bardzo przyjemna karcianka, prosta do zrozumienia ale trudna do wymasterowania, czyli tak, jak powinno być :D Swojski, sarmacko-słowiański klimat gierki również robi swoje.

W dużym skrócie, gra przedstawia walkę stronnictw w XVII-wiecznej Rzeczypospolitej, w czasie elekcji po śmierci Władysława Wazy. Gracze reprezentują jedno z czterech ugrupowań - Dworscy (popierający Jana Kazimierza Wazę), Awanturnicy (popierający Bohdana Chmielnickiego), Wiśniowieccy (popierający starego dobrego Jeremiego) i Radziwiłłowie (popierający Janusza Radziwiłła). Rozgrywka opiera się o zdobywanie kresek, czyli głosów popierających naszego elekta. Żeby wygrać, trzeba zdobyć wszystkie pozostałe w grze (co turę dwie odpadają, żeby szło szybciej). Można je zdobywać poprzez wygrywanie pojedynków z postaciami przeciwnika, agitowanie, używanie efektów, zdolności aktywowanych itp. Cena za boosterki również jest całkiem przyzwoita, więc nie ma obawy, że próba skompletowania talii wyssie z nas ostatni grosz, jak to niektóre karcianki lubią robić. Generalnie polecam się zapoznać, naprawdę miła pozycja.

Kaseven

  • Wiadomości: 369
  • Evil fangirl
Odp: Ulubione planszówki i karcianki
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 22, 2016, 20:43:05 pm »
Od jakiegoś czasu dość sporo gram w Veto. Przypadkiem trafiłem na wydarzenie w Poznaniu, gdzie uczyli w to grać i się wciągnąłem. Naprawdę bardzo przyjemna karcianka, prosta do zrozumienia ale trudna do wymasterowania, czyli tak, jak powinno być :D Swojski, sarmacko-słowiański klimat gierki również robi swoje.
Na jednym konwencie wygrałam turniej Veto dla początkujących i jako nagrodę oprócz kilku pakietów dostałam m.in. kartę Liberum Veto - gdyby ktoś chciał odkupić okazyjnie ^^

Dziś mieliśmy okazję zagrać wreszcie w "Blood Rage'a" - nową planszówkę od twórcy "Chaosu w Starym Świecie", o której słyszałam wiele dobrego. BR jest imo dużo lepsze od ChwSS: walki są mniej losowe + więcej strategii umożliwiających wygranie (u mnie dzisiaj były to drakkary-kamikaze, zbierające punkty pośmiertnie) + brak Khorne'a rozwalającego czasem cały balans ;)
Wisienką na torcie są figurki - liczne, bardzo zróżnicowane i wykonane po prostu miodzo. Oklaski dla twórców również za świetnie przemyślane pudełko, które pomieściło całą tą zawartość (to jedna z tych nielicznych planszówek, które ZDECYDOWANIE nie sprzedają powietrza).

Poza tym na ogranie czekają jeszcze dwa dodatki do Fireflya: Kalidasa i Blue Sun.

Master of Gorzała

  • Wiadomości: 3100
  • Lewacki głos na Twoim forum
Odp: Ulubione planszówki i karcianki
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 23, 2016, 10:58:47 am »
A ja dzisiaj drugi dzień na GRAnat się wybieram. https://www.facebook.com/events/1120433434659119/
Wczoraj grałem mini turniej w "Prezencik" - karcianka liczbowa w skrócie. Szybka rozgrywka.
Natomiast liznąłem jeszcze "7 cudów świata" - pojedynek. Super gra ekonomiczna. Osobiście wolę ekonomiki dla większej ilości osób, więc skłaniam się ku podstawowej wersji, ale zobaczymy.
Front Zniewolenia Elfiego Ścierwa
Podziemie - Demo Paladyn
Sent ver 0.73 official beta

Kaseven

  • Wiadomości: 369
  • Evil fangirl
Odp: Ulubione planszówki i karcianki
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 18, 2016, 23:54:54 pm »
Już wiem, co chcę na Gwiazdkę. Adrenaline, czyli shootera w formie gry planszowej: https://youtu.be/yTu05xwZ2wQ :D

Kaseven

  • Wiadomości: 369
  • Evil fangirl
Odp: Ulubione planszówki i karcianki
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 12, 2017, 00:26:37 am »
Właśnie wróciłam z ogrywania Star Wars: Rebellion u znajomych - 10/10, imo gra roku! Pierwszy raz od czasu Battlestar: Galactica natrafiłam na planszówkę, która tak dobrze oddaje klimat adaptowanego uniwersum, dla fanów SW pozycja wręcz obowiązkowa.

Gra ma asynchroniczny gameplay: jedna osoba przejmuje kontrolę nad Imperium, druga nad Rebelią. Imperium chce odszukać i zniszczyć bazę Rebelii. Dominuje na mapie, ma od groma potężnych jednostek, z pomocą których sieje terror w galaktyce, ale jest bardzo powolna (biurokracja). Rebelia zaś gra na czas, jednocześnie gryząc Imperium po kostkach - jest jak stado much, od których nie można się odpędzić. Słabych, ale potrafiących wyskoczyć w różnych miejscach na mapie - tu sabotować, tam wzniecić bunt, dyplomacją przeciągnąć na swoją stronę kolejne planety, zniszczyć imperialne statki w trakcie budowy czy wykraść plany Gwiazdy Śmierci.
Gra sprawia wrażenie dobrze zbalansowanej, oferującej wiele sposobów osiągnięcia celu, a jednocześnie nie przytłaczającej nimi (kto grał w Twilight Empire, ten zna ów ból).
Bardzo fajną opcją jest gra w 4 osoby: obydwie strony konfliktu mają wówczas podział ról na generała i admirała, którzy mają inne uprawnienia w zarządzaniu flotą i zasobami, wzajemnie się uzupełniając. Razem z mężem graliśmy Imperium i trochę wdupiliśmy, ale było blisko. Dużo frajdy z tego było.

Jedyne wady, jakie widzę: cena (~400 zł, bo elementów jest sporo) i wkurw, gdy po raz kolejny z rzędu na kościach wypadają puste ścianki :P Poza tym gra jest świetna!

Master of Gorzała

  • Wiadomości: 3100
  • Lewacki głos na Twoim forum
Odp: Ulubione planszówki i karcianki
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 12, 2017, 10:31:22 am »
A ja ze Star Wars, to za kilka dni będę w posiadaniu Star Wars: Carcassone. Hype'd as fuck.

No i zakupiłem 7 cudów świat - pojedynek. Super gra na dwóch. Czaje się na dodatek - Panteon.
Front Zniewolenia Elfiego Ścierwa
Podziemie - Demo Paladyn
Sent ver 0.73 official beta

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Ulubione planszówki i karcianki
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 12, 2017, 15:01:25 pm »
zapomniałem jaki topic otworzyłem i przez chwilę myślałem, że mówisz o tym komputerowym Ka :D Nawet czcionka w logo jest identyczna :P

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Lifu

  • Wiadomości: 234
  • Dunmer
    • Twitch
Odp: Ulubione planszówki i karcianki
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 19, 2017, 19:09:42 pm »
Ja mam kilka słów na temat gier nieco bardziej casualowych :D

Jeśli chodzi o karcianki, na niewielkie spotkania przy piwie świetne są dwie spokrewnione ze sobą gry: List Miłosny (do 4 osób) i Zaginione Dziedzictwo (do 4 osób, z dodatkami do 6 osób). W obydwu grach eliminuje się graczy wykorzystując odpowiednio właściwości różnych kart (na przykład zagrywając Strażniczkę w Liście Miłosnym mamy możliwość odgadnięcia wartości karty na ręce wybranego przeciwnika). W przypadku Listu Miłosnego grę wygrywa osoba, która po wykorzystaniu przez graczy wszystkich kart ze stosu posiada kartę o najwyższej wartości (również drogą eliminacji innych graczy z gry). W Dziedzictwie dochodzi kwestia fazy poszukiwań, podczas której gracze muszą zgadnąć gdzie znajduje się karta o wartości 5 (Zaginione Dziedzictwo). Dodatkowym urozmaiceniem są ruiny - współtworzony przez graczy zestaw zakrytych kart, które nie znajdują się w niczyim posiadaniu. Dodatki do Dziedzictwa wprowadzają nowe warianty zwycięstwa, np. bazujące na liczbie uzyskanych za karty punktów. W obydwu grach zasady są bardzo proste, opisy kart zazwyczaj wystarczają, żeby gracze wiedzieli co robić, wszystkiego idzie się nauczyć podczas jednej rozgrywki.

Z innych prostych gier bardzo miło wspominam Bang! Póki co grałem tylko w wersję z kośćmi, ale jest też wersja karciana. Mówiąc w skrócie - w Bang! gracze mogą grać rolę szeryfa, pomocników szeryfa lub renegatów - nasza wygrana zależy od tego czy będziemy w stanie wydedukować, kto jest po naszej stronie i na kogo powinniśmy kierować nasze ataki, wyrzucane przy pomocy kości, nie ujawniając się przy tym za bardzo.

Nikt wcześniej nie wspomniał o Dixicie. Zastanawiam się czy to przez to, że każdy go zna (odnoszę takie wrażenie, choć sam pierwszy raz zagrałem dopiero niedawno) czy może przez to, że nie jest do końca "pełnoprawną" karcianką czy planszówką, a grą, która bazuje na skojarzeniach, a plansza to w sumie tylko tło do liczenia punktów. Z drugiej strony, jeśli ktoś nie zna, polecam gorąco, karty (grafiki) na których opiera się skojarzenia są wykonane po mistrzowsku.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2017, 19:11:55 pm wysłana przez Lifu »

Bogactwo dla nas, władza dla Beliara!

Kaseven

  • Wiadomości: 369
  • Evil fangirl
Odp: Ulubione planszówki i karcianki
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 15, 2017, 22:56:52 pm »
Nikt wcześniej nie wspomniał o Dixicie.
Bardzo lubię Dixita, ale do tej gry warto często zmieniać towarzystwo, by ludzie nie operowali na tych samych skojarzeniach. Świetną grą dedukcyjną jest również "Tajemnicze domostwo" - tam dzięki obrazom podsyłanym nam przez ducha próbujemy odgadnąć narzędzie i miejsce zbrodni oraz tożsamość mordercy.

Jeżeli komuś znudziła się tradycyjna forma Dixita i szukacie ciekawej alternatywy na większą ilość osób, polecam skombować ją z grą "Tajniacy". Karty z hasłami podmieniamy na dixitowe karty z grafikami i tadam!, mamy zabawną grę imprezową :)

Natomiast List Miłosny jest naszą ulubioną grą - gram w nią z mężem ilekroć czekamy na seans w kinie, w kawiarni, w kolejce w urzędzie itd. Zrobiliśmy sobie własną wersję z kartami a'la Warcraft/Hearthstone (mam jeszcze w planach zrobić wreszcie grę Bloodbounda z klanami Overwatch vs. Team Fortress 2 :P ).
« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2017, 23:01:22 pm wysłana przez Kaseven »

Master of Gorzała

  • Wiadomości: 3100
  • Lewacki głos na Twoim forum
Odp: Ulubione planszówki i karcianki
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 17, 2017, 20:58:16 pm »
!!! Daj grafiki do drukniecia z HSowa wersję Listu.  Błagam.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Front Zniewolenia Elfiego Ścierwa
Podziemie - Demo Paladyn
Sent ver 0.73 official beta

Kaseven

  • Wiadomości: 369
  • Evil fangirl
Odp: Ulubione planszówki i karcianki
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 17, 2017, 21:15:26 pm »
Łap :)
https://www.dropbox.com/s/8fzjd064rmu4o1r/Talia_Hearthstone.pdf?dl=0

Jeśli chciałbyś jakieś inne postacie na kartach, to mogę zedytować.

Master of Gorzała

  • Wiadomości: 3100
  • Lewacki głos na Twoim forum
Odp: Ulubione planszówki i karcianki
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 17, 2017, 22:13:58 pm »
Fantastyczne. A rewers do nich masz, czy po prostu blank?  No i w księciu masz błąd ortograficzny. Ale poza tym genialne.  Na pewno sobie ogarnę, bo w list się zagrywamy z kumplem.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Front Zniewolenia Elfiego Ścierwa
Podziemie - Demo Paladyn
Sent ver 0.73 official beta

Kaseven

  • Wiadomości: 369
  • Evil fangirl
Odp: Ulubione planszówki i karcianki
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 18, 2017, 09:35:22 am »
No i w księciu masz błąd ortograficzny. Ale poza tym genialne.
Zgonię na męża :P

Jako rewersu użyliśmy starych kart do Warcraft TCG, koszulkując je razem z wydrukowanymi (dodatkowe usztywnienie). Czyli gramy w List Miłosny kartami z Hearthstone z rewersem z Warcrafta.

Master of Gorzała

  • Wiadomości: 3100
  • Lewacki głos na Twoim forum
Odp: Ulubione planszówki i karcianki
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 18, 2017, 11:11:16 am »
To będę musiał pokombinować z rewersem do Hsa.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Front Zniewolenia Elfiego Ścierwa
Podziemie - Demo Paladyn
Sent ver 0.73 official beta

Kaseven

  • Wiadomości: 369
  • Evil fangirl
Odp: Ulubione planszówki i karcianki
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 18, 2017, 11:45:00 am »
Grześ przypomniał mi, że dla znajomego raz drukowaliśmy to z rewersem babaczkowym (można podmienić na inny jbc)
(click to show/hide)
Plik ustawiony był tak, że po puszczeniu druku dwustronnego rewers był spasowany z frontem. Poszukam tego po powrocie z pracy, może jeszcze jest gdzieś w odmętach dysku.