Autor Wątek: polska sztuka filmowa - co poszło nie tak?  (Przeczytany 6775 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
polska sztuka filmowa - co poszło nie tak?
« dnia: Grudzień 21, 2013, 11:45:55 am »
czy tylko ja mam wrażenie, że polskie filmy -wbrew temu co się o nich mówi- najlepsze były za PRLu, zaś w wolnej polsce wszystko skończyło się na killerze? czterej pancerni czy kloss nie naginali rzeczywistości bardziej, niż robi to walczący z nazistami Indiana Jones, a było to całkiem niezłe kino przygodowe. Komedie utrzymały się niieco dłużej, ale nawet tu doszliśmy do poziomu "oh karol". Ba, upadliśmy tak nisko, że głupie amerykańskie seriale biją wykonaniem nasze kinowe superprodukcje, a rodzime seriale na wzór amerykańskich (które nigdy nie były specjalnie wysokich lotów) osiągają nowe poziomy dna. Daleko nie szukając, porównać potop z PRLu z Ogniem i mieczem z III RP. Czy jest jakiś ratunek dla kiepskich scenariuszy, ogranych aktorów i tragedii wśród młodych, nie mówiąc o hermetycznym środowisku kolesi wręczających sobie nawzajem nagrody? To kwestia pieniędzy, czy zwykłego dyletanctwa? zapraszam do dyskusji.

Pisze pod wrażeniem wspomnień "układu zamkniętego", który był wszystkim, z czego nabijał się "człowiek z..." (nie, nie wajda, tylko ta komediowa parodia).

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

MuadDib

  • Wiadomości: 1159
Odp: polska sztuka filmowa - co poszło nie tak?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 21, 2013, 12:03:51 pm »
Nie widziałem tego układu zamkniętego - dobre to? A filmy nasze rodzime były dobre w czasach, gdy reżyser/scenarzysta miał jeszcze wyobraźnię, a nie zrzynał z USA. Pamięta ktoś Alternatywy 4 albo Zmienników? :D

Elrath

  • Wiadomości: 641
  • kmdr
Odp: polska sztuka filmowa - co poszło nie tak?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 21, 2013, 12:39:34 pm »
Pamięta ktoś Alternatywy 4 albo Zmienników? :D
Alternatywy 4 to jeden z moich ulubionych seriali komediowych, Bareja miał talent do pokazywania absurdów PRLu, to samo w takim Misiu, którego mogę oglądać za każdym razem jak leci w tv.

Co do innych seriali, które są polskimi wersjami zagranicznych produkcji to jak taką rodzinkę mogę obejrzeć tylko, bo Karolak czasem coś dojebie śmiesznego, to przy innych aż rzygać się chce.
Ale jest też kilka seriali, które osobiście uważam za dobre, m.in. Głęboka Woda, Ranczo (mój drugi ulubiony serial komediowy), Czas Honoru czy ta nowa produkcja Krew z Krwi.

|Mroczny Paladyn Podziemia| |Srebrny Surfer '11| |Przecinak| |Irytator3000|

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: polska sztuka filmowa - co poszło nie tak?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 21, 2013, 13:02:09 pm »
Atrion - dobre jak chcesz się pośmiać. JA wiem, że hisstoria optimusa była smutna, ale ten film to takie propagandowe gówno pewnych określonych sfer wpływów, że się słabo robi jak to się ogląda

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Master of Gorzała

  • Wiadomości: 3100
  • Lewacki głos na Twoim forum
Odp: polska sztuka filmowa - co poszło nie tak?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 21, 2013, 13:55:55 pm »
Im bardziej męczeński film u nas tym lepiej. A najlepiej ekstra martyrologia Polski i masz gotowy "Hit".

No i tak wygląda u nas Polski Breaking Bad http://www.youtube.com/watch?v=1tib2RcvbIc
Front Zniewolenia Elfiego Ścierwa
Podziemie - Demo Paladyn
Sent ver 0.73 official beta

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: polska sztuka filmowa - co poszło nie tak?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 26, 2013, 18:25:35 pm »
oglądałem fragmenty tego nowego potopu (czytaj oglądano go pokój obok i co jakiś czas wchodziłem, to kilka scen obejrzałem) - serio nie rozumiem co poszło nie tak. Kostiumy, gra, aktorzy, efekty, budżet, wszystko na miejscu, jest nawet zgodność z książkowym pierwowzorem, a dziś? Dziś to nawet już się czegoś takiego nie próbuje, tylko albo męczeńskie smęty, albo głupia komedia (kiedyś trzymały poziom), albo komedia romantyczna która nie jest ani romantyczna ani nie jest komedią, bo to to samo co mamy w serialach, tylko męczy nas półtorej godziny zamiast pięciu sezonów.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Arim

  • Wiadomości: 1175
  • Mortal Wombat
Odp: polska sztuka filmowa - co poszło nie tak?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 26, 2013, 18:59:19 pm »
U nas się idzie po najmniejszej linii oporu, czyli robi się:

a) Ekranizacje lektur szkolnych - Zysk ze sprzedaży biletów wśród szkół
b) Patriotyczno-martyrologiczne - Tak jak wyżej szkoły na to chodzą, dofinansowanie od państwa i plus w recenzjach za sam temat, tu doskonały przykład "Katynia"
c) Komedie romantyczne ze "znanymi" polskimi "aktorami" - Taka papka, o prostej fabule, która pomimo że jest przeważnie gniotem pierwszej wody, zawsze na siebie zarobi. Musi występować ktoś w stylu Szyca, Karolaka, Adamczyka.

Kiedyś mieliśmy świetne komedie typu Seksmisji, Misia, Samych Swoich, a współcześnie Killera czy Chłopaki nie płaczą. Trafiały się niezłe sensacja jak Psy, dramaty jak choćby Człowiek z Żelaza, a teraz jest totalna kicha i nie zanosi się, aby coś się miało w tym względzie zmienić.

"Ta część lenna, utrzymuje się z garbarstwa. Jest to po prostu centrum całego garbarstwa, na którym można dość sporo zarobić. Co prawda, ludzie w prowincji utrzymują się jeszcze z innych wyrobów, ale garbarstwo jest najbardziej rozpowszechnione."

Podziemie

Damiano_gt

  • Wiadomości: 1858
  • Xqwzts
Odp: polska sztuka filmowa - co poszło nie tak?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 26, 2013, 21:13:43 pm »
Nie mamy dobrego kina? Przecież "Sala samobójców" to niezrównane arcydzieło polskiej kinematografii. :D
Klasztor - Fechtmistrz

Arim

  • Wiadomości: 1175
  • Mortal Wombat
Odp: polska sztuka filmowa - co poszło nie tak?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 27, 2013, 08:14:55 am »
Cytuj
Przecież "Sala samobójców" to niezrównane arcydzieło polskiej kinematografii. :D

Podobnie jak "Galerianki" z kultowym już tekstem "kup mi jeansy, to zrobię ci loda" :D

"Ta część lenna, utrzymuje się z garbarstwa. Jest to po prostu centrum całego garbarstwa, na którym można dość sporo zarobić. Co prawda, ludzie w prowincji utrzymują się jeszcze z innych wyrobów, ale garbarstwo jest najbardziej rozpowszechnione."

Podziemie

Wixu

  • Wiadomości: 142
Odp: polska sztuka filmowa - co poszło nie tak?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 27, 2013, 10:49:12 am »
W tym semestrze chodzę na Akademię Polskiego Filmu obejmującą tytuły z lat 70. i 80. Czuje się w powietrzu, że to filmy znamienne dla naszej historii i kultury. Smutne jest to, że w obecnych czasach nikt nie wyłożyłby kasy na filmy pokroju Szpitala przemienienia czy Ziemię obiecaną. A szkoda.

edit: Co do Ziemi obiecanej to może zrobiliby nową wersję, bo "szkoły przyjdą".  ;D

xilk

  • Wiadomości: 848
  • Deszczowy Sługa Chaosu
Odp: polska sztuka filmowa - co poszło nie tak?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 27, 2013, 10:57:42 am »
Powiem tak, faktycznie dobre polskie kino skończyło się na epoce PRLu. Niestety obecnie potrafią robić tylko beznadziejne komedie romantyczne i byle jakie seriale-telenowele.

Naprawdę nieliczne są produkcje, z których można się pośmiać. A nawet i te dobre seriale po kilku sezonach tracą na ikrze. Wtedy z dobrego serialu robi się kolejne serie, gdzie wątki/motywy są powtarzane, a scenarzyści nie pamiętają, co napisali w pierwszych seriach (ręce opadają czasem).

Do tego nagłośnienie coś szwankuje w polskiej telewizji i filmach. Ciężko znaleźć nowszą piosenkę kabaretową, w której muzyka nie zagłusza większości tekstu śpiewanego przez kabareciarza. A w filmach? Scena w dyskotece, gdzie słyszysz "bum, umc, bum, umc", a bohaterowie wrzeszczą, a i tak nic nie słyszysz z tego co mówisz. To już reklamy są cichsze od tej muzyki z filmowej dyskoteki...
Deszczowy samotnik ŚP
Anioł Śmierci Podziemia


Damiano_gt

  • Wiadomości: 1858
  • Xqwzts
Odp: polska sztuka filmowa - co poszło nie tak?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 17, 2014, 09:31:15 am »
Wspomnę jeszcze o serialach - dobija mnie to, że są one wielosezonowe. Jeszcze trzy sezony człowiek by przełknął, ale wielu twórców nie potrafi zakończyć serialu z godnością i produkują non stop nowe serie, coraz bardziej obniżając wartość danego tytułu. Jedyny serial jaki znam, a który zakończył się po trzeciej, najsłabszej serii to "Pitbull". Kiedyś znałem dwa - gdy kończył się czwarty, najsłabszy sezon "Rancza", pokazano nawet scenę, w której fabularnie pożegnano się z widzami. Padły nawet świetne słowa, że za mało to niedobrze, ale za dużo też niedobrze, że umiar trzeba znać i wiedzieć, kiedy skończyć. Rewelacja. A za dwa lata premiera kolejnej serii. :|

Zresztą kiedyś potrafiono wyprodukować pancerniaków i Klossa, które miały jedną serię, a mimo to są uważane za rewelacyjne, choć propagandowe seriale. Mało tego! W Niemczech nawet wydano pancernych na DVD. A wydaje mi się, że to jest klucz do ewentualnego eksportu - niewielką ilość odcinków szybciej się obejrzy i widz chętniej sięgnie po to niż po wielosezonową produkcję.

Pomijam istnienie naszych czołowych seriali, które mają czterocyfrową liczbę odcinków, bo to sprawa wręcz wstydliwa.
Klasztor - Fechtmistrz

Wixu

  • Wiadomości: 142
Odp: polska sztuka filmowa - co poszło nie tak?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 17, 2014, 13:32:31 pm »
Kasa, misiu, kasa.

A wracając do filmów. W czasach PRL reżyserzy mieli ogromną chęć pokazania wrogiego im systemu, jednocześnie omijając, nieraz szczelną, cenzurę. Praktycznie każdy znamienny film porusza poważne tematy i wydaje mi się, że te "weselsze" przechodziły bez echa. Ale! Nawet jeśli nieliczne z tych filmów rzekomo były komediami, to i tak w pewien sposób dotykały komuny - na przykład Seksmisja. Więc dało się bawić widza, ale i gdzieś przemycić coś poważniejszego.
Ostatnio widziałem "Wojna światów - nastepne stulecie" Piotra Szulkina. I napiszę tak: mimo tego, że Marsjan grają dzieci w puchowych kurtkach, pomalowane spray'em na srebrno, to klimatycznie i fabularnie ten film jest świetny. Więc nie potrzeba było wielkich efektów specjalnych, by zrobić, w tym przypadku, sci-fi.

Niby komuny już nie ma, ale Polacy wciąż mają z czym walczyć! Więc czemu powstają same gówna, a tylko nieliczne filmy trzymaja poziom - na przykład Pokłosie? Dość powiedzieć, że Pasikowski zbierał wiele lat kasę na ten film, przy czym jakieś tvnowska produkcja z Karolakiem w roli głównej, finansowana jest "ot tak". Smutne to.

Antybristler

  • Wiadomości: 44
  • Świat bez żółwi byłby dużo mniej żółwiowy...
Odp: polska sztuka filmowa - co poszło nie tak?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 17, 2014, 17:05:13 pm »
Cytuj
Pomijam istnienie naszych czołowych seriali, które mają czterocyfrową liczbę odcinków, bo to sprawa wręcz wstydliwa.
Każdy nazywa je serialami, nawet twórcy, a definicji serialu nie spełniają. Opery mydlane, ot co.

Master of Gorzała

  • Wiadomości: 3100
  • Lewacki głos na Twoim forum
Odp: polska sztuka filmowa - co poszło nie tak?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 06, 2014, 17:45:23 pm »
No, to teraz wszyscy do kin na Kamienie na Szaniec. Martyrologia+IIWŚ+lektura i mamy gotowy hit na miarę XXI wieku. D:
Front Zniewolenia Elfiego Ścierwa
Podziemie - Demo Paladyn
Sent ver 0.73 official beta