Autor Wątek: rycerz kontra samuraj  (Przeczytany 26235 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

TheFlood

  • Wiadomości: 439
Odp: rycerz kontra samuraj
« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 06, 2014, 12:47:23 pm »
No cóż, nie jestem oczywiście absolutnym autorytetem, ale z tego co wiem, to nie da się potwierdzić bojowej funkcji pancerzy z brązu. Ozdobne, być może, to całkiem możliwe. Ale bojowe? To bez sensu. Znaleziska interpretowane jako elementy pancerza są bardzo, bardzo rzadkie. Hełm w całej Europie jest, z tego co wiem, tylko jeden - ten z tego artykułu. Gościu pisze, że widzi na nim ślady ciosów i że jest bardzo duży, co sugeruje, że była pod nim jakaś skórzana, amortyzująca podkładka. Tylko... Ja miałem o nim na wykładach i profesor twierdził coś dokładnie odwrotnego - że jest zdecydowanie za mały na ludzką głowę, jeśli miałaby owa podkładka się w nim znajdować. Do tej drugiej opinii skłaniam się z jednego powodu - otóż psor, pokazał nam zdjęcie hełmu razem z miarką, co pozwalało to ocenić samemu. Autor artykułu tego nie robi.

Oczywiście rzadkość "pancerzy" brązowych w Europie północnej można wyjaśnić łatwo - jak wiadomo, Celtowie i Germanie raczej szli do boju nago, co najwyżej tylko z tarczą (które, jako drewniane, zachowują się bardzo rzadko i bodajże Anglicy mają w swoich zbiorach jedną czy dwie odkryte w torfach.

Natomiast nie wiem dokładnie jak rzecz ma się w Grecji. Nagolenniki brązowe chyba się zdarzały, tak samo karwasze, ale o pełnym napierśniku nigdy nie słyszałem. Zresztą, Dorowie, tj. trzecia fala migracji (Po Jonach i Achajach), ok. 1100 BC, znali już obróbkę żelaza. Tak więc Spartanie pod Termopilami w 480 BC pewnie posiadali jak najbardziej żelazne uzbrojenie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2014, 12:50:57 pm wysłana przez TheFlood »

KrzysheK

  • Wiadomości: 76
  • XI
Odp: rycerz kontra samuraj
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 23, 2014, 23:21:40 pm »
Ależ mnie kusiło żeby dorzucić swoje 5 groszy tutaj... no i niech tak będzie.

Jeśli wrócić do meritum tematu to nie da się jednoznacznie wskazać zwycięzcy. Minimalną przewagę dałbym japońcom ze względu na szybkość i lżejszy pancerz, w którym mniej się meczy. Typuląc do walki "klasycznego" rycerza z popularnym europejskim longswordem vs samuraj z kataną to jest problem. Rycerz będzie wolniejszy i to znacznie, więc trafienie krytyczne jest trudne. Z drugiej strony mamy samuraja z bronią która niekoniecznie służy do wymiany ciosów a do zabijania jednym góra dwoma cięciami. Karana czy też tachi ni cholery nie przebije się przez płytówkę i kolczugę. Longsword owszem skrzywdzi japońca ale najpierw musi dobrze trafić. W upalny dzień najpewniej wygrałby samurai i dostałby na obiad duszoną parówę.
Królewski Rzemieślnik

MaxRyder

  • Wiadomości: 319
  • Za każdą wielką fortuną kryje się zbrodnia.
Odp: rycerz kontra samuraj
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 24, 2014, 00:33:51 am »
Odpowiedź jest prosta, samuraj. Nie od dziś wiadomo, że posiadali bardzo dobre wyposażenie i umieli z niego korzystać. Byli zwinni i szybcy dzięki lekkiemu pancerzowi, po drugie pochodzili z Japonii.
"nie mogę schudnąć ;((( opierdolę se kebaba ze smuteczku" i zwały na udach i odparzona cipa nie znikają. ~zimak

Nederland

  • Wiadomości: 844
Odp: rycerz kontra samuraj
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 24, 2014, 01:41:39 am »
po drugie pochodzili z Japonii.
To zaleta?
Every time I rise I see you falling
Can you find me space inside your bleeding heart?

MaxRyder

  • Wiadomości: 319
  • Za każdą wielką fortuną kryje się zbrodnia.
Odp: rycerz kontra samuraj
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 24, 2014, 06:11:25 am »
po drugie pochodzili z Japonii.
To zaleta?

Oczywiście, że tak.
"nie mogę schudnąć ;((( opierdolę se kebaba ze smuteczku" i zwały na udach i odparzona cipa nie znikają. ~zimak

Fenrir

  • Wiadomości: 890
Odp: rycerz kontra samuraj
« Odpowiedź #65 dnia: Luty 24, 2014, 07:32:39 am »
A rycerz miał bardzo dobre wyposażenie, pancerz, który ciężko było przebić i o dziwo umieli z nich korzystać.  Tak btw. to jesteś fanboyem Japonii?
Poszukiwacz Podziemia
               
Treser Podziemnych Bestii

MaxRyder

  • Wiadomości: 319
  • Za każdą wielką fortuną kryje się zbrodnia.
Odp: rycerz kontra samuraj
« Odpowiedź #66 dnia: Luty 24, 2014, 07:56:06 am »
Chyba tak, Japonia wydaje mi sie ciekawsza niz Europa... Przez samą kulturę po anime i mangę.

Wyslane z Nokia E6
"nie mogę schudnąć ;((( opierdolę se kebaba ze smuteczku" i zwały na udach i odparzona cipa nie znikają. ~zimak

Endaron

  • Wiadomości: 321
  • I tyle
Odp: rycerz kontra samuraj
« Odpowiedź #67 dnia: Luty 24, 2014, 16:13:04 pm »
Myślałem, że mówimy o samuraju w zbroi, a nie nindży na golasa. Według was samuraj to taki co będzie biegał wokół rycerza bez zmęczenia, aż ten sam padnie. Polecam przeczytać wcześniejsze posty Fluda.

Fenrir

  • Wiadomości: 890
Odp: rycerz kontra samuraj
« Odpowiedź #68 dnia: Luty 24, 2014, 17:47:50 pm »
Chyba tak, Japonia wydaje mi sie ciekawsza niz Europa... Przez samą kulturę po anime i mangę.

Wyslane z Nokia E6

Czyli nie ma co brać twoich argumentów pod uwagę.
Poszukiwacz Podziemia
               
Treser Podziemnych Bestii

MaxRyder

  • Wiadomości: 319
  • Za każdą wielką fortuną kryje się zbrodnia.
Odp: rycerz kontra samuraj
« Odpowiedź #69 dnia: Luty 24, 2014, 18:09:37 pm »
Chyba tak, Japonia wydaje mi sie ciekawsza niz Europa... Przez samą kulturę po anime i mangę.

Wyslane z Nokia E6

Czyli nie ma co brać twoich argumentów pod uwagę.

Raczej tak.
"nie mogę schudnąć ;((( opierdolę se kebaba ze smuteczku" i zwały na udach i odparzona cipa nie znikają. ~zimak

Arim

  • Wiadomości: 1175
  • Mortal Wombat
Odp: rycerz kontra samuraj
« Odpowiedź #70 dnia: Luty 24, 2014, 18:11:14 pm »
Cytuj
Raczej tak.

Wysłane z...? Chyba zapomniałeś o czymś :o

"Ta część lenna, utrzymuje się z garbarstwa. Jest to po prostu centrum całego garbarstwa, na którym można dość sporo zarobić. Co prawda, ludzie w prowincji utrzymują się jeszcze z innych wyrobów, ale garbarstwo jest najbardziej rozpowszechnione."

Podziemie

MaxRyder

  • Wiadomości: 319
  • Za każdą wielką fortuną kryje się zbrodnia.
Odp: rycerz kontra samuraj
« Odpowiedź #71 dnia: Luty 24, 2014, 18:17:35 pm »
Cytuj
Raczej tak.

Wysłane z...? Chyba zapomniałeś o czymś :o

Tym razem wysłałem z komputera, więc można się przyczepiać do błędów, braku polskich liter, kropek, przecinków itp.

Ale mogę dodać...

(click to show/hide)
"nie mogę schudnąć ;((( opierdolę se kebaba ze smuteczku" i zwały na udach i odparzona cipa nie znikają. ~zimak

KrzysheK

  • Wiadomości: 76
  • XI
Odp: rycerz kontra samuraj
« Odpowiedź #72 dnia: Luty 24, 2014, 19:05:46 pm »
Samurai to nie ninja. Ma zbroję lżejszą fakt faktem niż płytówka z kolczugą, ale nie lekką jak bokserki. Mimo wszystko na pewno ma przewagę nad rycerzem jeśli idzie o mobilność i możliwość prowadzenia dłuższej walki. Ale wszystko ma swoje wady i zalety jak już pisałem
Królewski Rzemieślnik

Nederland

  • Wiadomości: 844
Odp: rycerz kontra samuraj
« Odpowiedź #73 dnia: Luty 25, 2014, 01:05:46 am »
Oczywiście, że tak.
Oczywiste jest to, że jaja sobie robisz. Narodowość może mieć coś do rzeczy co najwyżej wtedy, gdy mowa o ping-pongu, badmintonie czy łyżwiarstwie szybkim.
Every time I rise I see you falling
Can you find me space inside your bleeding heart?

Fenrir

  • Wiadomości: 890
Odp: rycerz kontra samuraj
« Odpowiedź #74 dnia: Luty 25, 2014, 17:50:44 pm »
Miecz półtora ręczny mógł być znacznie szybszy od katany głównie ze względu na to, że katana nie była wyważona na rękojeści co znacznie utrudnia manewrowanie.
Poszukiwacz Podziemia
               
Treser Podziemnych Bestii