Autor Wątek: informacje ogólne  (Przeczytany 3938 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
informacje ogólne
« dnia: Sierpień 17, 2013, 22:13:33 pm »
Witamy na nowym subforum „Biblioteka Świętego Przymierza”. Jak sama nazwa wskazuje zebrane będzie na nim wszystko to, co dotyczy tak zwanego lore (czyli po prostu świata przedstawionego: jego historii, organizacji, postaci), zarówno poszczególnych zakonów jak i całego ŚP. Umieszczone tu tematy możecie traktować jako swego rodzaju rozdziały podręcznika do gry RPG.

Podstawowe pytanie, które zwykle ciśnie się na usta – „po co to?”. Cóż, po pierwsze, jest to przydatne przy wszelkich większych projektach takich jak Wojny Bogów, gdzie niekonsekwencja po prostu razi i wprowadza chaos do opowieści. Po drugie są takie osoby, które chcą wiedzieć jak poprawnie opisywać zarówno swój, jak i cudzy zakon. Po trzecie wreszcie nadaje to całemu uniwersum pewnej głębi i najzwyczajniej w świecie zwykle fajnie się to czyta.

Jest też druga kwestia, która pogrzebała zarówno Salvetarion jak i Dolinę Trzech Bóstw – „pojawia się to znikąd i nagle muszę się dostosować, pocałujcie mnie gdzieś”. Tyle że.. to co się tu pojawi nie jest dla nikogo obligatoryjne (z niewielkimi wyjątkami, o czym dalej). Cała biblioteka jest raczej zbiorem wskazówek niż narzuconym systemem którego należy się ściśle trzymać. No chyba, że organizator konkursu , sesji lub wyprawy doda w regulaminie punkt „obowiązuje przestrzeganie zasad zebranych w bibliotece” – wtedy ma prawo wyciągać konsekwencje od nieprzystosowanych (np. obniżając punktację w konkursie). A jak komuś ten dodany punkt się nie spodoba.. nikt do udziału nikogo nie zmusza, nie?

A teraz kwestie szczegółowe:
Jak już wspomniałem na początku – subforum przeznaczone jest tylko na kwestie lore. Sesje, konkursy czy wyprawy dalej odbywają się na TN. Biblioteka ma za zadanie jedynie zebrać wszystkie informacje w jednym miejscu.
Po drugie – by uniknąc burdelu i samowolki, każdy zakon otrzymuje jeden przyklejony temat „spis treści”, gdzie umieszcza linki do wszystkich swoich tematów umieszczonych na subforum wraz z krótkim opisem dokąd prowadzą i co opisują. Ułatwi to wszystkim życie, gdy nie będzie trzeba przebijać się przez całą bibliotekę w poszukiwaniu jednego wątku o lennie.

No i na koniec – jak już wspomniałem, są tylko trzy zasady dotyczące wszystkich bez wyjątku.

   1. uniwersum ŚP to uniwersum ŚP. Nie mieszamy do niego żadnych xardasów, bezimiennych, czy Gornów, nie płyniemy na wycieczki do Khorinis czy Myrtany, nie teleportujemy się do Sigil - ŚP to dziura w wieloświecie, można w nią wpaść, z wyjściem gorzej. Tak więc nawet jeśli pochodzimy z nordmaru, rodzinnych stron więcej nie uświadczymy.
   2. Jeśli przedstawiamy kogoś z ŚP obowiązuje nas to, co sam umieścił o sobie w przyklejonym temacie „kim jesteś-postać fantasy”. Staramy się nie mieszać charakteru „w realu”, tylko opisywać to, co jest na karcie postaci (vide spokojny na co dzień Ned, a furiat wg opisu).
   3. Oficjalnym dla ŚP jest tylko to, co widać na mapach poszczególnych zakonów i/lub mapie ŚP. Możecie sobie pisać o wyprawach poza morze na południu, opisywać ich mieszkańców, ale (przy najmniej na razie) nie ma szans by takie coś zostało uznane za obowiązujące dla wszystkich.

By lepiej to wyjaśnić, posłużę się cytatem z mojej rozmowy z WMO, gdzie najlepiej udało mi się to wszystko przedstawić.
(click to show/hide)

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!