Autor Wątek: Oko w Oko  (Przeczytany 157008 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Kassler

  • Wiadomości: 324
  • Kassler schmeckt gut.
Odp: Oko w Oko
« Odpowiedź #360 dnia: Grudzień 08, 2013, 13:19:32 pm »
Zanim ktokolwiek wysunie pretensje co do poziomu zadawanych pytań, ich nadmiernej szczegółowości lub jakiejkolwiek innej, jego zdaniem negatywnej cechy, niech przejrzy logi z pojedynków lub przybędzie na jeden z nich i zobaczy go na własne oczy. Od początku sezonu Actman, Barneyek i ja staraliśmy się, żeby trzymały one pewien specyficzny poziom trudności, ale w sposób umiarkowany zmuszały zawodników do "wykuwania na pamięć" wiedzy o grze. Przytaczane przez Arima czy Damiano przykłady są wprost absurdalne i naturalnie wynikają z ich niemalże zerowego  zaangażowania w atrakcję (nawet w formie przeglądania zapisów z walk), co można im wybaczyć, bo nikt nikogo na siłę nie zaprasza.
Wielokrotnie po zakończeniu walki Actman czy ja pytaliśmy zawodników i widzów o ich opinię w sprawie pytań. W znacznej większości przypadków była ona pozytywna. Nie szerzcie więc wyimaginowanych stereotypów, nie mając zielonego pojęcia o stanie rzeczy. Może takie patologie zdarzały się w poprzednich sezonach, ale w tym - na pewno nikt nie przesadził.

Widoczne jest, że obecna formuła pojedynków oficjalnych nie sprawdza się w nowych realiach, jakie nastąpiły po przeprowadzce z Gothic Site. Fajnie, że xilk ma już jakieś nowe zamysły. Moim zdaniem Gothic jest pokaźnym kawałkiem gliny, z którego można by jeszcze sporo ulepić. Nikt nie wydrze z ludzi pewnego sentymentu do tej serii, jakkolwiek byłaby martwa i nierokująca. Obecny sezon miał wzloty i upadki, ale w znacznej mierze - powodziło się. Nieraz na kanale była nawet dziesięcioosobowa widownia, problemy z kadrami też przecież nie pojawiały się za każdym razem. Jedno jest pewne - przeprowadziliśmy pewien eksperyment, jak to się sprawdzi na RPGCenter, i otrzymaliśmy prawie oczywiste wnioski.

Co zrobić?
Chyba najlepiej byłoby odciąć całą pompatyczną otoczkę i zrównać pojedynki z Gothica z pojedynkami z innych serii RPG. Wprowadzić formę ligi, jak przy tej Wiedźminowskiej. Może pomyśleć nad quizami, o czym wspominał xilk. Mamy o tej grze taką wiedzę, że ot takie wyrzucenie tego do kosza byłoby znacznym marnotrawstwem.

Wielki Klasztor - Wtajemniczony

Arim

  • Wiadomości: 1175
  • Mortal Wombat
Odp: Oko w Oko
« Odpowiedź #361 dnia: Grudzień 08, 2013, 13:31:05 pm »
Cytuj
Przytaczane przez Arima czy Damiano przykłady są wprost absurdalne i naturalnie wynikają z ich niemalże zerowego  zaangażowania w atrakcję (nawet w formie przeglądania zapisów z walk), co można im wybaczyć, bo nikt nikogo na siłę nie zaprasza.


Z całym szacunkiem ale cytaty typu:
"Dlatego potrzebujemy wielu ludzi do pilnowania naszych zapasów."
"Wygląda na to, że mamy w mieście kilku złodziei, którzy okradają bogaczy."
"To przez nie musieliśmy zrezygnować z wydobycia w paru jaskiniach."

Są totalnie nie do przejścia dla normalnego człowieka, który gra, a nie uczy się gry na pamięć. Przykro mi, ale to jest poziom, który wyklucza udział przeciętnego człowieka.

Cytuj
Wielokrotnie po zakończeniu walki Actman czy ja pytaliśmy zawodników i widzów o ich opinię w sprawie pytań.

Dla mnie logiczne jest, ze dla człowieka uczącego się gry na pamięć lepsze będą trudne pytania, aby mógł się wykazać swoją wiedzą.

Cytuj
Mamy o tej grze taką wiedzę, że ot takie wyrzucenie tego do kosza byłoby znacznym marnotrawstwem.

I to jest argument, który opisywałem wyżej, jak ktoś stracił tyle czasu na nauke gry na pamięć to szkoda mu, aby to przepadło.

Cytuj
Moim zdaniem Gothic jest pokaźnym kawałkiem gliny, z którego można by jeszcze sporo ulepić.

Formuła Gothica już się całkowicie wyczerpała, niestety nie jest to jakoś niezwykle rozbudowane uniwersum, aby bawić się nim w nieskończoność. Jeżeli chcemy zainteresować ewentualnych, nowych userów trzeba rozszerzyć ilość tytułów.

"Ta część lenna, utrzymuje się z garbarstwa. Jest to po prostu centrum całego garbarstwa, na którym można dość sporo zarobić. Co prawda, ludzie w prowincji utrzymują się jeszcze z innych wyrobów, ale garbarstwo jest najbardziej rozpowszechnione."

Podziemie

Damiano_gt

  • Wiadomości: 1858
  • Xqwzts
Odp: Oko w Oko
« Odpowiedź #362 dnia: Grudzień 08, 2013, 13:39:43 pm »
Przytaczane przez Arima czy Damiano przykłady są wprost absurdalne i naturalnie wynikają z ich niemalże zerowego  zaangażowania w atrakcję (nawet w formie przeglądania zapisów z walk), co można im wybaczyć, bo nikt nikogo na siłę nie zaprasza.
Napisałem wyraźnie - kiedyś. Jak nie wierzysz, to zapytaj Senta, albo Moga, bo to było słynne pytanie jeszcze zanim pojawiłem się w ŚP.
Klasztor - Fechtmistrz

Master of Gorzała

  • Wiadomości: 3100
  • Lewacki głos na Twoim forum
Odp: Oko w Oko
« Odpowiedź #363 dnia: Grudzień 08, 2013, 13:56:59 pm »
Napisałem wyraźnie - kiedyś. Jak nie wierzysz, to zapytaj Senta, albo Moga, bo to było słynne pytanie jeszcze zanim pojawiłem się w ŚP.
Nie mam pojęcia o czym ten człowiek chromoli. Za moich czasów pytaliśmy o to jak ma na imię Gomez.
Front Zniewolenia Elfiego Ścierwa
Podziemie - Demo Paladyn
Sent ver 0.73 official beta

Damiano_gt

  • Wiadomości: 1858
  • Xqwzts
Odp: Oko w Oko
« Odpowiedź #364 dnia: Grudzień 08, 2013, 14:02:35 pm »
Pytanie o imię Gomeza to już moje czasy - czasy "kiepskich pojedynków z kiepskim poziomem, w których uczestnicy nie potrafili w przeciągu dziesięciu sekund wymienić wszystkich cieni wraz z ich codziennymi zajęciami".
Klasztor - Fechtmistrz

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Oko w Oko
« Odpowiedź #365 dnia: Grudzień 08, 2013, 16:30:21 pm »
Przytaczane przez Arima czy Damiano przykłady są wprost absurdalne i naturalnie wynikają z ich niemalże zerowego  zaangażowania w atrakcję (nawet w formie przeglądania zapisów z walk), co można im wybaczyć, bo nikt nikogo na siłę nie zaprasza.
niestety potwierdzam, są tyleż absurdalne co prawdziwe. Co prawda już sami zawodnicy na niektóre z nich się burzyli, ale to obrazuje problem (to o grzyby bodaj Dungera było)

Cytuj
Wielokrotnie po zakończeniu walki Actman czy ja pytaliśmy zawodników i widzów o ich opinię w sprawie pytań. W znacznej większości przypadków była ona pozytywna. Nie szerzcie więc wyimaginowanych stereotypów, nie mając zielonego pojęcia o stanie rzeczy. Może takie patologie zdarzały się w poprzednich sezonach, ale w tym - na pewno nikt nie przesadził.
tu arim ma po części rację - tzn wychodzi ze złych przesłanek (fakt, czasem zawodnikom przeszkadza jak za łatwe, ale dlatego że za łatwe, a nie że mają być trudne tylko po to by utrudnić nowym), ale geeneralnie ma rację, że pytać to się powinno tych co nie walczą, jeśli zamierza się ich zachęcić.

Cytuj
Widoczne jest, że obecna formuła pojedynków oficjalnych nie sprawdza się w nowych realiach, jakie nastąpiły po przeprowadzce z Gothic Site. Fajnie, że xilk ma już jakieś nowe zamysły. Moim zdaniem Gothic jest pokaźnym kawałkiem gliny, z którego można by jeszcze sporo ulepić. Nikt nie wydrze z ludzi pewnego sentymentu do tej serii, jakkolwiek byłaby martwa i nierokująca. Obecny sezon miał wzloty i upadki, ale w znacznej mierze - powodziło się. Nieraz na kanale była nawet dziesięcioosobowa widownia, problemy z kadrami też przecież nie pojawiały się za każdym razem. Jedno jest pewne - przeprowadziliśmy pewien eksperyment, jak to się sprawdzi na RPGCenter, i otrzymaliśmy prawie oczywiste wnioski.
obawiam sie, ze nowe realia nie maja tu nic do rzeczy i na GSie byloby dokladnie to samo (co widać po oszołamiających 4 postach dziennie).

Cytuj
Co zrobić?
Chyba najlepiej byłoby odciąć całą pompatyczną otoczkę i zrównać pojedynki z Gothica z pojedynkami z innych serii RPG. Wprowadzić formę ligi, jak przy tej Wiedźminowskiej. Może pomyśleć nad quizami, o czym wspominał xilk. Mamy o tej grze taką wiedzę, że ot takie wyrzucenie tego do kosza byłoby znacznym marnotrawstwem.
raczej zasugerowałbym swoją lub xilka formułę, bo ta królewsko-wiedźmińska imho średnio się sprawdza, jest równie sztywna jak oficjale.
I nie jest co chwilę odświeżana nowym postem, który daje złudzenie ruchu, bo Klimek zażyczył sobie logów na PW. To jedna z przyczyn, być może ważniejsza niż sama formuła ligi. /W7
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2013, 16:59:07 pm wysłana przez Testoviron »

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Klimek

  • Wiadomości: 275
Odp: Oko w Oko
« Odpowiedź #366 dnia: Grudzień 08, 2013, 17:49:24 pm »
Cytat: W7
I nie jest co chwilę odświeżana nowym postem, który daje złudzenie ruchu, bo Klimek zażyczył sobie logów na PW. To jedna z przyczyn, być może ważniejsza niż sama formuła ligi. /W7
Ale płacz.
To nie jest żadna przyczyna, jeśli ludziom nie chce się nawet na irc wbijać, to jest to ich wina (bo się wpisali a niektórym nie chce się na PW odpisać nawet, a nawet jak odpiszą to i tak nie wbijają na irka chociażby po to, aby poszukać przeciwników) a nie wina złego Klimka, który zażyczył sobie logów na PW. Ci którym się chciało, to już walki między sobą stoczyli, zostali tylko ci, którym się nie chce. Więc wątpię, aby tu coś do rzeczy miała "zła organizacja" eventu, bo ewidentnie widać, że to uczestnicy nie za bardzo mają chęć się dalej bawić. Ale przecież nie będę nikogo zmuszał do zabawy, odechciało się, to co zrobić? Najwyżej osty poleco.

I już tak Sent nie płacz o tej "królewsko-wiedźmińskiej" lidze, bo to nie jest żadna królewska liga, tylko liga dla całego przymierza, więc nie rozumiem twojego żalu do nas.
Czy nie odczuwasz pragnienia wolności każdego dnia? Nie czujesz, jak z każdą godziną pragnienie to staje się silniejsze? Pozwól mu pokierować twoim duchem! Czy wiesz, co robisz, próbując zagłuszyć w sobie ten głos? Wyrzekasz się swojej duszy, wyrzekasz się samego siebie! Nie pozwól, by strach tobą kierował. Uwolnij się! Przejrzyj na oczy! Śniący zbudzi się pewnego dnia, wyzwoli swoich poddanych i strąci niewiernych w najczarniejsze czeluści piekieł! Znikną z tego świata jak nieczystości spłukane przez deszcz. Będą błagać o litość, ale wtedy będzie już dla nich za późno. Wtedy zapłacą cenę. Zapłacą ją własną krwią... i własnym życiem!

xilk

  • Wiadomości: 848
  • Deszczowy Sługa Chaosu
Odp: Oko w Oko
« Odpowiedź #367 dnia: Grudzień 08, 2013, 18:23:47 pm »
Postaram się zobrazować w najbliższym czasie moją propozycją tych "quizów" na IRCu, może uda mi się na początku nadchodzącego tygodnia.

Co do poziomu pytań w obecnych oficjalach, to nie mam do nich zastrzeżeń. Cytaty, jak cytaty. Niestety dawno nie grałem w Gothica, słuchając dialogów, a tak je najczęściej zapamiętuję.
Deszczowy samotnik ŚP
Anioł Śmierci Podziemia


Murtag

  • Wiadomości: 247
Odp: Oko w Oko
« Odpowiedź #368 dnia: Grudzień 08, 2013, 18:29:31 pm »
Liga ma być zamknięta z tego względu, że to ma być LIGA, a nie kilkumiesięczny Dzień Gladiatora, no i też żeby nie było płaczu, że temu udało się stoczyć więcej pojedynków, a tamtemu mniej. Wszyscy będą pod tym względem równi i każdy stoczy określoną ilość walk. Co to za problem?
Przekonasz się co to za problem, jak będziesz biegał za uczestnikami i męczył ich, żeby wykorzystali wszystkie walki. Ale jeśli lubisz sobie utrudniać życie i chcesz to zadanie wziąć na klatę, to czemu nie.

A nie mówiłem?

Klimek

  • Wiadomości: 275
Odp: Oko w Oko
« Odpowiedź #369 dnia: Grudzień 08, 2013, 18:37:21 pm »
Ale co to ma do rzeczy? Skoro ktoś się zgłosił, to powinien być gotowy na rozegranie ligi w pełnym wymiarze, a nie teraz płacz. Wszystko było czarno na białym. Kto się zgłosił ten się zgłosił, inni świadomie odpuścili wiedząc, że nie będą mieli na to ochoty. Ok. Ale ci co się zgłosili a nie walczą...

A jak ktoś się zgłosi do konkursu literackiego i nagle potem mu się odechce pisać pracę, to zostaje ukarany. A teraz jak ludziom się odechciało walczyć to jest to wina tej nieszczęsnej "królewskiej" formuły.
Czy nie odczuwasz pragnienia wolności każdego dnia? Nie czujesz, jak z każdą godziną pragnienie to staje się silniejsze? Pozwól mu pokierować twoim duchem! Czy wiesz, co robisz, próbując zagłuszyć w sobie ten głos? Wyrzekasz się swojej duszy, wyrzekasz się samego siebie! Nie pozwól, by strach tobą kierował. Uwolnij się! Przejrzyj na oczy! Śniący zbudzi się pewnego dnia, wyzwoli swoich poddanych i strąci niewiernych w najczarniejsze czeluści piekieł! Znikną z tego świata jak nieczystości spłukane przez deszcz. Będą błagać o litość, ale wtedy będzie już dla nich za późno. Wtedy zapłacą cenę. Zapłacą ją własną krwią... i własnym życiem!

Murtag

  • Wiadomości: 247
Odp: Oko w Oko
« Odpowiedź #370 dnia: Grudzień 08, 2013, 18:42:16 pm »
Ja to wiem i ty to wiesz. Ale jak widać nie wszyscy to wiedzieli.
Nie chce mącić wody, czy też prowokować kogokolwiek, ale gdyby, jak to powiedział Sent, formuła ligi nie była taka sztywna, to i nie byłoby teraz żadnego problemu.

Testoviron

  • Wiadomości: 169
  • ke?
Odp: Oko w Oko
« Odpowiedź #371 dnia: Grudzień 08, 2013, 19:00:59 pm »
Ale nie byłoby też ligi. Byłby to Mniej Zobowiązujący Event Pojedynkowy O Jakiejś Pasującej Nazwie, ale nie liga.

Cytat: Arim
Z całym szacunkiem ale cytaty typu:
Są totalnie nie do przejścia dla normalnego człowieka, który gra, a nie uczy się gry na pamięć.

Ile razy grałeś w poszczególne części? My po kilka do kilkunastu, zresztą głównie przez to jesteśmy w ŚP.
Ile pojedynków z Gothika stoczyłeś/sędziowałeś? My po kilkaset.
I jeszcze mówisz: Gothic się przejadł, walczmy z innych erpegów. N0js, bycie gothikowymi geekami obsysa, ale bycie geekami z jakiejkolwiek innej gry (co jest wymagane do walki, nikt cię nie będzie pytał o banały) jest w pytę. Cool.

Oficjale wkrótce pójdą w pizdu, bo faktycznie nie ma co.
does  the  crowd  understand?
is  it  east  versus  west
or  man  against  man?
generał armii królewskiej. feie.
jp2gmd

Arim

  • Wiadomości: 1175
  • Mortal Wombat
Odp: Oko w Oko
« Odpowiedź #372 dnia: Grudzień 08, 2013, 19:05:51 pm »
Cytuj
Ile razy grałeś w poszczególne części?

Po 3x każdą prócz 4.

Cytuj
My po kilka do kilkunastu, zresztą głównie przez to jesteśmy w ŚP.

Rozumiesz, że właśnie o to się rozchodzi?

Cytuj
I jeszcze mówisz: Gothic się przejadł, walczmy z innych erpegów. N0js, bycie gothikowymi geekami obsysa, ale bycie geekami z jakiejkolwiek innej gry (co jest wymagane do walki, nikt cię nie będzie pytał o banały) jest w pytę. Cool.

No właśnie nie, skoro nowa gra, to pytania będą o banały, a przynajmniej nie kto co powiedział, czy ile grzybków jest w lesie.

"Ta część lenna, utrzymuje się z garbarstwa. Jest to po prostu centrum całego garbarstwa, na którym można dość sporo zarobić. Co prawda, ludzie w prowincji utrzymują się jeszcze z innych wyrobów, ale garbarstwo jest najbardziej rozpowszechnione."

Podziemie

Testoviron

  • Wiadomości: 169
  • ke?
Odp: Oko w Oko
« Odpowiedź #373 dnia: Grudzień 08, 2013, 19:12:03 pm »
Przez pierwszy miesiąc - tak. Potem pytania o nazwę największego miasta w grze czy imię głównego bohatera siłą rzeczy wylecą z obiegu.
does  the  crowd  understand?
is  it  east  versus  west
or  man  against  man?
generał armii królewskiej. feie.
jp2gmd

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Oko w Oko
« Odpowiedź #374 dnia: Grudzień 08, 2013, 19:23:56 pm »
tbh dużo zależy od konkretnych zakonów, co one u siebie prowadzą. Wewnętrzne ligi są bez takiej spiny więc pytania cały czas mogą być łatwiejsze i dopiero jak sędzia zauważy, że dane osoby te proste ogarniają, zacząc zadawać im trudniejsze. Potem można bawić się w oficjale z kadrami, poziomem i tą całą pompą.
//kapitan oczywisty//

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!