Autor Wątek: Globalne ocieplenie i zmiany klimatu - prawda czy mit?  (Przeczytany 3197 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Maniaks

  • Wiadomości: 1208
Globalne ocieplenie i zmiany klimatu - prawda czy mit?
« dnia: Wrzesień 25, 2019, 21:33:15 pm »
Ostatnio strasznie zaczytuję się na temat globalnego ocieplenia. Co myślicie o tych wszystkich głośnych, poważnie brzmiących hasłach o zagładzie i nawoływaniach naukowców w tym także dzieci (strajki, czy pewnie znana z przemów podczas szczytów klimatycznych Greta Thunberg) do tego, byśmy wreszcie "zmienili swoje życia" (cokolwiek to znaczy)?

Przyznam się szczerze, że im głębiej tematykę zgłębiam, tym bardziej otumaniony się czuję.
Podziemie - Akolita

Dobry Mudżyn! Z Afrika!
 

Master of Gorzała

  • Wiadomości: 3100
  • Lewacki głos na Twoim forum
Odp: Globalne ocieplenie i zmiany klimatu - prawda czy mit?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 25, 2019, 22:01:05 pm »
Zmiany klimatyczne to coś normalnego na każdej planecie, to nie ulega wątpliwości. Mieliśmy już różne klimaty na Ziemi, od epoki lodowcowej do goracej Jury i Kredy.
Natomiast co innego, jak klimat ociepla sie za szybko. Zwierzęta i rośliny nie mają czasu na adaptacje i ewolucje, która trwa setki, a nawet tysiące lat. I tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Wzmożona emisja CO2, gazów cieplarnianych zmienia za duzo i za szybko w naszych ekosystemach. Ponadto w produkujemy mnóstwo odpadów niebiodegradowalnych, co dodatkowo niszczy naszą planete. Skutkuje to wymieraniem gatunków zwierząt i roślin.
Ponadto Maniaks ty powinieneś jeszcze pamiętać ładne, śnieżne zimy. Teraz mamy siarczysty mróz zimą i piekielne temparatury latem. Taka amplituda nie jest dobra na dłuższą mete.

Wysłane z chińskiego tostera przy użyciu Tapatalka

Front Zniewolenia Elfiego Ścierwa
Podziemie - Demo Paladyn
Sent ver 0.73 official beta

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Globalne ocieplenie i zmiany klimatu - prawda czy mit?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 26, 2019, 18:35:57 pm »
Maniaks - osobiście myślę, że mamy przejebane jako gatunek, ale też nic z tym nie zrobimy, bo ludzie są za głupi by się ogarnąć. Starczy spojrzeć na tych durni w brazylii, którzy choćby skały srały będą dalej bezmyślnie wycinać puszczę amazońską, albo dla odmiany niemców i francuzów, którzy też nawet nie starają się zwiększyć zalesienia europy tylko liczą na mityczną redukcję CO2.  My mamy tylko o tyle szczęście, że jak to jebnie na poważnie, to będziemy już starzy.
Zresztą wiesz, to też nie będzie tak, że nagle wszyscy umrzemy - po prostu z roku na rok huragany będą coraz potężniejsze, u nas z kolei będą coraz większe susze i stepowienie, generalnie będzie nam się żyło coraz gorzej. No chyba, że spełni się najczarniejszy scenariusz i faktycznie uwolnimy ten metan z dna oceanów, wtedy faktycznie możemy zrobić z ziemi drugą wenus.
Generalnie problem z klimatem jest taki, że balans jest bardzo delikatny - CO2 w atmosferze jest ułamek procenta, ale już to wystarcza, by zwiększać parowanie oceanów, co z kolei wpływa na wiele innych zjawisk. Owszem, w dziejach ziemi bywało różnie (w tym co najmniej trzy wielkie wymierania gdzie przeżyło raptem 20% biomasy), ale to nie znaczy, że powinniśmy jeszcze dokładać od siebie i pogarszać sprawę.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2019, 18:37:59 pm wysłana przez Sentenza »

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Maniaks

  • Wiadomości: 1208
Odp: Globalne ocieplenie i zmiany klimatu - prawda czy mit?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 22, 2019, 21:00:12 pm »
Ponadto Maniaks ty powinieneś jeszcze pamiętać ładne, śnieżne zimy. Teraz mamy siarczysty mróz zimą i piekielne temparatury latem. Taka amplituda nie jest dobra na dłuższą mete.

No właśnie pamiętam to wszystko bardzo dobrze i widzę, jak przez ostatnie 20 lat zmienia się ten klimat. Jest to naprawdę bardzo zauważalna zmiana, tak samo jak anomalie pogodowe, których jest coraz więcej.

Tylko dlaczego tak naprawdę nic z tym na poważnie się nie robi. Konsumpcjonizm jest nakręcany do maksimum, produkujemy tyle śmieci, że niedługo nie będzie miał ich kto odbierać. Nikt się tym nie przejmuje, a Ci co się tym przejmują, gadają o jakieś zeroemisyjności CO2, co dla mnie jest jakąś totalną abstrakcją. Nie wyobrażam sobie, jakbyśmy mieli do tego dojść. Jedynie krokiem wstecz do starożytności chyba...

Maniaks - osobiście myślę, że mamy przejebane jako gatunek, ale też nic z tym nie zrobimy, bo ludzie są za głupi by się ogarnąć. Starczy spojrzeć na tych durni w brazylii, którzy choćby skały srały będą dalej bezmyślnie wycinać puszczę amazońską, albo dla odmiany niemców i francuzów, którzy też nawet nie starają się zwiększyć zalesienia europy tylko liczą na mityczną redukcję CO2.  My mamy tylko o tyle szczęście, że jak to jebnie na poważnie, to będziemy już starzy.

Wiesz jak to jest.. Europa swoje lasy już powycinała i się odpowiednio wzbogaciła. Teraz inni próbują tego samego. Z jednej strony nie ma im się co dziwić, ale z drugiej, efektów możemy się tylko domyślać.


Tak BTW to byłem w niedzielę na samotne wyprawie na Śnieżkę. Od czerwca planowałem ze znajomymi się wybrać i tak w końcu wyszło, że żadne z nich "nie dało rady". Pojechałem sam i nie żałuję, chociaż myśli miałem różne, zwłaszcza rano przy wstawaniu. Mało brakowało, a bym został w tym łóżku  :P
Pogody nigdy jeszcze tak perfekcyjnej nie miałem podczas jakikolwiek podróży. Zawsze było coś nie tak, ale w tę niedzielę... idealna! Już raczej takiej w tej roku nie trafimy i to też mnie w pewien sposób zmotywowało, żeby ruszyć dupę pomimo nie tylko braku towarzystwa, ale i roboty w domu, czy zmęczenia totalnego.
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2019, 21:03:00 pm wysłana przez Maniaks »
Podziemie - Akolita

Dobry Mudżyn! Z Afrika!
 

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Globalne ocieplenie i zmiany klimatu - prawda czy mit?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 22, 2019, 21:35:09 pm »
Maniek - bo to jest tak, że niby każdy chce by coś z tym zrobić, ale żeby koszty ponosił ktoś inny. My żeby brazylijczycy juz wiecej nie wycinali, brazyliczycy zebysmy sami zaczeli zalesiać by się wyrównało, etc.

A z tą zeroemisyjnością to nie chodzi o to, że nie będziemy produkowac żadnego co2, tylko że te lasy które (jeszcze) mamy będą pochłaniały akurat tyle, ile tego co2 produkujemy, w dużym uproszczeniu.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Master of Gorzała

  • Wiadomości: 3100
  • Lewacki głos na Twoim forum
Odp: Globalne ocieplenie i zmiany klimatu - prawda czy mit?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 27, 2019, 13:02:58 pm »
Z tym CO2 to jest w ogóle dziwnie. 80 procent tlenu pochodzi od glonów, nie drzew. Poza tym ostatnio chyba NASA podalo, ze mamy bardziej zielona ziemie niz 70 lat temu. Nie chodzi tu o malowane na zielono góry w Chinach.
Jest wielka akcja, zeby wywalać plastikowe słomki, bo żółwie sie nimi dlawia czy cos. Ale to z sieci rybackich pochodzi 80 procent plastiku w oceanach i morzach.
Najbardziej zero waste jest nieposiadanie dzieci.

Wysłane z chińskiego tostera przy użyciu Tapatalka

Front Zniewolenia Elfiego Ścierwa
Podziemie - Demo Paladyn
Sent ver 0.73 official beta

Maniaks

  • Wiadomości: 1208
Odp: Globalne ocieplenie i zmiany klimatu - prawda czy mit?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 27, 2019, 19:47:25 pm »
Najgorsze jest to, że nie wiadomo komu wierzyć. Jedni mówią, że jeden wulkan emituje tyle CO2, że cała ludzkość może się schować, a inni, że to mit. I bądź tu mądry...
Podziemie - Akolita

Dobry Mudżyn! Z Afrika!
 

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Globalne ocieplenie i zmiany klimatu - prawda czy mit?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 27, 2019, 21:40:24 pm »
Zwykle starczy poszperać głębiej maniek, by takie sprawy wyjaśnić. Np. te wulkany owszem, emitują więcej, ale jednorazowo. My zaś emitujemy każdego dnia, tygodnia, miesiąca, roku stałą ilość tego syfu, dokładając ją do tego, co wyemitował wulkan. Do tego dochodzi też kwestia tego, że to co emituje wulkan ma inny skład, a także to, że CO2 jest "w naturze" dośc mało w atmosferze, więc nasze zdawałoby się niewielkie emisje mają wbrew pozorom spore znaczenie.

MoG - to z NASA to był raport dot. tego, co zauważono na zdjęciach satelitarnych z Chin i Indii. W tych drugich to były jakieś sinice bodaj, które wyrosły na syfie w rzekach. W chinach faktycznie było to zalesianie zorganizowane przez państwo, ale cięzko ocenić jego wpływ na środowisko. Raz, że generalnie psoadzili je na terenach, które dopiero niedawno spustynniały wskutek wcześniejszych szkód przemysłowych, dwa, nie wiadomo czy taka ilość drzew nasadzona tak nagle nie zaburzy w tym miejscu gospodanki wodnej, bo drzewa wyssą wszystko, co piły żyjące tam wcześniej rośliny. No i jak to w przypadku ludzi, gdy okazało się, że państwo daje kasę za nasadzenia nowych drzew, to zaczęli wycinać stare by posadzić w ich miejscu nowe by dostać parę groszy, więc statystyka wyglądała lepiej niż faktyczna korzyść dla planety.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

xeroloth

  • Wiadomości: 1297
  • Mistrz
Odp: Globalne ocieplenie i zmiany klimatu - prawda czy mit?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 28, 2019, 08:00:12 am »
Zmiany klimatu to głęboki temat, bo się on zmienia od milionów lat i to jest normalne, ale wiadomo, że obecnie to trochę dzieją się anomalie do których człowiek bardzo się przysłużył. W większości chodzi o paliwa kopalne wydobywane z głębi ziemi, bo pewna ilość CO2 w atmosferze była zawsze a my tylko dokładamy miliony ton dziennie tego syfu. Jak ktoś ma chwilę czasu polecam ten wykład:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=TUJCjs1REA4" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=TUJCjs1REA4</a>

Generalnie jak się człowiek wgłębi w te tematy to okazuje się, że już od dawna moglibyśmy żyć z darmowej energii i wielu innych genialnych wynalazków, które kiedyś ktoś już nawet opatentował i to działa, ale możnym tego świata się to nie podobało, bo na czym mieliby zarabiać i trzymać świat w ryzach. Polecam zainteresować się tematem Nikoli Tesli i tego co wynalazł zanim tajemniczo zmarł.

Najlepszy Gladiator ŚP * Mistrz Gladiatorów ŚP
Kronikarz Podziemia * Kowal Podziemia

Maniaks

  • Wiadomości: 1208
Odp: Globalne ocieplenie i zmiany klimatu - prawda czy mit?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 02, 2019, 18:11:57 pm »
Oglądałem wykłady Popkiewicza i mimo, że Gość mówi naprawdę ciekawie i mądrze, to coś pchało mnie nadal ku temu, by wertować dalej i nie zakładać, że to wszystko jest prawda objawiona, a cała reszta to wierutne kłamstwa i ściemy. Ciągle nie dawało mi spokoju to, jakie wnioski się wyciąga z tym badań klimatu, że mogą one być zbytnio przesadzone i przejaskrawione. W jakim celu? Pozwolicie, że nie będę już nad tym się rozwodził, wszak stare przysłowie pszczół mówi... nie dokończę :P

Ja za to, jak ktoś ma chwilę, polecam przeczytać to:

http://www.listyznaszegosadu.pl/nauka/globalne-zazielenienie-kontra-globalne-ocieplenie


Wg mnie jest to taki głos pomiędzy tymi właśnie, co z jednej strony krzyczą, że dążymy do samodestrukcji, jak nie przestaniemy emitować CO2, a z drugiej, że nic złego się nie dzieje i człowiek nie ma wpływu na klimat.

Kwestionowanie wszystkiego i dociekanie prawdy, a nie ślepe wierzenie we wszystko co nam się mówi. Taki głupi przykład podam z życia wzięty. Może nawet zbyt banalny, ale chodzi mi o sam fakt mechanizmów działania obecnego świata.
Otóż ostatnio w pracy próbowałem nakłonić współpracowników, abyśmy zakupili nawilżacz powietrza do naszego pomieszczenia (jest nas za dużo, na za małej powierzchni). Pomijam już zasadność tej sugestii, bo już ktoś mnie uświadomił, że bardziej nadałby się oczyszczasz powietrza z jonizatorem. Do czego jednak zmierzam... Otóż zacząłem szukać po necie opinii na temat nawilżaczy powietrza. Wiecie, strony typu Ceneo, MediaExpert czy inne RtvEuroAgd, gdzie można przeczytać komentarze użytkowników produktów, które zamierzamy kupić. No i zaczyna człowiek czytać to wszystko... im więcej czyta, tym bardziej głupieje, bo 95% komentarzy to oceny typu 4 i 5. Pozostałe 5% to zazwyczaj 1 lub 2. I teraz człowiek zaczyna się zastanawiać, jak to jest. Czy te 5% dostało wadliwe produkty czy może jednak jest w tym ziarno prawdy? Hmmm...
Pomyślałem sobie, zacznę wertować komentarze obszerne w treść. No i takie też tylko zacząłem czytać. Wertuję te wszystkie opinie, coraz bardziej utwierdzając się w tym, że mój wybór padł na porządne urządzenie i wtem trafiam na taki sam długi komentarz, jak ileś tam postów wyżej... W tej chwili człowiek zaczyna się zastanawiać, czy nie jest kolejnym Jimem Carreyem z Truman Show. Oczywiście przesadzam celowo, żeby pokazać, jak obecnie łatwo się nami manipuluje, kiedy polegamy tylko na opinii innych, nie kwestionując jej ani trochę.

I tak też myślę jest w wielu przypadkach, jak i w kwestii globalnego ocieplenia, ale to jest tylko i wyłącznie moje zdanie. Każdy ma prawo wyrazić własne.

Na koniec jeszcze podrzucę linkiem do takiego humorystycznego podsumowania tego medialnego szumu związanego z globalnym ociepleniem. Zaznaczę tylko, że sam jestem zwolennikiem czystej, zadbanej planety czy dbania o istoty żywe i darzenia ich odpowiednim szacunkiem.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Gtszpk9zLL4" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Gtszpk9zLL4</a>
Podziemie - Akolita

Dobry Mudżyn! Z Afrika!
 

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Globalne ocieplenie i zmiany klimatu - prawda czy mit?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 03, 2019, 19:43:31 pm »
Jest tylko jedna zasadnicza różnica między komentarzami pod jonizatorem a ociepleniem klimatu maniek - pod tym pierwszym piszą boty i randomy, zaś na temat ocieplenia podpisało się kilka tysięcy znanych z nazwiska naukowców różnych specjalizacji, w specjalnym liście do ONZ. Jasne że po necie krązy wiele mitów (również po stronie tych walczących z ociepleniem), ale nie zmienia to ogólnej konkluzji, że za obecne zmiany odpowiada bardziej człowiek niż natura.

Żeby nie było, nie chodzi mi o to, że moje zdanie jest mojsze niż twojsze, tylko że nie wszystko można sprowadzać do zdania "no bo są różne opinie więc prawda jest gdzieś po środku". Wbrew pozorom własnie takie niewinne zdanie może być głęboko zakonspirowaną manipulacją jednej ze stron. Jak taki właściciel kopalni węglowej  stwierdzi, że nie przekona cię, że racja jest po jego stronie, to zadowoli go również to, że nie będziesz popierał rozwiązań proekologicznych i zatrzymasz się nieprzekonany gdzieś w połowie drogi. Robienie ludziom sieczki z mózgu służy bowiem bardziej zwolennikom zachowania status quo niż tym, którzy chcą zachęcić do zmiany.

Poza tym, ten "środek" nie musi wcale znajdować się idealnie pomiędzy argumentami jednej i drugiej strony, a być przesunięty bliżej jednej skrajności. W przypadku zmian klimatu to nie jest więc raczej dyskusja czy mamy wpływ na klimat czy nie, a raczej czy jest źle czy już bardzo źle z tym CO2.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Kaseven

  • Wiadomości: 369
  • Evil fangirl
Odp: Globalne ocieplenie i zmiany klimatu - prawda czy mit?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 05, 2019, 01:22:01 am »
Otwarłam ten artykuł Mańka o globalny zazielenieniu. Już te punkty na wstępie wywołały u mnie wytrzeszcz:

"1. Wszystkie przepowiednie katastrofy środowiskowej zawsze są wyolbrzymione;
2. modele konsekwentnie mylą się od ponad 30 lat;
3. najlepsze dowody pokazują, że czułość klimatyczna jest stosunkowo niska;
4. establishment nauki o klimacie ma własny interes w podnoszeniu alarmu."

Czasami gość pisze jeszcze sensownie, ale niektóre wnioski są tam prawie na miarę "woda jest niebezpieczna, bo 100% osób, które ją piło, później zmarło".
Teraz akurat czas na spanko, ale kiedyś obiecuję odnieść się do tego artykułu, bo niektóre tezy postawione tam striggerowały mnie okrutnie :P (btw może wydzielić osoby temat na globalne ocieplenie?)

« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2019, 01:35:19 am wysłana przez Kaseven »

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Globalne ocieplenie i zmiany klimatu - prawda czy mit?
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 05, 2019, 18:45:36 pm »
(btw może wydzielić osoby temat na globalne ocieplenie?)
your wish is my command ;D

Aczkolwiek co do tezy nr 1 i 2, TECHNICZNIE facet ma rację w tym, że nie da się wszystkiego przewidzieć, bo modelowanie zmian pogody i klimatu to jedna z najbardziej skomplikowanych kwestii ever - stąd i te prognozy nie zawsze się sprawdzają. Problem w tym, że mocno naciąga wnioski pod własną tezę. Zresztą ogólnie mam wrażenie, że osoby negujące zmiany klimatu (o ile nie mają w tym interesu, bo np. ich fabryka truje powietrze na potęgę) robią to chyba tylko z przekory, byleby nie zgadzać się z lewakami.


Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Maniaks

  • Wiadomości: 1208
Odp: Globalne ocieplenie i zmiany klimatu - prawda czy mit?
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 10, 2019, 19:48:07 pm »
Nie chcę byście mnie źle zrozumieli (BTW dlaczego tamten post leży w koszu?), ale ja nie jestem w żadnym wypadku osobą, która neguje Antropomorficzne Globalne Ocieplenie (AGO). Jak najbardziej zgadzam się z tym, że mamy wpływ na klimat swoimi działaniami na planecie. Chodzi mi tylko o to, czy to, co się dzieje w mediach, nie jest zbyt mocno przerysowane i wyolbrzymione... Czy czasem nie idzie to wszystko w złą stronę...

Gdzieś nawet przeczytałem taki fajny komentarz do tej całej sytuacji. Dlaczego świat nie koncentruje swoich działań na tym, żeby wyciągnąć te nadwyżki węgla z atmosfery i z powrotem "schować" je w ziemi? Dlaczego wszystko opiera się na tym, że człowiek ma wyzbyć się dobrodziejstw postępu, żeby ograniczyć emisję, zamiast wykorzystać właśnie technologię do tego, aby swoją nadmierną emisję "neutralizować". Mówi się, że problem z energią słoneczną jest taki, że nie ma jak jej magazynować, a raczej jej nadwyżek energetycznych, bo można wywalić masę paneli i produkować ogromne ilości energii, ale byłby problem co z nią robić. A ktoś zasugerował, dlaczego nie wykorzystać tych nadwyżek do właśnie wyciągania tego CO2 z atmosfery? Nie dość, że mamy energię, to jeszcze usuwamy skutki naszego konsumpcjonizmu.
Dlaczego nie mówi się nic o atomie? Ponoć już są takie technologie, które są w stanie wydobywać energię z odpadów radioaktywnych?
Podziemie - Akolita

Dobry Mudżyn! Z Afrika!
 

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Globalne ocieplenie i zmiany klimatu - prawda czy mit?
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 11, 2019, 15:13:45 pm »
mój fuckup przy wydzielaniu topicu maniek, zaraz przywrócę tego posta

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!