Autor Wątek: Hearts of Iron 4  (Przeczytany 44044 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Dollan

  • Moderator
  • Wiadomości: 1042
  • El Magnifico
Odp: Hearts of Iron 4
« Odpowiedź #60 dnia: Sierpień 12, 2016, 10:50:41 am »
To ja nie wiem, co ty robisz z tymi dywizjami, że 170 ledwo ci wystarcza na pokrycie frontu z ZSRR, jak ja na tym screenie mam łącznie 136 dywizji (z czego 28 wciąż się szkoli na granicy z Niemcami, 21 pod Sikorskim to dywizje finlandzkie, które mi oddali pod dowództwo i tylko siedziały okopane na dalekiej północy, a chwilę po zrobieniu tego screena Bułgarzy oddali mi jeszcze chyba 15 dywizji które walczyły o Kaukaz pod Andersem) i nie mam problemów z pokryciem frontu :P Delikatny problem pojawił się dopiero jak Anders wszedł na Kaukaz, bo miał tylko 3 dywizje, ale jak wspomniałem, tutaj przydali się Bułgarzy.

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Hearts of Iron 4
« Odpowiedź #61 dnia: Sierpień 13, 2016, 18:42:19 pm »
bo bodaj tylko 120 było moich, reszta to jakieś odpady od bułgarów, estonczyków czy greków :P Plus rosjanie mieli tych dywizji 160... ale tylko przy granicy ze mną, bo na rumuńskiej czaiło się kolejne 50, nie mówiąc o backupie w pobliżu finlandii, na okazję nigdy nie rozpoczętej wojny zimowej (a to na nią czekałem by mieć kolejnego sojusznika).

Generalnie to po prostu lubię, gdy moje siły liczą więcej niż jedną jednostkę w danej prowincji, gdyż większa koncentracja ułatwia przełamywanie.

A w ogóle to nie ogarniam tej gry, bo tak jak w przypadku japonii musiałem dzielić front na nastu generałów by moje siły mogły posuwać się na przód, tak w przypadku rosji najlepszy efekt dało skupienie całości sił pod jednym marszałkiem i wyznaczenie im marszu prosto na moskwę.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Dollan

  • Moderator
  • Wiadomości: 1042
  • El Magnifico
Odp: Hearts of Iron 4
« Odpowiedź #62 dnia: Sierpień 13, 2016, 19:33:30 pm »
Bo Rosjanie w tej grze są najgorszymi gałganami, tyle tajemnicy. Chyba ktoś z Paradoxu trafił na te same artykuły, co ja, opisujące jak to niektóre bataliony Armii Czerwonej same sobie musiały budować koszary, same sobie musiały hodować ziemniaki żeby mieć co jeść, do walki często ruszali nawet bez informacji o tym gdzie są pozycje wroga a karabin obsługiwać umiał co któryś tylko :P

Ponadto, AI zostanie dodane do tej gry dopiero w nadchodzących DLC.

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Hearts of Iron 4
« Odpowiedź #63 dnia: Sierpień 13, 2016, 22:28:27 pm »
to akurat ma sens, bo inaczej wszystkich by rozjeżdżali po kolei :P zresztą, jeśli im się da dość czasu, to i tak to robią, dlatego nie czekając na łaskawy trigger eventu z wojną zimową sam ją wypowiedziałem w 1940.

Anyway nie nazwałbym AI złym, to raczej same nacje są dość dyskusyjnie zbalansowane. Zresztą, w porównaniu do CK2 jest ich tutaj strasznie mało, wiec i mapa szybko robi się za ciasna, bo albo otaczają cię płotki, albo mocarstwa, i to jeszcze w sojuszu z innymi mocarstwami.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Dollan

  • Moderator
  • Wiadomości: 1042
  • El Magnifico
Odp: Hearts of Iron 4
« Odpowiedź #64 dnia: Sierpień 15, 2016, 12:59:58 pm »
Wróciłem do mojej rozgrywki Włochami, mając nadzieję na pomszczenie swojego upokorzenia z gry Polską i podbicie świata tym razem. Udało mi się dokonać desantu na Stany Zjednoczone i dość łatwo zająć większą część wschodniego wybrzeża. Niestety, na tym etapie moje siły ekspedycyjne były na tyle rozciągnięte, że przeprowadzenie jakiejkolwiek większej ofensywy nie wchodziło w grę. Mój warcscore z Amerykanami zatrzymał się na "USA kontroluje 45% punktów zwycięstwa, poddadzą się jeśli będą mieli 45% lub mniej" i nie bardzo mogłem coś z tym zrobić. Na szczęście, grupa uderzeniowa 6 dywizji piechoty i 2 dywizji pancernych przebiła się na Florydę, zajmując Miami a potem ruszając na Nowy Orlean, co zapewniło mi zwycięstwo.

Lookin' good.

W konferencji pokojowej postanowiłem stworzyć nowy porządek świata bez zjadania wszystkich i wszystkiego. Stworzyłem więc marionetkowe rządy w Indiach, Wielkiej Brytanii i Kanadzie, dla siebie wziąłem tylko Francję i większość północnej Afryki + jakieś tam wyspy na Pacyfiku, Indonezję i Madagaskar. Nie zdążyłem jednak utworzyć marionetkowego rządu USA, bo za mnie zrobili to Niemcy. Wziąłem więc sobie całe wschodnie wybrzeże, jako mój kawałek amerykańskiego tortu. Niemcy stworzyli też marionetkową Norwegię, Danię, Australię i Filipiny.

Co ciekawe, Wlk Brytania po zostaniu faszystami na chwilę dostaje Oswalda Mosleya na premiera, ale zaraz potem zmienia im się na króla Edwarda VIII, który ma cechę Niedoświadczony Imperialista (przyrost siły politycznej -30%, +5% narodowej jedności i czas uzasadniania celu wojennego -25%). Nie widziałem tego wcześniej, bo Wielka Brytania ma w zwyczaju albo zostawać demokratyczna albo zostawać zjadana :V

Kolejna ciekawostka - najwyraźniej, jeśli wystarczająco szybko zakończymy wojnę z aliantami to pojawia nam się taki oto event. Też go wcześniej nie widziałem.

Całkiem miło, panowie Japończycy, że dobrze się spisaliście na igrzyskach. Panowie Niemcy i Amerykanie też mają być z czego dumni. Szkoda by było, gdyby jakieś imperialistyczne mocarstwo postanowiło wbić wam nóż w plecy gdy tylko uderzycie na ZSRR.

A, i byłbym zapomniał. Te kurwy karakany Turcy, po tym wszystkim co dla nich zrobiłem pompując im faszyzm przez całą grę, dołączyli do Osi. Byłoby przykro, gdybym jednak upomniał się o starożytną rzymską prowincję w Anatolii.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2016, 13:04:19 pm wysłana przez Dollan »

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Hearts of Iron 4
« Odpowiedź #65 dnia: Sierpień 15, 2016, 13:24:24 pm »
źle ze sam nie porobiłeś tych marionetek, przynajmniej usa. Jak wbijesz noz w plecy bedziesz miał kolejny front. Swoją drogą jak ci się udało tak wczesnie desant w stanach zrobić?

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Dollan

  • Moderator
  • Wiadomości: 1042
  • El Magnifico
Odp: Hearts of Iron 4
« Odpowiedź #66 dnia: Sierpień 15, 2016, 13:36:38 pm »
Meh, 30 dywizji zostawiłem w USA zaraz po ich kapitulacji, specjalnie na tą okazję. Ponadto, z tego co zauważyłem zmarionetkowane państwo nie ma żadnych dywizji przez jakiś czas - całe wojsko jakie miało wcześniej znika, poza flotą najwyraźniej. Więc kolejne dobicie Amerykanów to kwestia zajęcia Waszyngtonu (który jako jedyny nie jest w moich rękach na wschodnim wybrzeżu) i marsz na zachód, prawdopodobnie bez napotykania oporu. Niemcy, Turcy i Hiszpanie też nie powinni być problemem, jeśli przerzucą wojska do walki z ZSRR. Bardziej się obawiam Japończyków - co prawda na granicy z moimi Indiami w ogóle nie trzymają wojska, ale mają całe Chiny, a ja tylko 24 dywizje. Mam nadzieję, że okażą się gałganami i będę ich łatwo przepychał, albo chociaż łatwo utrzymywał front.

A desant normalnie, po tym jak zostawiłem po kilkanaście dywizji do obrony wybrzeża Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii żeby nikt mi nie bruździł w domku, podzieliłem moją flotę na dwie mniejsze i każdej dałem po 3 regiony do patrolowania, tak żeby mieć zabezpieczoną całą drogę do Ameryki. Co prawda, kilkakrotnie moja podzielona flota zbierała bęcki i musiała na chwilę wracać do portu, a raz Amerykanie przechwycili mój desant 10 dywizji i posłali go na dno, ale generalnie okręty spełniły swój cel - umożliwiły mi wylądowanie w Kanadzie, a konkretnie w Nowej Szkocji. 20 dywizji marszałka Badoglio zabezpieczyło przyczółek i ruszyło przez Nowy Brunszwik w stronę Qebecu. Zaraz potem przypłynęło 10 dywizji generała Messe, które wcześniej zdropowałem z Afryki do alianckich kolonii w Ameryce Południowej. Później to była tylko kwestia dosłania kolejnych dywizji i puszczenia ich wybrzeżem - do Waszyngtonu przebiłem się bez problemu, a potem poszedłem na zachód. Zdobyłem też Ottawę, ale Kanada miała 90% jedności w stosunku do 65% Amerykanów, więc skapitulowanie kanadyjczyków nie było możliwe i przez całą inwazję musiałem trzymać dywizje na północy, co utrudniało prowadzenie ofensywy na południu.

To be fair, nie byłbym w stanie tak szybko i tak łatwo pokonać Brytyjczyków i Amerykanów gdyby nie to, że prawie połowa całej mojej armii to dywizje rumuńskie i węgierskie. Oddaję honor, sojusznicy się jednak przydają ;D

Co ciekawe, rzuciłem na wschodnie wybrzeże 1000 myśliwców i Amerykanie nigdy nie zdołali ich skontrować. Sprawdzałem, że mieli od 2500 do 4000 tysięcy samolotów, więc trochę dziwne, że nie próbowali odzyskać dominacji powietrznej. Nie żebym narzekał :P

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Hearts of Iron 4
« Odpowiedź #67 dnia: Sierpień 15, 2016, 14:03:20 pm »
prawdopodobnie nie mają lotnisk

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Dollan

  • Moderator
  • Wiadomości: 1042
  • El Magnifico
Odp: Hearts of Iron 4
« Odpowiedź #68 dnia: Sierpień 16, 2016, 12:35:10 pm »
Komuniści i faszyści są naturalnymi wrogami. Jak demokraci i faszyści. Albo faszyści i inni faszyści. Przeklęci faszyści, zrujnowali faszyzm.

Strategia "ciosu w plecy" z początku odniosła sukces. Na granicy ze mną Niemcy nie trzymali żadnego wojska, więc zaraz po rozpoczęciu ofensywy przebiłem się dość daleko do Niemiec, ale moja ofensywa została zatrzymana dość brutalnie. Zacząłem tracić dużo żołnierzy, zabijając co prawda więcej Niemców, ale ja wciąż jechałem na polityce Obowiązkowej Służby, a oni mieli już Wszystkich Dorosłych. Ponadto, o ile Turcy zostali ściśnięci dość bezproblemowo, o tyle Hiszpanie okazali się być twardym orzechem do zgryzienia. Z trudem dotarłem do Saragossy, a potem front stanął w miejscu. Co gorsza, ZSRR postanowiło zaatakować Rumunię, a więc Europa stała się potrójnym polem bitwy - walczyłem z Rzeszą i ZSRR, którzy walczyli jeszcze między sobą. Jedna z armii, które walczyły w Turcji musiała od razu rzucić się na front kaukaski, a druga do Rumunii, na front w Besarabii. I o ile Sowietów łatwo było przepychać, o tyle Niemcy i Słowacy mocno się okopali.

Kiedy tak wojska włoskie raz po raz odbijały się od umocnień niemieckich, marszałek Badoglio i generał Messe stwierdzili "Hm, może jednak trzeba było wcześniej zacząć badania nad artylerią przeciwpancerną", a następnie rozkazali wysłać kolejną falę.

Tymczasem, zgodnie z przewidywaniami, Amerykanie mieli tylko kilka dywizji piechoty w Waszyngtonie, a reszta była kompletnie bezbronna. Wystarczyło zająć kilka większych miast, by znowu się poddali.

Ciekawie sprawa wyglądała na dalekim Wschodzie. Japończycy długo nie przysyłali żadnych znaczących sił na front, przez co Syjam upadł właściwie z marszu, a potem ruszyłem na okupowane Chiny i nawet, jak widać, nieźle mi szło. I wszystko by się udało, gdyby nie ci wścibscy Sowieci i ich zapchlone .sin! A to dlatego, że i tak mając mało wojska jak na tak szeroki front, musiałem jeszcze wysłać kilka dywizji do walki z Sowietami, żeby mnie nie oskrzydlili. I w ten sposób ofensywa w Chinach zwolniła, bo choć w walce 1v1 moje dywizje były górą, to często były okrążane i odcinane od reszty wojsk, bo działały w osamotnieniu na sporych odcinkach frontu.

A, i wciąż uważam, że AI, przynajmniej dla niektórych krajów, zostanie dodane w DLC. No spójrzcie, kuhwa, na ten odcinek frontu. Przez co najmniej tydzień nie było tam żadnych moich wojsk, Japończycy mieli natomiast kilka dywizji i czystą drogę do werżnięcia się w moje terytorium. I zaprawdę powiadam, tego dnia nawet jedno jebanie nie zostało dane przez wojsko japońskie.

Jakby tego było mało, gdy tak dziarsko bawiłem się w Chinach i w przesyłaniu dywizji z Ameryki do Europy, Niemcy przeprowadzili kontrofensywę. Wdarli się niemal do zajętej przeze mnie Francji, odbili się też w okolicy Węgier, straciłem także Holandię. Dopiero, kiedy na szybkości wynalazłem broń przeciwpancerną dla piechoty i dodałem wsparcie ppanc. dla dywizji, zacząłem się odbijać. Ale z nieco ponad 2 mln manpowera zostało mi ostatecznie ok. 800 tys. Na szczęście, powoli przebijam się w stronę Berlina.

Kolejna ciekawostka - tak jak USA w poprzedniej wojnie nie było w stanie poradzić sobie z moim 1000 myśliwców, tak tutaj, zaraz po ataku na III Rzeszę rzuciłem 1000 samolotów nad Beneluks i 1000 nad Zachodnie Niemcy. Z jednej i drugiej eskadry po kilku miesiącach została może 1/5.

Dobrzy są.

Dollan

  • Moderator
  • Wiadomości: 1042
  • El Magnifico
Odp: Hearts of Iron 4
« Odpowiedź #69 dnia: Sierpień 21, 2016, 17:51:18 pm »
Millenium Dawn Mod

Opcja grania od 2000 albo 2016 roku, faktyczni przywódcy państw, historyczne eventy, nowe drzewka focusów i technologii, multum partii politycznych i możliwych ścieżek rozwoju kraju, etc. Zapowiada się całkiem ciekawie. Na razie mod jest jeszcze bardzo niedopracowany, ale sama idea i plany twórców są jak najbardziej smakowite.

Dollan

  • Moderator
  • Wiadomości: 1042
  • El Magnifico
Odp: Hearts of Iron 4
« Odpowiedź #70 dnia: Wrzesień 03, 2016, 10:07:21 am »


Jeden z dodatków w nadchodzącym patchu.

Po skończonej wojnie domowej w ZSRR będzie można zrobić focus Permanentną Rewolucję, odblokować to samo drzewko, które odblokowywała Wielka Czystka i zmienić cechę Trockiego na Zwycięski Rewolucjonista, która zlikwiduje ten wkurwiający -15% political power. To może prowadzić do większej ilości wojen domowych u graczy sowieckich, bo do tej pory wybieranie Trockiego było zbędnym rzucaniem sobie kłody pod nogę - był znacznie gorszy od Stalina.

Legion

  • Redaktor
  • Wiadomości: 1666
  • make war, not love
Odp: Hearts of Iron 4
« Odpowiedź #71 dnia: Wrzesień 04, 2017, 13:50:17 pm »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=wu7MjwLi_hw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=wu7MjwLi_hw</a>

 Jak to absurdalnie wygląda :D
Dominium - Arcymag Ognia

Wiedźmiński Gladiator
Cytat: Nederland
Chyba was pojebało.