Autor Wątek: G2NK - czarny ekran (Win8, karta Nvidia)  (Przeczytany 4115 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

C

  • Wiadomości: 1345
  • Masztalerz
G2NK - czarny ekran (Win8, karta Nvidia)
« dnia: Maj 29, 2016, 09:49:46 am »
Moje Google-fu jest dzisiaj słabe, dlatego jestem tu z prośbą o wsparcie techniczne.

Wczoraj zainstalowałem sobie "Gothica 2" z dodatkiem "Noc Kruka", by spróbować pomóc nowemu mającemu inny problem ze swoją grą i poratować kolegę spolszczonymi plikami (nie zadziałało, ale to inny temat). Zajrzałem do wątku w tym dziale, zatytułowanego "Najczęstsze problemy z grami" i zobaczyłem instrukcję konfiguracji Gothiców na nowych systemach. Miniporadnik przeznaczony jest dla edycji Steam, ale trójca usprawnień do Gothiczka (najnowsza wersja łatki 2.6.0.0, PlayerKit, SystemPack) pomaga również z wersją wolną od DRMów. Zainstalowałem je, zwłaszcza, że ten SystemPack obiecuje mocno poprawioną wydajność.

Mimo to karta graficzna niczego nie rysuje, gdy uruchamiam grę w trybie pełnoekranowym. Widzę tylko czarny ekran, chyba że uruchomię G2NK przez PlayerKita w okienku. Wiem od Bladego, że to nie jest nowy problem. Mają go użytkownicy kart Nvidii.

Co mogę zrobić, by mu zaradzić? Pobrałem renderera DirectX11 i rozwiązuje on mój problem. Jest on dobry dzięki bogactwu opcji, problem tylko, że przez dużą ilość nowych plików spowalnia on uruchamianie się gry. Dziwnie mocno obniża też jej wydajność (19FPS w menu zamiast 500+, ~120FPS w grze właściwej po wyłączeniu większości zbędnych bajerów zamiast 400+). Jakie jeszcze istnieją rozwiązania?
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2016, 11:49:43 am wysłana przez C »

mieszkaniec piwnicy ('''podziemia''')

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: G2NK - czarny ekran (Win8, karta nVidii)
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 29, 2016, 11:11:49 am »
próbowałeś poszukać rozwiązania tutaj? https://www.gog.com/forum/gothic_series#1464511591

Gothic gogowy też jest w końcu bezDRMowy.

W ogóle gra wywala się jeszcze na filmiku, czy dopiero gdy masz zwiedzić wieżę?

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

C

  • Wiadomości: 1345
  • Masztalerz
Odp: G2NK - czarny ekran (Win8, karta Nvidia)
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 29, 2016, 11:48:27 am »
Nie wywala się wcale. Chodzi o to, że obraz nie jest rysowany i widzę tylko czarny ekran, ale gra muzyka, mogę włączyć nową grę i grać na ślepo, nawigować po menusach, etc. Na dodatek jest tak tylko wtedy, gdy gra jest uruchomiona w trybie pełnoekranowym. W trybie windowed obraz rysowany jest normalnie.

Zapomniałem nadmienić przez niewyspanie, że renderer DX11 rozwiązuje częściowo mój problem, bo obraz w full screen mode jest widoczny normalnie. Dopiszę to w pierwszym poście. Po prostu, no... on zamula grę i wolałbym z niego nie korzystać.

mieszkaniec piwnicy ('''podziemia''')

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: G2NK - czarny ekran (Win8, karta Nvidia)
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 29, 2016, 13:26:21 pm »
coś kiedyś podobnego miałem, jeszcze na XP bodaj. Nie wiem czy grzebanie przy sterownikach nie pomogło. Próbowałeś jakieś dziwne tricki typu tryb zgodności? Gry na infinity engine na przykład naprawiało wyłączenie akceleracji dx.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

C

  • Wiadomości: 1345
  • Masztalerz
Odp: G2NK - czarny ekran (Win8, karta Nvidia)
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 08, 2016, 18:55:56 pm »
O, nie napisałem tego tutaj? Trochę testowałem i nie wiem już, co sądzić. Ten renderer DX11 z wyłączonymi wszystkimi bajerami których nie było w oryginalnej grze wprawdzie osiąga gorsze wyniki w wieży Xardasa (ok. 120 klatek na sekundę w porównaniu z ponad 300), ale na zewnątrz już idzie mu lepiej (ok. 110 FPS przy dystansie rysowania mapy i obiektów znacznie większym niż to było możliwe kiedyś vs. ~120 FPS na widoczności 300%). Trochę dłuższy czas wczytywania jeszcze da się przetrawić. Skoro w zamian za zmułkę przy ładowaniu gry dostaję znacznie zwiększony draw distance, to nie jest to zła wymiana.

Może uznajmy zatem, że ten renderer jest dostatecznym rozwiązaniem mojego problemu. Nie idealnym, ale wystarczającym.

mieszkaniec piwnicy ('''podziemia''')

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: G2NK - czarny ekran (Win8, karta Nvidia)
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 08, 2016, 19:14:21 pm »
na ładowania może pomóc SSD ;p Do teraz jestem pod wrażeniem jak szybko ładuje się Hearts of iron 4.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!