Autor Wątek: Europa Universalis 4  (Przeczytany 7323 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Dollan

  • Moderator
  • Wiadomości: 1042
  • El Magnifico
Europa Universalis 4
« dnia: Luty 05, 2016, 12:01:46 pm »
W CK gra tutaj sporo osób, w Victorię najwyraźniej nie :P A jak z tytułem pośrednim między tymi dwoma, Europą Universalis?

Ja sam przez długi czas nie mogłem się przekonać do tej gry. Trochę tak jak Sent kiedyś powiedział, brakowało mi czynnika ludzkiego z CK2 (którego, co ciekawe, nie brakowało mi w Victorii). Dopiero niedawno wpadłem na pomysł, że najprostszą metodą ogarnięcia rozgrywki jest wybranie jakiegoś kraju, na którego nie ma mocnych. Padło na Osmanów i muszę przyznać, że gra się przyjemniej niż mogłem się spodziewać. Na pewno w porównaniu do CK ciekawe jest, że można w trakcie wojny zabrać więcej, niż tylko to, czego dotyczył Casus Belli, ale też w przeciwieństwie do Victorii agresywna ekspansja nie jest aż tak zabójcza dla ekspansywnych mocarstw. Bardziej rozbudowane stosunki dyplomatyczne, chociażby możliwość wasalizowania i pokojowego anektowania innych państewek.

Jak na pierwsze podejście, póki co chyba całkiem nieźle :P

mnikjom

  • Wiadomości: 330
Odp: Europa Universalis 4
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 05, 2016, 16:47:11 pm »
Ja w raz z kumplem gramy od momentu pojawienia się spolszczenia (EU3 było po polsku, więc nie wiem czemu EU4 nie miało polskiej wersji). Grałem też co nieco samemu wcześniej i przyznam, że grało się miodnie. W końcu plemionami amerykańskimi da się coś ugrać!

Dominium Teunotter - Obywatel
Zabójca Potworów

Księstwo Linz


Dollan

  • Moderator
  • Wiadomości: 1042
  • El Magnifico
Odp: Europa Universalis 4
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 07, 2016, 10:49:29 am »
A to nie jest przypadkiem tak, że rdzenni amerykanie regularnie zbierają wpierdol od europejczyków jak zaczyna się kolonizacja? :D Chyba, że jesteś w stanie się zwesternizować i zmienić religię jak tylko przypływa Kastylia albo Francja, ale szczerze mówiąc nie wiem, czy to jest do końca wykonalne.

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Europa Universalis 4
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 07, 2016, 11:29:21 am »
a z jakimi dodatkami grasz dollan? Bo może od tego to też zależy.

Lub po prostu improtował save'a z sunset invasion :P

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Dollan

  • Moderator
  • Wiadomości: 1042
  • El Magnifico
Odp: Europa Universalis 4
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 07, 2016, 15:57:38 pm »
Szczerze mówiąc, nie sądzę. Conquest of Paradise i El Dorado jakoś tam rozwijały założenia plemion amerykańskich, ale w gruncie rzeczy wszystko sprowadza się do tego, że ich grupa technologiczna daje im nikłe szanse w otwartym starciu z armią europejczyków. Z moich dotychczasowych obserwacji wywnioskowałem, że z reguły najdłużej trwa państwo Inków, bo europejczykom długo zajmuje dostanie się tam.

A co do importowania z Sunsetem, to w sumie nie wiem, jaką grupę technologiczną dostają Aztekowie jak będą mieli swoje państwo w Europie. Jeśli western to rzeczywiście, mogą dawać radę :P

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Europa Universalis 4
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 07, 2016, 19:07:05 pm »
afaik western, a przynajmniej jest tam prężne skonfederowane państwo

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Dollan

  • Moderator
  • Wiadomości: 1042
  • El Magnifico
Odp: Europa Universalis 4
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 08, 2016, 10:25:46 am »
W sumie to tak czy inaczej nie mają wtedy lekkiego życia, bo z reguły w CK2 lądują w Hiszpanii/Irlandii/Skandynawii, czyli w EU4 na dzień dobry mają obok siebie prawdopodobnie Francję/Rosję, czyli jakieś ekspansywne mocarstwo, któremu wystarczy wziąć religijne idee (co szczególnie lubi Rosja) żeby mieć darmowe CB na innowierców i heretyków.

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Europa Universalis 4
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 05, 2016, 22:30:47 pm »
ok, zacząłem w poniedziałek grać tak na poważniej.

Pierwsze spostrzeżenie, nie ma sensu zaczynać zabawy od krajów europejskich. Za dużo państw, w tym takich naprawdę silnych, które lubią sobie robić wbrew, przez co łatwo sromotnie przegrać. Zdecydowanie lepiej szła mi nauka w sercu afrykańskiej dżungli pośród innych mikropaństw. Może nadal łatwo zginąć, ale wszyscy mają przynajmniej równe szanse.

Drugie spostrzeżenie, to że zarządzanie państwem jest znacznie łatwiejsze niż w CK2. Zdecydowanie łatwiej nagle odwraca się tutaj sojusze, dzięki czemu łatwiej rozgrywa się państwa w myśl zasady "divide et impera" - razem rzucamy się na silnego sąsiada, po czym gdy go rozbijemy na mniejsze państwa, sprzymierzamy się z nimi i bijemy dotychczasowych sojuszników którzy w międzyczasie zbyt mocno urośli w siłe. \Przy okazji też już dwa razy łapałem się na tym, że wpędzając kraj w spiralę wojen i zdrad martwiłem się czy sam nie zostanę obalony przez swoich, ale chwilę potem przypominałem sobie, że nie mam NPCów-wasali którzy mogliby tego próbować. Znowu jednak z pierwszej strony naszła mnie niemiła refleksja, że łatwiej przez to przegrać definitywnie, gdyż w EU nie da się przysiąc komuś wierności by mieć spokój z wojnami, tylko zostanie się wymazanym z mapy kompletnie.

Screeny wkrótce.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Dollan

  • Moderator
  • Wiadomości: 1042
  • El Magnifico
Odp: Europa Universalis 4
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 31, 2016, 13:37:10 pm »