Autor Wątek: Definicja "gry"  (Przeczytany 12794 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dziki

  • Administracja
  • Wiadomości: 1117
  • la petite mort
Definicja "gry"
« dnia: Styczeń 23, 2016, 14:28:56 pm »
Kiedy pracujesz jako designer, rzeczy, które większość graczy i dziennikarzy uważa za czystą semantykę - np. "co to jest gra?" - urastają do miana realnych problemów. Dlatego wkurza mnie, że pomimo wielu prób, wciąż nie mamy sensownej definicji "gry". Wszystkie definicje, które dotychczas widziałem (a widziałem dużo) są albo tak ogólne, że można w nich zmieścić ewidentnie nie-growe rzeczy, jak na przykład ruch uliczny, albo są tak szczegółowe, że mają sens tylko w kontekście określonego gatunku, przy którym pracował twórca definicji.

Dlatego postanowiłem stworzyć własną definicję, a potem może nawet ją rozpowszechnić. Zależało mi, żeby mieściła w sobie nie tylko gry "elektroniczne", ale również planszówki, gry hazardowe itd. Z drugiej strony, chciałem żeby nie dało się pod nią podciągnąć innych rzeczy, które podobnie jak gry rządzą się wyznaczonymi zasadami - np. handel.

Opierając się o te założenia kombinowałem, kombinowałem i... wydaje mi się, że wykombinowałem:

Cytuj
gra to interaktywny system, którego głównym celem jest wywołanie emocjonalnej reakcji u odbiorcy

Inaczej mówiąc, gry składają się z określonych elementów, które działają według określonych zasad (system), są stworzone, żeby reagować na działania użytkownika (interaktywne) i dawać feedback, który wpływa na jego samopoczucie (emocjonalna reakcja).

I teraz uwaga, czelendż: Jeśli komuś uda się znaleźć się znaleźć rzecz, która ewidentnie grą nie jest (np. ruch drogowy, o który wspominałem), a pasuje do tej definicji, postawię mu czteropak piwa przy okazji jakiegoś konwentu. :P

Bring it on.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2016, 14:35:34 pm wysłana przez dziki »
Administracja RPG Center - 'No good deed goes unpunished'

Podziemie - Czarny Mistrz

Damiano_gt

  • Wiadomości: 1858
  • Xqwzts
Odp: Definicja "gry"
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 23, 2016, 14:43:57 pm »
Trolling - kombinujesz i obmyślasz dobrego baita (system), a celem jest... no wiadomo.
Klasztor - Fechtmistrz

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Definicja "gry"
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 23, 2016, 14:45:00 pm »
Drag - sztuka :P

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Carduin

  • Wiadomości: 312
  • Requiescat in pace
Odp: Definicja "gry"
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 23, 2016, 14:50:39 pm »
Proszę bardzo, może się uda :D
https://www.youtube.com/watch?v=XyH2PeIMvfA
P.A 65%

Damiano_gt

  • Wiadomości: 1858
  • Xqwzts
Odp: Definicja "gry"
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 23, 2016, 14:58:11 pm »
I po co Ci to było, Drag?
Klasztor - Fechtmistrz

C

  • Wiadomości: 1345
  • Masztalerz
Odp: Definicja "gry"
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 23, 2016, 15:28:37 pm »
Ja posługuję się definicją, którą znalazłem gdzieś w sieci:

Cytuj
gra musi mieć stan porażki

Jeśli można to przegrać - wtedy gemu desu.

Nie wiem, czy gry e-sportowe typu DotY i arena shooterów dają jakiekolwiek yebanie o to, jakie emocje czują osoby grające.

mieszkaniec piwnicy ('''podziemia''')

Lowcap

  • Wiadomości: 1538
  • ...we shall win through, no matter the cost!
    • Nawigrator
Odp: Definicja "gry"
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 23, 2016, 15:48:37 pm »
Przykład skorygowany o dodatek od C:
Automat z przekąskami i napojami, w którym co chwilę blokują się spadające butelki z napojami, ew. zżera kasę i nic nie daje.

MuadDib

  • Wiadomości: 1159
Odp: Definicja "gry"
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 23, 2016, 16:01:41 pm »
Seks :D

Damiano_gt

  • Wiadomości: 1858
  • Xqwzts
Odp: Definicja "gry"
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 23, 2016, 17:51:47 pm »
Warszawscy hurtownicy piwa już zacierają ręce.
Klasztor - Fechtmistrz

dziki

  • Administracja
  • Wiadomości: 1117
  • la petite mort
Odp: Definicja "gry"
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 23, 2016, 18:15:10 pm »
Trolling - kombinujesz i obmyślasz dobrego baita (system), a celem jest... no wiadomo.
Hm. Niezłe. Nie powiedziałbym, że trolling ewidetnie grą nie jest, w końcu "pogrywasz" z ludźmi, ale niech będzie. Masz u mnie piwo.
Drag - sztuka :P
Sztuka z reguły nie jest interaktywna. Obraz nie zmienia się tylko dlatego, że na niego patrzysz.
Cytuj
gra musi mieć stan porażki
Też kiedyś byłem zwolennikiem tej definicji, ale prowadzi ona do absurdów w rodzaju "Minecraft z Hardcore mode = gra ; Minecraft z Survival mode =/= gra". Jest też problem z grami MMO, gdzie ekran game over nie istnieje.
Cytuj
Nie wiem, czy gry e-sportowe typu DotY i arena shooterów dają jakiekolwiek yebanie o to, jakie emocje czują osoby grające.
Gry dla wielu graczy z natury budzą jeszcze większe emocje niż te dla jednego gracza.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=mYuF3T7s7XY" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=mYuF3T7s7XY</a>
Zresztą, nawet dzieciaki biegające za piłką na osiedlu robią to, bo daje im to radość, która była emocją, przynajmniej kiedy ostatnio sprawdzałem.
Automat z przekąskami i napojami, w którym co chwilę blokują się spadające butelki z napojami, ew. zżera kasę i nic nie daje.
O ile nie jest to jakiś eksperyment społeczny, głównym celem automatu do napojów nie jest wywoływanie emocjonalnej reakcji.
Seks :D
To jest nawet ciekawe. Aczkolwiek wchodzimy tutaj w tematy filozoficzne - "jaki jest cel seksu?". Jeśli prokreacja, to nie pasuje, jeśli przyjemność to może pasować, ale... Seks ma określone elementy (przynajmniej dwa ciała, z reguły ludzkie), ale nie ma określonych zasad.
Administracja RPG Center - 'No good deed goes unpunished'

Podziemie - Czarny Mistrz

Sentenza

  • Administracja
  • Wiadomości: 6306
  • demigod
Odp: Definicja "gry"
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 23, 2016, 18:20:48 pm »
Drag - myślałem o sztuce współczesnej, nie mistrzach flamandzkich. Połowa współczesnej opiera się na bezpośredniej interakcji z dziełem, ba, dotyczy to nawet muzeów.

Wielki Czarny Mistrz Podziemia
Znawca Podziemi * Strateg Podziemia * Generał Podziemia * usw.
Nowy, lepszy MoG ver. 2.01b

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

Fenrir

  • Wiadomości: 890
Odp: Definicja "gry"
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 23, 2016, 19:38:31 pm »
Drag - myślałem o sztuce współczesnej, nie mistrzach flamandzkich. Połowa współczesnej opiera się na bezpośredniej interakcji z dziełem, ba, dotyczy to nawet muzeów.

Ale jeżeli to tylko połowa to nie można tak zdefiniować całej sztuki.
Poszukiwacz Podziemia
               
Treser Podziemnych Bestii

Kaseven

  • Wiadomości: 369
  • Evil fangirl
Odp: Definicja "gry"
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 23, 2016, 19:48:28 pm »
"Emocjonalną reakcję" zamień na "doświadczenie" i masz definicję gry by Anna Anthropy ;)

GuRt

  • Wiadomości: 1663
  • None was given.
Odp: Definicja "gry"
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 23, 2016, 19:56:54 pm »
Życie to gra. I będzie pasować do każdej definicji.

Co było złego w tej definicji, która jest na wiki? Zasady + rozrywka = gra. Niczego bym nie zmieniał i nie dodawał.
Wielki Klasztor - Regent Arcanusa - Strażnik Wiedzy

You've got to risk it to get the biscuit.

MuadDib

  • Wiadomości: 1159
Odp: Definicja "gry"
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 23, 2016, 20:02:10 pm »
Seks :D
To jest nawet ciekawe. Aczkolwiek wchodzimy tutaj w tematy filozoficzne - "jaki jest cel seksu?". Jeśli prokreacja, to nie pasuje, jeśli przyjemność to może pasować, ale... Seks ma określone elementy (przynajmniej dwa ciała, z reguły ludzkie), ale nie ma określonych zasad.

Zasadami mogą być rodzaj albo pozycje :)