Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Hyde Park / Odp: Globalne ocieplenie i zmiany klimatu - prawda czy mit?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kaseven dnia Maj 19, 2020, 22:41:18 pm  »
Ano... rozwiązanie problemu globalnego ocieplenia to nie proste "zakażmy substancji X i będzie fajnie". To nawet nie tylko całkowita transformacja energetyczna wielu krajów świata. To wzięcie się za rogi z globalnym kapitalizmem i nadmiernym konsumpcjonizmem, a już obecna epidemia pokazała, jak bardzo nasza gospodanka dostaje zadyszki, gdy nagle zaczniemy kupować tylko to, czego naprawdę potrzebujemy (łatwiej wyobrazić sobie koniec świata niż koniec kapitalizmu).
Dodatkowo najmniej skutki globalnego ocieplenia odczuwają obecnie ci, którzy najbardziej się do niego przyczyniają - najbogatszy 1% jeszcze dłuuuugo może mieć całą sytuację w pupie. Nie pomagają też niektórzy "zieloni" z naciskami "TYLKO 100% OZE!!!", przyczyniający się m.in. do wygaszania elektrowni jądrowych w Niemczech. Srsly, OZE nie zastąpi obecnego zapotrzebowania energetycznego świata jeszcze przez długi czas, a tego czasu nie mamy.

Teraz po długiej suszy przyszła fala przymrozków - pewnie znowu w necie wyskoczą jak grzyby po deszczu wpisy typu "I gdzie to wasze globalne ocieplenie, co?!" od ludzików nieogarniających, że to właśnie efekt  zdestabilizowania wiru polarnego przez globalne ocieplenie (w efekcie rodzime rośliny najpierw u nas uschną, a potem tropikalne przemarzną ;) ).
2
Hyde Park / Odp: Globalne ocieplenie i zmiany klimatu - prawda czy mit?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Sentenza dnia Maj 18, 2020, 21:19:42 pm  »
cóż, jest jeszcze szansa że bolsonaro zostanie wymieciony przez covid, czy raczej, za jego totalne ignorowanie "bo moja gospodanka". Chociaż patrząc po tym jak w stanach ludzie mogą wparować z długą bronią na obrady lokalnego samorządu i domagać się otwarcia gospodanki, bo zapieprzanie do pracy jest ważniejsze od zdrowia (zamiast zastanowić się czy problemem nie jest turbokapitalizm wyrzucający 1/4 rynku pracy na bruk praktycznie z dnia na dzień, albo system opieki gdzie musisz miec pieniadze by byc leczonym), to jakoś tracę resztki złudzeń. Wszyscy jak zwykle obudzą się, gdy będzie już dawno za późno. MoG ostatnio rzucił na discordzie komiksem z dilbertem o tym jak to dzieciak opieprza dorosłych za to jaki świat będzie przejebany gdy dorośnie. Było całkiem śmieszne do momentu w którym nie okazało się, że ten pasek był z roku 1993.
3
Hyde Park / Odp: Globalne ocieplenie i zmiany klimatu - prawda czy mit?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kaseven dnia Maj 18, 2020, 13:43:17 pm  »
Cytat: Fenrir
Problem jest z wycinką w miejscach takich jak Amazonka. Tam drzewa są bardzo rzadko wycinane dla drewna, bo jest ono bardzo złej jakości. Wycinki istnieją tam, aby zrobić miejsce dla farm soi, którą karmione jest bydło. Drzewa w amazonce mają po pare tysięcy lat i magazynują setki ton dwutlenku węgla. Zdecydowana większość z tych drzew jest po wycince albo palona, albo pozostawiona do gnicia, co uwalnia bardzo duże ilości CO2.
Amazonia jest już najprawdopodobniej stracona, bo:
  • Najnowsze badania pokazują, że do 2035r. bilans CO2 dla Amazonii wyzeruje się i od tego momentu obszar ten będzie produkował więcej CO2 niż pochłaniał - na skutek wycinki, pożarów i brunatnienia wywołanego suszą.
  • Kurcząca się rokrocznie powierzchnia Amazonii jest gwoździem do trumny - las deszczowy potrzebuje pewnej minimalnej powierzchni, by móc generować własną pogodę w postaci częstych deszczy. Już teraz jego minimalna niezbędna powierzchnia jest na krawędzi, a tymczasem...
  • ...w Brazylii Bolsonaro właśnie kolanem przepycha kolejną ustawę wzmacniającą deforestrację Amazonii. Tym razem jeśli wykarczujesz kawał lasu będziesz mógł o wiele łatwiej przejąć ten teren na własność.
Amazonia dogorywuje podobnie jak rafa koralowa - dwa najbardziej bioróżnorodne ekosystemy na Ziemii mogą nie dotrwać dorosłości mojego dziecka...

W Polsce z lasami nie jest dużo lepiej, bo zaledwie 3-4% to lasy naturalne, a pozostałe to plantacje drzewne - na ogół monokultury drzew w podobnym wieku na mocno zmeliorowanych terenach. Idealne na gradacje szkodników, zwłaszcza w przypadku osłabienia drzew. Dodajmy do tego obniżające się systematycznie lustro wód gruntowych i mamy gotową katastrofę. Trochę mówiło się o tym przy okazji Białowieży (to susza wykańcza świerki, kornik to tylko naturalny następca), ale żeby uzmysłowić Wam skalę zjawiska w kraju: w ciągu ostatnich 10 lat użycie środków owadobójczych w naszych lasach wzrosło prawie 80-krotnie. Toksycznych dla organizmów wodnych i innych owadów, rozpylanych w środku okresu lęgowego ptaków (w ciągu samej ostatniej doby znaleziono 10 zatrutych młodych saren, a to spore zwierzę wymagające dużej dawki śmiertelnej).

Dlaczego ludzie nie wierzą w globalne ocieplenie? Dlaczego nie wierzą, że to nasza wina? Albo w to, że pomimo kilku pozytywnych drobnostek w stylu "mniejszych opłat za ogrzewanie mieszkania w zimę" to my, a zwłaszcza nasze dzieci mają tak naprawdę przejebane? I dlaczego wykrzyczenie tych ogromnych zagrożeń wprost da efekt odwrotny od zamierzonego? Najlepszą odpowiedź na to daje chyba filmik psychologa z UMK, który bardzo polecam: https://youtu.be/W97uqUvW_Mo (spoiler: sympatie polityczne nie są aż tak istotne w Polsce, jak mogłoby się wydawać).
4
Gry komputerowe / Odp: Gry po promocyjnych cenach
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xeroloth dnia Maj 13, 2020, 23:04:39 pm  »
Jutro na epic game store podobno GTA:V i GTA Online za friko.
5
Hobby / Odp: Covid-19 vs Pyrkon 2020
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Sentenza dnia Maj 13, 2020, 21:49:59 pm  »
Chętnie bym zabrał, ale będzie musiał trochę podrosnąć (tak o co najmniej 3 lata). Zamierzam w końcu krzewić w Niej/Nim zamiłowanie do fantastyki od najmłodszych lat. Może załapie bakcyla, jak tatuś!  8)
wiesz, nawet nie o to chodzi, po prostu obserwowałem już wiele par przed porodem pierwszego dzieciaka i po, więc wiem że po pół roku małżonka bardzo chętnie się potomka na parę dni pozbędzie ;D
6
Gry komputerowe / Odp: W co gracie? [non-RPG]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Maniaks dnia Maj 13, 2020, 20:46:28 pm  »
A ja dorwałem w swoje ręce ponownie Bitwę o Środziemie 2 z dodatkiem Król Nazguli. Niestety piracka wersja, ponieważ wyobraźcie sobie, że na żadnych Steamach czy GoGach nie ma wersji cyfrowej! Jest to o tyle dziwaczne, że była to całkiem fajna giera, ale to nie wszystko... scena modderska w przypadku tego tytułu prężnie się rozwija. Są dwa ogromne mody, pośród wielu pomniejszych, które niesamowicie zmieniają wręcz całą grę. Jeden nosi tytuł "Edain MOD" i jest do gołej dwójki, natomiast ten, w który ja pogrywam, to "Age of the Ring" (w wersji 5.0, więc wyobraźcie sobie ile już do tej pory twórcy poświęcili temu czasu).

I muszę przyznać, że czapki z głów. Dodano przede wszystkim świetną kampanię, która opowiada jak na razie wszystko bardzo obrazowo i szczegółowo, wzorując się na trylogii Jacksona (z niewielkimi nawiązaniami nawet do tej drugiej, ciut mniej udanej trylogii, czyli Hobbita), ale oczywiście w tych kwestiach, w których Jacksona poniosła wyobraźnia, twórcy korzystają z korzeni, a więc wzorują się na tym, jak dane wydarzenie toczyło się faktycznie na podstawie literatury Tolkiena. Jestem dopiero świeżo po wyjściu z Rivendell i muszę przyznać, że to naprawdę kawał świetnej roboty.
W międzyczasie pogrywam z kumplem przez neta w zwykłe potyczki (mod umożliwia to bez żadnych problemów, wystarczy gameranger) i to, jak poprzerabiali frakcje, budynki oraz samą mechanikę to jest coś pięknego. Ta gra stała się tak genialna, że aż chce się grać!

Naprawdę polecam wszystkim fanom zarówno Tolkiena, jak i samej gry! To świetne, że dożyliśmy czasów, gdzie nasi rówieśnicy tworzą genialne mody do ulubionych gier z naszych młodzieńczych lat!
7
Hobby / Odp: Covid-19 vs Pyrkon 2020
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Maniaks dnia Maj 13, 2020, 20:36:47 pm  »
3) to już wprawdzie nie covidowe, ale też tak głupie, że musiałem gdzieś wspomnieć - podczas ćwiczeń irańskiej floty przez przypadek użyto ostrej amunicji, w efekcie czego flota liczy teraz jeden okręt i dwudziestu marynarzy mniej.

O kurna... nigdzie o tym nie słyszałem, ale wtopa niezła...

właśnie załamałeś wszystkie fanki, które jeszcze mialy złudzenia po ślubie maniek :P

Ale wiesz, zawsze możesz go zabrać ze sobą, żona na pewno podziękuje :p

No i ten, gratulacje!

Ta, taa.. tych fanek to ja już dawno nie widziałem, ani nie słyszałem ;p

Chętnie bym zabrał, ale będzie musiał trochę podrosnąć (tak o co najmniej 3 lata). Zamierzam w końcu krzewić w Niej/Nim zamiłowanie do fantastyki od najmłodszych lat. Może załapie bakcyla, jak tatuś!  8)

I dziękuję, chociaż szczerze mówiąc, wolę, jak ludzie będą nam składać te gratulacje po porodzie ;)
8
Hobby / Odp: Covid-19 vs Pyrkon 2020
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Sentenza dnia Maj 11, 2020, 18:12:43 pm  »
Cytat: MoG
Masowe umieranie jak w Stanach, Włoszech i Hiszpanii.
Dalej będzie tak: https://tinyurl.com/qq9nfrx (co przypomina mi, że muszę wreszcie wysmarować posta w temacie o klimacie).
pisz pisz, bo o klimacie zawsze lubię czytać :p

Cytuj
Dodatkowo w Polsce stosujemy inne kryteria klasyfikacji niż pozostałe kraje. Według zaleceń WHO za ofiarę koronawirusa należy uznać także zmarłą osobę z pozytywnym wywiadem klinicznym i epidemiologicznym w tym kierunku, np. tomografia wykazała charakterystyczne ropne nacieki na płucach, a pacjenta wykończyła duszność. U nas TYLKO w przypadku pozytywnego wyniku testu na koronawirusa, nawet jeśli zmarły miał całe spektrum typowych dla niego objawów. A że w całej UE mniej testów na liczbę mieszkańców robi tylko Rumunia...
parę tygodni później i już nawet rumunia nas wyprzedziła ;D Ale spokojnie, w kategorii "najgłupsze pomysły zarządzania pandemią w kraju" mamy mocną konkurencję:
1) w rosji chyba robili jednak za dużo tych testów, bo trafiłem na taki news: "376 żołnierzy i kursantów uczelni wojskowych, w tym 16 oficerów, zakaziło się COVID-19 podczas prób przed defiladą 9 maja w Moskwie, która ostatecznie się nie odbyła "
2) podobnie w stanach, gdzie ze względu na wybory i półniewolnicze stosunki pracobiorca-pracodawca (skok bezrobocia o 30 milionów osób bo w USiA nie ma czegos takiego jak "okres wypowiedzenia, przy czym liczba ta i tak jest ostro zaniżona przez cudaczną metodologię pomiaru) na siłę chcą otwierać gospodankę "bo już jest ok", zaś dzień później okazuje się że zarażony jest lokaj prezydenta i asystentka jego zastępcy
3) to już wprawdzie nie covidowe, ale też tak głupie, że musiałem gdzieś wspomnieć - podczas ćwiczeń irańskiej floty przez przypadek użyto ostrej amunicji, w efekcie czego flota liczy teraz jeden okręt i dwudziestu marynarzy mniej.


Cytuj
Poza tym ludzi zabija nie tylko sam wirus, ale także paraliż służby zdrowia. I bez korony było za mało personelu, za mało środków ochrony osobistej (ok. 30% zakażeń zachodzi w szpitalach), za mało sprzętu do ratowania życia, a teraz dołożył się paraliż oddziałów lub całych szpitali albo zamiana innych całkowicie na zakaźne, z koniecznością wypisania lub przetransportowania tamtejszych pacjentów gdzieś indziej. Teściowa czekała rok na kolonoskopię z NFZ pod koniec kwietnia - teraz chyba poczeka jeszcze kolejny, ale to pikuś w porównaniu z osobami cierpiącymi na tętniaki czy nowotwory, których operacje zostały przesunięte m.in. z powodu braku dawców krwi (ludzi boją się możliwości zakażenia i osłabiania swojego organizmu).
ale co by nie mówić, jestem pełen podziwu, że to jednak nie padło na ryj. Wiemy jak niewydolny jest system i wiemy jakie podejście ma wielu polskich lekarzy, ale nawet januszowe prywatne szpitale, które masowo zaczęły wypisywać chorych nie były w stanie nas położyć. Aczkolwiek dalej bawi mnie to, że od dwóch miesięcy plumunolog przyjmuje tylko online, jakby wykonanie spirometrii było wykonalne przez internet. Z drugiej strony jeśli oni z góry zakładają że 3/4 pacjentów przychodzi tylko po receptę, to może nie z systemem jest problem, tylko też z samymi leczonymi, że takimi pierdołami generują kolejki na trzy miesiące wprzód...

Inna rzecz, ze to wszystko moze ladnie wygląda, bo GUS zdaje się nie publikuje statystyk zgonów rok do roku.

No ja na 99% nie, bo zapowiada się, że będę wtedy półrocznym tatusiem  :P
właśnie załamałeś wszystkie fanki, które jeszcze mialy złudzenia po ślubie maniek :P

Ale wiesz, zawsze możesz go zabrać ze sobą, żona na pewno podziękuje :p

No i ten, gratulacje!

Jeśli ktoś kupił bilet, to może go zachować - będzie on ważny na Pyrkonie 2021 z takimi samymi bonusami. Osobiście nie wiem, czy na Pyrkonie 2021 się zjawię, ponieważ w obecnej perspektywie czegokolwiek ciężko być pewnym...
Ci przynajmniej dopuszczają zwroty za bilety, bo to co odwala eventim nie jest nawet śmieszne.

Choć i tak zastanawia mnie ile i na co organizatorzy wydali, że jednak zachęcają do zachowania biletów. Za halę pewno płacić już nie musieli, gaż gościom i gwiazdkom youtuba też nie, osoby z szeroko pojętej obsługi też odpadły, bo to na pewno były zlecenia... oh well, może to przynajmniej zachęci ich do oglądania każdej złotówki trzy razy zanim ją wydadzą, bo mam nieodparte wrażenie, że z roku na rok coraz więcej wydawano na pierdoły by na siłę zwiększyć splendor imprezy, co z kolei sztucznie pompowało ceny biletów, bo musiałeś sponsorować coraz więcej wydarzeń, na które i tak się nie załapiesz.
9
Gry cRPG / Odp: Wiedźmin 3: Dziki Gon
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Master of Gorzała dnia Maj 06, 2020, 20:52:09 pm  »
Ostatni nieodkryty easter egg to ten ze statkiem widmo, który sprzedali nam Redzi, bo nikt go nie odkrył.

Z drugiej strony po kilkunastu latach jakiś sekret z Dooma został odkryty, więc, może coś tam jeszcze będzie.
10
Hobby / Odp: Covid-19 vs Pyrkon 2020
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Maniaks dnia Kwiecień 27, 2020, 19:39:27 pm  »
Osobiście nie wiem, czy na Pyrkonie 2021 się zjawię, ponieważ w obecnej perspektywie czegokolwiek ciężko być pewnym...

No ja na 99% nie, bo zapowiada się, że będę wtedy półrocznym tatusiem  :P
Strony: [1] 2 3 ... 10